Lekarz, hydraulik, artysta - dla nich AI nie jest zagrożeniem

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2023 09:02
Analitycy szacują, że w najbliższych latach 25 procent zawodów w USA i Europie zastąpi sztuczna inteligencja. Są jednak grupy zawodowe, które nie mają się czego obawiać, wśród nich są: lekarze, hydraulicy, artyści, ale także osoby sprzątające, architekci czy prawnicy. 
Sztuczna inteligencja wpływa na rynek pracy. Pewnych zawodów jednak nie zastąpi.
Sztuczna inteligencja wpływa na rynek pracy. Pewnych zawodów jednak nie zastąpi.Foto: shutterstock/fizkes
  • Analitycy zaznaczają, że 1/4 zawodów popularnych w Stanach czy Europie zostanie zastąpiona przez AI. 
  • Są jednak branże odporne na automatyzację i osiągnięcia sztucznej inteligencji. AI nie jest dla nich zagrożeniem.
  • Lekarze, hydraulicy, artyści, elektrycy, osoby sprzątające, architekci, prawnicy - to tylko niektóre z zawodów, które nie muszą obawiać się zdetronizowania przez AI. 
  • W niektórych branżach sztuczna inteligencja będzie też pomocą - nie zastąpi pracowników, ale wspomoże ich. 

Analitycy Goldman Sachs uważają, że aż 1/4 zawodów popularnych w Stanach i Europie może być w najbliższych latach zastąpiona przez sztuczną inteligencję. Już dziś niektóre firmy jawnie przyznają się do korzystania z pomocy chatbota GPT. Są też takie, które zdecydowały się na redukcję zespołu pracowników, ponieważ niektórzy z nich okazali się mało wydajni, w porównaniu do możliwości, jakie oferuje AI.

Wciąż jednak są sektory odporne na automatyzację i AI. - Niemal co trzecia firma w Polsce zwolniła kogoś w ostatnich 12 miesiącach po wdrożeniu AI oraz automatyzacji - mówi Monika Banyś, ekspertka rynku pracy Personnel Service. - Te dane to wynik badań "Barometr Polskiego Rynku Pracy". Oczywiście zastępowanie pracy ludzkiej robotami będzie coraz powszechniejsze, ale są zawody, które nie są zagrożone. W tej grupie jest wiele zawodów z sektora usług. 

AI nie zastąpi lekarza i hydraulika

Zdaniem ekspertów automatyzacja może okazać się zbyt kosztowna w przypadku hydraulików, elektryków czy zawodów sprzątających. - Warto powiedzieć, że w tych zawodach sztuczna inteligencja czy robotyzacja nie zastąpi pracy człowieka, dlatego że to nie do końca będzie się opłacało - ocenia rozmówczyni Martyny Ogonek. - Osoba sprzątająca pracuje na różnych powierzchniach, wykonuje różne czynności. Zrobienie robota, który wykonywałby tak zaawansowane czynności, pewnie byłoby kosztowne. 


Posłuchaj
03:50 czwórka pierwsze słyszę 30.11.2023 ai i zawody 8.35.mp3 AI na rynku pracy. Są zawody, których sztuczna inteligencja nie zastąpi (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Spokojnie mogą spać też architekci, prawnicy czy lekarze. Wykonujący te zawody nie muszą obawiać się AI, choć w niedalekiej przyszłości będzie ona dla nich cennym wsparciem. 

- W sektorze medycznym AI już teraz stanowi pomoc we wczesnym wykrywaniu chorób czy tworzeniu spersonalizowanych planów leczenia - zauważa ekspertka. - Tutaj bardzo ciężko byłoby zastąpić lekarza i chirurga. Oni będą korzystali z AI, ponieważ pomiary robione przez tę technologię czy opisy zdjęć tomograficznych są bardzo dokładne. W złożonych i nietypowych przypadkach doświadczenie lekarza, jego wiedza i szósty zmysł, są bardzo istotne. 

Czytaj także:

Zagrożeni nie powinni się też czuć zatrudnieni w szeroko pojętym sektorze kreatywnym. Wśród zawodów, których w najbliższych latach nie zastąpi automatyzacja, znaleźli się fryzjerzy, szefowie kuchni i artyści.

AI i muzycy

Dziennikarz muzyczny Michał Daniluk uważa, że wymagający słuchacze też nie zadowolą się dźwiękami generowanymi przez algorytm, bo zbyt ważny jest dla nas czynnik ludzki. - My lubimy się utożsamiać z tym, czego słuchamy. Nie wystarczy nam tytuł utworu, projektu. My chcemy zobaczyć tego człowieka, jak się ubiera, usłyszeć, jakie ma poglądy, co zrobił. Lubimy też chodzić na koncerty - wymienia. - Z drugiej strony jednak wiele też zależy od stopnia kreatywności, jakim dany artysta musi się wykazać w swojej pracy. Muzyka filmowa, podkład do audycji to są rzeczy, które sztuczna inteligencja dość łatwo nam wygeneruje, w odpowiednim klimacie, stylistyce. Kompozytor może mieć pod górkę z AI. O muzyków, którzy mają świetnie opanowaną grę na jakimś instrumencie, nie martwię się wcale. 


Zobacz także: 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek 

Data emisji: 30.11.2023

Godzina emisji: 8.35

pj

Czytaj także

ChatGPT - sztuczna inteligencja i rynek pracy

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2023 13:24
Sztuczna inteligencja znajduje coraz więcej zastosowań w biznesie. Według danych opublikowanych przez serwis Resumebuilder.com już prawie połowa firm korzysta z modelu ChatGPT, który wspiera przedsiębiorstwa w codziennych działaniach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczna inteligencja na usługach hakerów. Jak się chronić?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2023 16:00
Oszuści mogą "podsłuchać" wpisywane hasło, a pomaga im w tym sztuczna inteligencja. Według brytyjskich naukowców, skuteczność stworzonych narzędzi jest bardzo wysoka. Można jednak się przed hakerskimi atakami uchronić.  Joanna Wziątek, specjalistka od cyberbezpieczeństwa, podpowiada, jak to zrobić.
rozwiń zwiń