Nowy sezon "The Crown" - jeszcze serial czy już tabloid?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2023 10:00
"The Crown" to jeden z najpopularniejszych i najczęściej nagradzanych seriali ostatnich lat. Opowieść o Elżbiecie II i brytyjskiej monarchii dostała pół tysiąca różnego rodzaju nominacji i nagród - w tym 21 statuetek Emmy. Czy szósty sezon serialu, powtórzy ten sukces? Na razie zdania są podzielone. 
Elizabeth Debicki w serialu The Crown. Za niewątpliwym sukcesem produkcji  stoi Peter Morgan scenarzysta dwukrotnie nominowany do Oscara.
Elizabeth Debicki w serialu „The Crown”. Za niewątpliwym sukcesem produkcji stoi Peter Morgan scenarzysta dwukrotnie nominowany do Oscara.Foto: mat.pras.
  • Do sieci trafił szósty sezon "The Crown" - jednego z najpopularniejszych seriali ostatnich lat.
  • Serial opowiada o brytyjskiej monarchii na przestrzeni 70 lat rządów królowej Elżbiety II.
  • Najnowszy i prawdopodobnie ostatni sezon podzielony został na dwie części. Pierwsza poświęcona jest księżnej Dianie, druga skupi się na księciu Williamie.

"The Crown" - co w nowym sezonie?

Do sieci trafił szósty i prawdopodobnie ostatni sezon "The Crown". - Na razie mniej w nim Elżbiety II, więcej księżnej Diany i są tacy, którzy twierdzą, że to wyszło serialowi na dobre. Nie zaliczam się do tego grona. Wolałabym bym być znudzoną królową niż zdegustowaną tabloidową papka, którą twórcy zaserwowali nam w pierwszych czterech odcinkach - przyznaje Marta Wawrzyn z portalu Serialowa.pl. - Na początku "The Crown" wydawał się być wysmakowanym i dość wyważonym dramatem historycznym, choć stojącym po stronie monarchii. Teraz serial stał się serwisem plotkarskim, w którym nie wiadomo, co jest prawdą, a co fikcją.  

Księżna Diana i Dodi Fayed

Finałowy sezon został podzielony na dwie części, z których pierwsza poświęcona jest księżnej Dianie i kończy się jej śmiercią. Fabuła pierwszych czterech odcinków, które są już dostępne w sieci, dotyczy wydarzeń rozgrywających się w latach: 1997-2005. Związek Diany Spencer i Dodiego Fayeda rozkwita, jednak 31 sierpnia 1997 dochodzi do tragicznego wypadku, w którym oboje giną.

Posłuchaj
18:15 CZWÓRKA Reset - the crown 24.11.2023.mp3 "The Crown" - co wydarzy się w finałowym sezonie serialu? (Reset/Czwórka)

- Być może lepiej by było, gdyby serial nie docierał do naszych czasów, gdyby pozostał serialem historycznym - zastanawia się rozmówczyni Jeremiego Angowskiego. - Tymczasem w szóstym sezonie pojawia się wątek rodziny Al-Fayedów i ojca Dodiego - Mohameda. Wątek absolutnie koszmarny i prawdopodobnie całkowicie wymyślony.

The Crown – sezon 6 | Zwiastun części 1 | Netflix Polska

Księżna na miarę nagrody Emmy

W rolę księżnej Diany wciela się Elizabeth Debicki. - Ona jest wspaniałą Dianą - począwszy od charakteryzacji aż po grę aktorską - przyznaje Marta Wawrzyn. - To rola na miarę nagrody Emmy, ale sama postać jest "źle" napisana. Za dużo jest tu banału i infantylności.  

Zobacz także:

Druga część sezonu finałowego "The Crown", która trafi na platformę w grudniu, skupi się na księciu Williamie, który po śmierci matki próbuje wrócić do życia w Eaton. Rodzina królewska musi natomiast zmierzyć się z reakcją opinii publicznej. Zbliżający się Złoty Jubileusz skłania królową do refleksji nad przyszłością monarchii w związku ze ślubem Karola i Camilli oraz związkiem Williama i Kate, który zapowiada się niczym opowieść z bajki.

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Marta Wawrzyn (Serialowa.pl)

Data emisji: 24.11.2023

Godzina emisji: 17.15

kul/ans

Czytaj także

Nie tylko "Squid Game". Dlaczego oglądamy koreańskie dramy?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2023 19:50
Po Oskarze dla filmu "Parasite" i sukcesie serialu "Squid Game" fani kina z całego świata z coraz większym zainteresowaniem przyglądają się temu, co dzieje się w kinematografii koreańskiej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

II wojna światowa w serialach. Temat wciąż przyciąga widzów

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2023 20:10
Filmów poruszających temat drugiej wojny światowej jest wiele, od lat powstają też seriale opowiadające o tamtym czasie. Oliwa Krettek sprawdziła, co fascynowało nas w "Czterech pancernych", a co dziś przyciąga do "Kompanii Braci". 
rozwiń zwiń