Miłość - gdzie jej szukać w XXI wieku?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2024 15:20
Kiedyś poszukujący drugiej połówki zostawiali ogłoszenia w biurach matrymonialnych, dzisiaj kojarzą nas portale randkowe. Jednak i to się zmienia. - Młodzi ludzie korzystają z nich coraz rzadziej, bo wybierają kontakt osobisty - mówi psychoterapeutka Joanna Godecka.
Niektórzy mówią, że miłości się nie szuka, że znajduje się ona sama. Jednak nie wszyscy chcą czekać bezczynnie i biorą sprawy w swoje ręce. (zdj. ilustracyjne)
Niektórzy mówią, że miłości się nie szuka, że znajduje się ona sama. Jednak nie wszyscy chcą czekać bezczynnie i biorą sprawy w swoje ręce. (zdj. ilustracyjne)Foto: Dean Drobot/Shutterstock.com
  • Pokolenie Z jest rozczarowane aplikacjami randkowymi - wynika z najnowszych badań.
  • Zamiast szukać miłości w sieci, stawia na kontakt osobisty. 
  • - Skacząc z kwiatka na kwiatek, od zdjęcia do zdjęcia, pomijamy mnóstwo elementów, które mają miejsce w związku, który tworzy się w realnej rzeczywistości - wyjaśnia psychoterapeutka Joanna Godecka.
  • Niewykluczone, że w przyszłości rolę swatki przejmie sztuczna inteligencja.

Fast food z emocjami

Aplikacje randkowe zawodzą, bo stały się sklepem, w którym niezdecydowani klienci oglądają, przebierają i ciągle im się wydaje, że następnym razem trafią  na atrakcyjniejszy "towar" - wyjaśnia gość Czwórki. - Poza tym, powiedzmy to szczerze: nic nie zastąpi kontaktu bezpośredniego. Możemy godzinami rozmawiać na komunikatorze, ale dopiero spotkanie "twarzą w twarz" jest ostateczną weryfikacją tego, czy my w ogóle z tą osobą mamy coś wspólnego. 

Randkowanie z kurtuazją

Aplikacje narzucają też użytkownikom określony model działania i dają pozory nieograniczonego wyboru. Tymczasem, żeby zaangażować się w relację, to trzeba komuś poświęcić czas i sto procent uwagi. - Skacząc z kwiatka na kwiatek, od zdjęcia do zdjęcia, pozbawiamy się tej możliwości - wyjaśnia ekspertka. - Pomijamy mnóstwo elementów, które mają miejsce w związku, który tworzy się w realnej rzeczywistości. Mistrzami takiego upraszczania są mężczyźni. Zamiast czarować, idą w banał w stylu "umów się ze mną na kawę". Oczywiście portal randkowy jest od randkowania, ale nawet tutaj przydaje się kurtuazja, bo ona pomaga kształtować relacje. 

Zobacz także:

"Zamiast winić aplikacje, pogadaj sam ze sobą"

- Nie do końca jestem jednak za tym, żeby winę za niepowodzenia w szukaniu miłości w całości zrzucać na portale i aplikacje. Bo tak naprawdę liczy się tutaj nasze podejście. Jeżeli szukamy, ale nie znajdujemy, to warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest tego powodem. Może warto skorzystać z czyjeś rady albo poszukać eksperckiej pomocy - podpowiada rozmówczyni Weroniki Puszkar..

Posłuchaj
22:17 CZWÓRKA Czarno na zoltym - milosc 14.01.2024.mp3 Jak dziś szukać miłości podpowiada psychoteraputka Joanna Godecka (Czarno na żółtym/Czwórka)

Sztuczna inteligencja w roli swatki?

Niewykluczone, że już wkrótce zajmie się tym… sztuczna inteligencja. - Portale randkowe stają się coraz bardziej wyspecjalizowane. Zawęża się kryteria poszukiwania i indywidualizuje ofertę. Wydaje mi się, że ten trend będzie rozwijał się w przyszłości i niewykluczone, że zaprzęgnięta zostanie do tego sztuczna inteligencja - dodaje Joanna Godecka.

***

Tytuł audycji: "Czarno na żółtym"

Prowadzący: Weronika Puszkar

Gość: Joanna Godecka (psychoterapeutka)

Data emisji: 14.01.2024

Godzina emisji: 13.15

kul/gs


Czytaj także

Miłość - jak uważność i współczucie mogą wspierać relację?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 18:10
- Miłość dojrzała - ze współczuciem - jest miłością odważną. Współczucie to jest odwaga patrzenia na siebie i na osobę naszego partnera w całości, a nie tylko w wyodrębnionych wyidealizowanych częściach - mówi w Czwórce psycholog dr Julia E. Wahl. - To jest także widzenie tego, co trudne, i rozmawianie o tym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Związek na odległość. Jak to działa i czy ma przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2023 11:26
- Pary, które przeżyły ze sobą wiele miesięcy, albo nawet lat, będąc w różnych krajach mówią, że jeśli ich miłość to wytrzyma, to przetrwa potem wszystko. Jednak najsilniejsze związki to takie, w których ludzie poznali się najpierw w rzeczywistości i na żywo zdążyli się w sobie zakochać, a dopiero potem rozpoczął się związek na odległość - mówiła antropolog Antonina Stasińska. 
rozwiń zwiń