Święta kiedyś i dziś - jak zmieniło się nasze podejście do Bożego Narodzenia?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2023 06:50
Święta już za momencik. Ten uroczysty grudniowy czas spędzamy dziś nieco inaczej niż kiedyś. W "Czarno na żółtym" sprawdzimy jak obchodzili je nasi rodzice i dziadkowie, i porównamy z tym jak świętujemy dziś. 
Święta kiedyś i dziś
Święta kiedyś i dziśFoto: Czwórka/Krakenimages.com

Nasze podejście do świąt Bożego Narodzenia zmienia się na przestrzeni lat. Tym razem nie ruszymy jednak w dawne wieki, ale cofniemy się jedynie o kilka dekad. W "Czarno na żółtym" wyruszymy w podróż w czasie do dzieciństwa naszych rodziców i dziadków. Dziś trudno nam sobie wyobrazić puste sklepowe półki, pomarańcze i inne cytrusy jako największy świąteczny rarytas i choinkę ubraną jedynie w ozdoby domowej roboty. Aktualnie sklepowe półki uginają się od towarów, a dekoracji świątecznych jest bez liku. Możemy wybierać i przebierać. 

W audycji zajmiemy się też tematem sztucznej inteligencji w medycynie. W Czwórce opowiadaliśmy o tym, że AI nie jest zagrożeniem dla zawodu lekarza, a może być w medycynie bardzo pomocna. - W sektorze medycznym AI już teraz stanowi pomoc we wczesnym wykrywaniu chorób czy tworzeniu spersonalizowanych planów leczenia - mówiła Monika Banyś, ekspertka rynku pracy Personnel Service. W niedzielne popołudnie z naszym gościem Grażyną Rubiś-Liolios z GE HealthCare porozmawiamy o AI w świecie lekarzy. 

Czytaj także:

Sprawdzimy też czy Polacy wciąż pomagają Ukraińcom, czy do Warszawy wciąż przybywają nowi uchodźcy zza wschodniej granicy, gdzie wciąż trwa rosyjska agresja. Tym tematem zajęli się autorzy książki "Wojna naszych czasów" - Arleta Bojka, Michał Owerczuk, Tomasz Piechala i Maria Kądzielska-Koper. W swoich reportażach piszą o uchodźcach i tym, jak dziś im pomóc. Naszym gościem będzie Maria Kądzielska-Koper. 

***

Na audycję z cyklu "Czarno na żółtym" w niedzielę (10.12) o godzinie 12.00 zaprasza Weronika Puszkar.

pj/kul

Czytaj także

Jarmarki świąteczne. W poszukiwaniu najpiękniejszych

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2023 11:30
Wraz z grudniem nastał czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Jak co roku wiele miast rozbłyśnie niezwykłymi iluminacjami, nieodłącznym elementem bożonardzeniowej atmosfery są także jarmarki świąteczne. Wraz z Jankiem Wojtkowskim podążamy śladem najciekawszych z nich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Współpraca człowieka z AI - jak może wyglądać w przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2023 19:30
Pod koniec listopada ChatGPT obchodził pierwsze urodziny. - W ciągu zaledwie 12 miesięcy w sektorze generatywnej sztucznej inteligencji wiele się zmieniło i zmienia się nadal. To jest przełom, którym zachwycają się nie tylko naukowcy i ludzie świata biznesu, ale też zwykli użytkownicy sieci - przekonują członkowie Rady Programowej SoDA AI Research Group. 
rozwiń zwiń