Kultura

"Czterej pancerni i pies" mają już 46 lat

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 09:30
Już w latach 60. dzieci bawiły się "w załogę Rudego" - wszyscy chłopcy chcieli być Jankiem Kosem, ewentualnie Grigorijem lub Gustlikiem. Dziewczynki chciały być Marusią.
Audio
  • Janusz Przymanowski o Szariku
  • Franciszka Pieczka o roli Gustlika i przekłamaniach historycznych w filmie
Łódź 1970 r. Spotkanie bohaterów serialu telewizyjnego w reżyserii Konrada Nałęckiego Czterech pancernych i pies. Nz. od lewej Roman Wilhelmi, Franciszek Pieczka, Włodzimierz Press, Janusz Gajos i pies.
Łódź 1970 r. Spotkanie bohaterów serialu telewizyjnego w reżyserii Konrada Nałęckiego "Czterech pancernych i pies". Nz. od lewej Roman Wilhelmi, Franciszek Pieczka, Włodzimierz Press, Janusz Gajos i pies. Foto: PAP/CAF - Witold Rozmysłowicz

Opowieść o wojennych przygodach załogi czołgu T34 "Rudy" 102 i psa Szarika, biła rekordy popularności. Telewizyjny Klub Pancernych zrzeszał kilkaset tysięcy młodych ludzi. Modne były dżinsy z Szarikiem i "autografy" z odciśniętą łapą psa-aktora.

Janusz Przymanowski, autor powieści i scenariusza do filmu w jednym z wywiadów dla Polskiego Radia wspominał, że z ekipy filmowej Szarik cieszył się największym powodzeniem.

Telewizja Polska rozpoczęła nadawanie serialu 25 września 1966 roku."Czterej pancerni" do dziś mają swoich widzów. Mimo upływu kilkudziesięciu lat, Janek, Marusia, Szarik i "Rudy 102" są bohaterami łączącymi kilka pokoleń Polaków, a serial jest powtarzany w różnych kanałach telewizyjnych.

Dla współczesnego widza "Czterej pancerni" pozostają znakomitą produkcją wojenno-przygodową. Sukces serialowi zapewniła świetna gra aktorów. W rolach głównych wystąpili: Janusz Gajos, Franciszek Pieczka, Włodzimierz Press, Wiesław Gołas, Roman Wilhelmi. Niezapomnianą rolę Marusi grała Pola Raksa. W obsadzie aktorskiej znalazły się też takie gwiazdy, jak: Barbara Kraftówna, Małgorzata Niemirska, Tadeusz Fijewski i Witold Pyrkosz. Muzykę do filmu skomponował Wojciech Kilar i Adam Walaciński. Tytułową balladę ze słowami Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Edmunda Fettinga, znają miliony widzów.

Film w reżyserii Konrada Nałęckiego od początku bił rekordy popularności, mimo, że fałszował prawdę historyczną i natrętnie propagował przyjaźń polsko-radziecką.

Po 1989 roku niektóre środowiska kombatanckie domagały się odfałszowania historii w filmie "Czterej pancerni", efektem tego było zdjęcie serialu z anteny w 2006 roku. Dwa lata później stacja TVP Historia rozpoczęła tzw. "emisje odkłamujące", to znaczy, że towarzyszą im fachowe komentarze historyków. Zdaniem Franciszka Pieczki, grającego w filmie Gustlika, w porównaniu ze współczesnymi serialami, historia "Czterech pancernych" nie ma aż tak niebezpiecznego wpływu na młodzież.
Film był emitowany także poza granicami kraju, między innymi w Czechosłowacji, Finlandii, na Węgrzech i Kubie. O niesłabnącej sympatii widowni świadczy fakt, że "Czterej pancerni" zwyciężyli w 1995 roku w plebiscycie Telewizji Polskiej na ulubiony polski serial. Sukces powtórzyli w 2000 roku.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Michał Piela: duzi aktorzy też mogą istnieć, tak jak istnieją mali

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2012 17:00
Popularność zyskał dzięki roli w serialu "Ojciec Mateusz", ale to z teatrem związany jest od lat. Z kolegami dyskutuje, czy lepiej jest być dużym, czy małym aktorem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za każdą ladą może być poeta

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 14:41
Nie jestem złotą rączką szybko się przyzwyczajam do rzeczy, które miałem naprawić, a których nie zrobiłem. Przez przyjaciół nazywany ‘’Pręgolem’’. Jego charakterystyczną cechą jest poczucie humoru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kultowe seriale

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2012 09:30
Czy wciąż je pamiętacie? Wrócamy do nich w audycji "Ściąga z Popkultury” - posłuchaj.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szymon Bobrowski został ginekologiem

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 11:00
- Strzelałem, boksowałem, skakałem ze spadochronem i nurkowałem, ale poród to ogromne przeżycie – przyznaje aktor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czasami uśmiercam aktora na życzenie"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 14:00
Jesienią, w telewizyjnej Jedynce startuje nowy serial, "Wszystko przed nami". O produkcji opowiadającej o losach Polaków po zagranicznych przejściach mówił w Czwórce scenarzysta, Maciej Sobczyk.
rozwiń zwiń