Bawełniana torba na zakupy wcale nie jest eko?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 13:25
Torba wykonana z organicznej bawełny może być mniej eko od plastikowej siatki. - Przede wszystkim używajmy toreb wielorazowych, takich, które łatwo oczyścić i które posłużą nam jak najdłużej - przekonywała ekolog Julia Blank-Michalska. 
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjneFoto: shutterstock/ j.chizhe

Zapach zmysły grejpfrut owoce zakupy jedzenie wąchanie 1200.jpg
Polski rynek ekożywności rośnie, ale nie brakuje wyzwań

Wiele organizacji ekologicznych od dawna apeluje o ograniczenie używania torebek z tworzyw sztucznych, w szczególności z plastiku. W raporcie opublikowanym w lutym 2018 roku duńskie ministerstwo środowiska stwierdziło jednak, że plastikowe torby są bardziej ekologiczne od bawełnianych. Ze wszystkich materiałów, z których produkowane są torby na zakupy to właśnie bawełna wypada najgorzej. 

Posłuchaj
04:43 _PR4_AAC 2021_09_17-15-47-51.mp3 Jakie torby na zakupy wybierać i dlaczego bawełna nie zawsze jest eko? (Ratujemy świat/Czwórka) 

Sprawdź także:


shutterstock dziewczyna remont 1200.jpg
Remont, budowa - jak to zrobić w zgodzie ze środowiskiem

- Przede wszystkim do wyprodukowania torby bawełnianej potrzebujemy ponad 2,5 tys. litrów wody, a do wyprodukowania plastikowego opakowania, dużo mniej. Bawełna organiczna potrzebuje jeszcze więcej wody - wyliczała Julia Blank-Michalska, które zajmuje się zrównoważonym miasteczkiem Siewierz Jeziorna. - A także bardzo mało energii. Z drugiej strony torby plastikowe rozkładają się wiele lat i zanieczyszczają środowisko. Są lekkie, więc nawet, jeśli wyrzucimy je do właściwego śmietnika, wiatr prawdopodobnie je wywieje - mówiła ekspert. 

Czytaj także:

Dlatego, jak podkreślała, najbardziej ekologiczne torby to te, które już mamy w domach. - Te opakowania zostały już wyprodukowane, woda i energia zostały zużyte, tego nie da się już cofnąć - mówiła gość Czwórki. - Sama używam toreb nylonowym, bo są one niezniszczalne: są odporne na zabrudzenia, łatwo je wyczyścić. Polecam także kupowanie toreb od lokalnych producentów, na przykład hand made: szytych ze starych żagli. Są piękne i funkcjonalne a do tego ekologiczne - wyliczała ekspert.

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 17.09.2021

Godzina emisji: 15.45

kd

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń