Narodowe Czytanie 2023. Co się działo w Ogrodzie Saskim?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2023 13:00
W Ogrodzie Saskim w Warszawie odbyła się akcja Narodowe Czytanie. W tym roku w całej Polsce i w wielu miejscach poza jej granicami czytana była powieść Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem".
Narodowe Czytanie 2023 w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Tegoroczną lekturą jest Nad Niemnem autorstwa Elizy Orzeszkowej.
Narodowe Czytanie 2023 w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Tegoroczną lekturą jest Nad Niemnem autorstwa Elizy Orzeszkowej. Foto: PAP/Albert Zawada.
  • Zakończyła się XII edycja Narodowego Czytania. Akcja odbyła się w Polsce i poza jej granicami. 
  • Lekturą tegorocznej edycji było "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.
  • Wydarzenie swoim patronatem, jak co roku, objęła Para Prezydencka, a na scenie w Ogrodzie Saskim wystąpili aktorzy scen polskich. 
  • Polskie Radio, partner medialny Narodowego Czytania 2023, przygotowało specjalny serwis internetowy narodoweczytanie.polskieradio.pl.

9 września to wielkie święto polskiej literatury - Narodowe Czytanie. Lekturą wydarzenia nad którym patronat objęła para prezydencka, było "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej, jedno z najważniejszych dzieł w literaturze polskiej podejmująca tematykę powstania styczniowego. 

Akcja Narodowego Czytania zorganizowana została już po raz dwunasty. W warszawskim Ogrodzie zainaugurowała ją para prezydencka. Na miejscu była także reporterka Czwórki, która rozmawiała z uczestnikami wydarzenia.

- Jak co roku w dniu Narodowego Czytania pogoda jest piękna. Jest ciepło, a widzowie dopisali. Mnóstwo ludzi też przyszło przygotowanych - z kocami i jedzeniem - mówiła po rozpoczęciu wydarzenia Weronika Puszkar. - Do grona widzów dołączają także spacerowicze, którzy przyszli na przechadzkę do Ogrodu Saskiego.


Kto wystąpił na scenie w Ogrodzie Saskim? 

Dzieło Orzeszkowej w Ogrodzie Saskim interpretowali aktorzy, którzy zagrali główne role w filmie i serialu "Nad Niemnem" w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego: Iwona Katarzyna Pawlak i Adam Marjański. Ponadto do wspólnego czytania zaproszeni zostali, między innymi, Jerzy Zelnik, Wiesław Komasa, Joanna Jeżewska, Aleksandra Radwan, Rafał Zawierucha i Krzysztof Szczepaniak.

Widzowie byli pod wrażeniem interpretacji aktorów. Mówili wprost, że to teatr: - Aktorzy są świetni. Też sama interesuję się teatrem, więc bardzo się cieszę, że mogę ich zobaczyć - mówiła jedna z rozmówczyń Weroniki Puszkar. - Jestem w szkole i będziemy przerabiać tę lekturę, dlatego cieszę się, że przyszłam.

Reporterce Czwórki udało się m.in. porozmawiać z Krzysztofem Szczepaniakiem i Aleksandrą Radwan, którzy wcielili się w rolę Jana Bohatyrowicza i Justyny Orzelskiej. - Justyna ma dużo wyzwań emocjonalnych w swoim życiu i imponujące jest to, jak potrafi stać w obronie samej siebie, swojej miłości, swoich wartości i swoich marzeń - mówiła aktorka. -  Tak kocham swój zawód, że udziału w Narodowym Czytaniu nie postrzegam w kategoriach stresu. Jest ekscytacja, pewien rodzaj napięcia, oczekiwania na to, co się wydarzy i chęci stanięcia na wysokości zadania. To jest raczej mobilizujące.


Posłuchaj
03:56 Czwórka/Czarno na żółtym - Narodowe czytanie_aktorzy 10.09.2023.mp3 Narodowe Czytanie 2023 r. o udziale w wydarzeniu opowiadają aktorzy Krzysztof Szczepaniak, Aleksandra Radwan i Lidia Sadowy (Czarno na żółtym/Czwórka)

 

Jaki zasięg miała akcja Narodowego Czytania 2023?

Narodowe Czytanie odbyło się w 300 miejscach w ponad 40 krajach, m.in. w obu Amerykach, Afryce, Australii i Nowej Zelandii. "Nad Niemnem" nasi rodacy czytali również w Kazachstanie, Uzbekistanie oraz na Białorusi, m.in. w Grodnie, zaś na Litwie w ramach akcji ambasador Polski na Litwie Konstanty Radziwiłł czytał tę powieść nad litewskim Niemnem. Lekturę tegorocznej akcji nie czytano także w języku japońskim w Japonii.

Z roku na rok ta akcja zyskuje na popularności. - W tym roku odbyła się ona w ponad 6 tysiącach miejsc w Polsce i na świecie. Bardzo serdecznie dziękujemy naszym rodakom z zagranicy za polonijne Narodowe Czytanie. Dziękujemy placówkom dyplomatycznym, ale także ośrodkom polonijnym, które zorganizowały wydarzenia, a szczególnie tym najbardziej oddalonym - podkreśliła Agata Kornhauser-Duda. - Już tradycyjnie najwięcej zgłoszeń pochodziło z Ukrainy. Ta liczba wzrosła w stosunku do zeszłego roku i w tym roku Narodowe Czytanie odbyło się w stu miejscach na Ukrainie. 


"Kordian" Juliusza Słowackiego lekturą 2024 roku

Na zakończenie wydarzenia para prezydencka ogłosiła, że lekturą Narodowego Czytania w 2024 roku będzie "Kordian" Juliusza Słowackiego. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że "jest to dramat, jeden z najbardziej znanych w polskiej literaturze, także mocno związany z bardzo trudnym czasem, związanym z innym niż u Orzeszkowej, ale także dramatycznym dla Polaków wydarzeniem".

- Będziemy przeżywać emocje, które targały polska duszą, Polakami oraz debatą międzypokoleniową, która się toczyła po powstaniu listopadowym. Będziemy przeżywali emocje, które również przelał na papier ze swojego serca nasz wielki wieszcz narodowy - wskazał prezydent. - Czas może upłynął, ale postawy są podobne. My, Polacy, się nie zmieniliśmy. Dzisiaj zobaczyliśmy w powieści postawy absolutnie ponadczasowe. Podobne uczucia będziemy mieli w przyszłym roku - zaznaczył.


Posłuchaj
06:04 Czwórka/Kto pytał? Narodowe Czytanie - podsumowanie akcji 09.09.2023.mp3 Narodowe Czytanie 2023. Relacja Weroniki Puszkar (Kto pytał?/Czwórka)

 

Na antenach Polskiego Radia, partnera medialnego Narodowego Czytania 2023 można było usłyszeć szereg relacji reporterskich i transmisji prosto z Ogrodu Saskiego w Warszawie. Transmisja czytania "Nad Niemnem" dostępna była  na kanale YouTube Polskiego Radia i na specjalnej stronie internetowej narodoweczytanie.polskieradio.pl***

Tytuł audycji: Kto pytał? , Czarno na żółtym

Prowadzi: Martyna MatwiejukWeronika Puszkar

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 09.09.2023. 10.03.2023

Godzina emisji: 13.40, 12.08

aw/IAR

Czytaj także

Co naprawdę zdarzyło się nad Niemnem? Inspiracje i przeżycia Elizy Orzeszkowej

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2023 05:45
"Nad Niemnem", podobnie jak inne dzieła tego okresu, czerpie obficie z faktów historycznych, społecznych, geograficznych czy nawet botanicznych. Powieść Orzeszkowej, choć przedstawia fikcyjną fabułę, jest w szczegółach niemal fotograficznym odbiciem rzeczywistości, z którą autorka zetknęła się osobiście.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nad Niemnem" - do czytania w lesie i w Ogrodzie Saskim

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2023 18:30
Motywy przyrody pojawiają się między innymi w poezji Marii Konopnickiej, Wisławy Szymborskiej, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima czy Adama Mickiewicza. Jednak gdy myślimy o opisach natury w literaturze, od razu przychodzi nam do głowy obraz wykreowany przez Elizę Orzeszkową w "Nad Niemnem" - lekturze tegorocznej odsłony Narodowego Czytania. 
rozwiń zwiń