Historia

Diana, Hasnat, Dodi i Mohamed. Prawdziwe losy bohaterów "The Crown"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 05:55
Związek z Dodim Fayedem był zaledwie dwumiesięcznym epizodem w biografii księżnej Diany. Historię pary przerwała tragiczna śmierć w Paryżu 31 sierpnia 1997 roku. Piąty sezon serialu "The Crown" poświęca jednak rodzinie Dodiego bardzo wiele uwagi. Jej dzieje są istotnie bardzo ciekawe.
Po lewej u góry Dodi Fayed; po lewej u dołu Mohamed Al-Fayed; pośrodku księżna Diana; po prawej Hasnat Khan
Po lewej u góry Dodi Fayed; po lewej u dołu Mohamed Al-Fayed; pośrodku księżna Diana; po prawej Hasnat KhanFoto: Alpha/Zuma Press/Alessia Pierdomenico/Reuters/UPP/Topfoto/Forum / Simon Parry/Rex Features/EAST NEWS
filip the crown netflix romanowowie wiki 1200.jpg
"The Crown": Rosjanie mordują, a Anglicy pobierają krew

Miłości, rozstania, fakty i teorie

Przed nawiązaniem romantycznej relacji z Dodim Fayedem Diana Spencer przez dwa lata związana była z pochodzącym z Pakistanu brytyjskim chirurgiem Hasnatem Khanem. Ich romans zaczął się w 1995 roku, jeszcze przed sfinalizowaniem rozwodu księżnej i księcia Karola, z którym była w separacji od grudnia 1992 roku, i przed głośnym wywiadem, którego Diana udzieliła telewizji BBC i który na zawsze wykluczył ją z rodziny królewskiej.

Według wspomnień przyjaciół Diany związek z lekarzem był jednym z najważniejszych w życiu. Niektórzy mówili, że kobietę tak zabolało rozstanie z Khanem w 1997 roku, że rzuciła się w objęcia Fayeda wyłącznie w celu odegrania się na byłym kochanku. Inni utrzymywali, że Diana i Dodi Fayed zdążyli w ciągu dwóch miesięcy tak się w sobie zakochać, że się zaręczyli i planowali dziecko, gdyby więc nie wypadek w paryskim tunelu pod Pont de l'Alma, z pewnością założyliby rodzinę.

John Major PAP Stefan Kraszewski Jonny Lee Miller crown netflix 1200.jpg
Epoka premiera Johna Majora. Tego nie zobaczycie w "The Crown"

Tę drugą wersję do dziś rozpowszechniają bliscy i współpracownicy Dodiego, w tym jego ojciec Mohamed Al-Fayed, korzystając oczywiście z tego, że nie ma możliwości zweryfikowania takich twierdzeń. Piąty sezon "The Crown" nie przedstawia żadnej hipotezy na ten temat, bo kończy się jeszcze przed romansem Diany i Dodiego, ale i tak losy Fayedów to jeden z głównych wątków produkcji. Obaj dostają od twórców znacznie więcej czasu ekranowego od postaci Hasnata Khana (w tej roli Humayun Saeed). Jak zwykle w "The Crown" fakty poddane zostają fabularyzacji i nastrojeniu na efekty dramatyczne. Pozostają jednak faktami w sensie historycznym i podaje się ich w serialu całkiem sporo.

the crown vs fakty 1200.jpg
Piąty sezon "The Crown", czyli jak książę Karol nie został królem

Czytaj więcej:

Szczęście "faraona"

Mohamed Al-Fayed jest egipskim milionerem od lat 60. robiącym interesy we Francji i Wielkiej Brytanii. Urodził się 27 stycznia 1929 roku w Aleksandrii w Egipcie jako Mohamed Fayed. Cząstkę "Al" dodał do swojego nazwiska w latach 70., być może po to, by dodać sobie nieco arystokratycznego uroku, przez co niektóre brytyjskie media nazwały go złośliwie "sztucznym faraonem".

britannia forum 1200.jpg
Luksus, cisza i galaretki. Jacht Britannia nie tylko w "The Crown"

W serialu "The Crown" poznajemy go najpierw jako ulicznego handlarza gazowanymi napojami (w tej roli Amir El-Masry), który w 1946 roku z daleka obserwuje przybyłego z oficjalną wizytą księcia Edwarda (byłego króla, który w 1936 roku abdykował na rzecz Jerzego VI, ojca Elżbiety II). Młody Mohamed jest zafascynowany królewskim majestatem bijącym od brytyjskiego arystokraty (w tej roli Alex Jennings), zajmuje się flirtem z Samirą Khashoggi (Chayma Abdelkarimi) i tworzy spółkę handlową z jej bratem Adnanem Khashoggim (Ahmed Ghozzi) - i to wszystko w jednej scenie.

Następne ujęcia to obrazy wesela Mohameda i Samiry (1954), a potem narodzin pierworodnego syna imieniem Emad El-Din Mohamed Abdel Mena'em Fayed, w skrócie zwanego "Dodi"(1955). Samira nie pojawia się więcej. W kolejnych scenach Mohamed Al-Fayed jest już po sześćdziesiątce (teraz gra go Salim Daw), a Dodi (Khalid Abdalla) to około 40-letni mężczyzna. Obaj Fayedowie wyruszają na podbój biznesowego świata Paryża i Londynu, odnoszą sukces, a potem bez większego trudu wkupują się w łaski rodziny królewskiej. Mohamed poznaje Dianę (Elizabeth Debicki), przedstawia ją Dodiemu, ale Dodi zajęty jest wtedy jeszcze związkiem z amerykańską modelką Kelly Fisher (Erin Richards), której oświadcza się w ostatnim odcinku piątego sezonu. Jeśli więc istnieje widz, który nie zna prawdziwej historii księżnej Diany, może dziwić się, że tyle miejsca przeznacza się tu na opowieść o dwóch egipskich bogaczach, którzy kupują mnóstwo drogich rzeczy, finansują kosztowne przedsięwzięcia, a przy tym próbują nauczyć się być angielskimi arystokratami. Ale trudno uwierzyć, by ktoś taki wziął się w ogóle za oglądanie serialu o losach brytyjskiej monarchii w XX wieku.

diana panorama 1995 forum the crown netflix 1200.jpg
Wywiad, który skrzywdził wszystkich. Prawda i fikcja w serialu "The Crown"

Dynastie i koligacje

Pochodząca z Arabii Saudyjskiej Samira Khashoggi (1935-1986), matka Dodiego, była żoną Mohameda Al-Fayeda tylko dwa lata. W 1956 roku małżonkowie rozstali się, a Samira powróciła do rodzinnego kraju, została postępową pisarką i działaczką na rzecz kobiet, a także stworzyła wiodące czasopismo kobiece "Al Sharkiah". Ponownie wyszła za mąż, tym razem za saudyjskiego ambasadora Anasa Yassina, i urodziła córkę Jumanę, która jest dziś redaktorką naczelną gazety "Al Sharkiah". Samira Khashoggi zmarła w 1986 roku na zawał serca. Miała zaledwie 51 lat. Według prasowych doniesień Dodi Fayed był bardzo przywiązany do matki, dzwonił do niej codziennie, a w jednym z wywiadów powiedział: "oddałbym wszystko co mam - samochody, bogactwo, kobiety - gdyby to mogło przywrócić życie mojej matce".

Samira Khashoggi była córką Muhammada Khashoggiego (1889–1978), osobistego lekarza Abda al-Aziza ibn Su’uda (1875-1953), twórcy Arabii Saudyjskiej i króla tego państwa w latach 1932–1953. Jedna z jej sióstr Soheir Khashoggi (ur. 1947) również jest pisarką, a wspomniany już brat Adnan Khashoggi (1935-2017) był znanym w regionie arabskim biznesmenem i handlarzem bronią, słynącym z wystawnego życia (nazywano go "Wielkim Gatsbym Bliskiego Wschodu). Samira była również ciocią Jamala Khashoggiego (1958-2018), saudyjskiego dziennikarza i dysydenta, zamordowanego na polityczne zamówienie w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule w 2018 roku.

elżbieta windsor pożar the crown netlfix forum 1200.jpg
Książka, jajka, pożar i podatki. Najgorszy rok Elżbiety II w serialu "The Crown"

Mohamed Al-Fayed, podobnie jak jego serialowy odpowiednik, rzeczywiście przez pewien czas współpracował ze szwagrem Adnanem Khashoggim, a potem wspólnie z braćmi Alim i Salahem założył firmę transportową. W latach 60. i 70. kolejne przedsięwzięcia biznesowe i handlowe pośrednictwa udawały się znakomicie. Al-Fayed bogacił się z roku na rok. W 1979 roku przybył do Paryża i za kwotę 30 milionów dolarów kupił podupadający hotel Ritz. Kilka lat później razem z bratem Alim nabył sto procent udziałów w House of Fraser, brytyjskiej sieci domów towarowych, do której należał m.in. luksusowy Harrods. W latach 1997-2013 do Mohameda Al-Fayeda należał klub piłkarski Fulham.

W Paryżu Dodi Fayed przedstawił ojcu swoją znajomą - dwudziestoparoletnią modelkę Heini Wathén (ur. 1955). Koleżanka syna przypadła do gustu Al-Fayedowi. Ożenił się z nią w 1985 roku. Mają czworo dzieci.

EN_00947067_3500 crown.jpg
Zapomniane kuzynki i zagubione dzieci. Tajemnice rodziny królewskiej w "The Crown"

Rok po drugim ślubie Mohameda Al-Fayeda nadeszła z Paryża wieść o śmierci Wallis Simpson (1896-1986), wdowy po księciu Windsor, byłym królu Edwardzie VIII (1894-1972). Simpson mieszkała z mężem, a później sama w willi 4 route du Champ d'Entraînement. Wkrótce po jej zgonie Al-Fayed kupił posiadłość i włożył sporą sumę w remont budynku i przywrócenie go do dawnej świetności, a także rozpropagował nową nazwę domu - Villa Windsor. Ponadto zatrudnił byłego kamerdynera księcia Edwarda, Bahamczyka Sydneya Johnsona. Gdy służący umarł w 1990 roku, Al-Fayed w wypowiedzi dla mediów nazwał swojego pracownika "prawdziwym dżentelmenem wśród dżentelmenów". Ich przyjacielska relacja rozpisana jest na wiele scen w piątym sezonie "The Crown". Syndeya Johnsona grają tam kolejno Joshua Kekana (młodsza wersja) oraz Jude Akuwudike (kamerdyner u schyłku życia).

Życie, śmierć i pamięć

EN_00144313_0007 crown.jpg
Karol i Diana – bajka bez szczęśliwego zakończenia

Zarówno Harrods, jak i Villa Windsor posłużyły Mohamedowi Al-Fayedowi do zbliżenia się do brytyjskiej rodziny królewskiej. W 1986 roku Fayedowie podczas sponsorowanego przez Harrodsa turnieju polo poznali księżną Dianę. Jej małżeństwo właśnie zaczęło się psuć, ale pierwsze spotkanie z Dodim nie poskutkowało miłością od pierwszego wejrzenia. Diana była wówczas matką dwóch przedszkolaków Williama (ur. 1982) i Harry'ego (ur. 1984), miała kochanka - instruktora jazdy konnej Jamesa Hewitta, a także cierpiała na zaburzenia odżywiania i depresję. Potrzeba było dekady, by zwróciła uwagę na Dodiego Fayeda. Wskutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności po tym długim oczekiwaniu zakochani dostali od losu tylko dwa miesiące wspólnego życia.

Po śmierci Diany Spencer i Dodiego Fayeda w 1997 roku Mohamed Al-Fayed rozpowszechniał teorie spiskowe o rzekomym zamordowaniu kochanków przez brytyjskie tajne służby. Postawił też dwa pomniki upamiętniające Dianę i Dodiego jako parę. Pierwszy z nich składał się z dwóch zdjęć portretowych zmarłych oraz zatopionego w szklanej piramidce kieliszka ze śladami szminki księżnej. Po kilku latach obok pojawił się nowy pomnik - tym razem była to trzymetrowa statua z brązu pod tytułem "Niewinne ofiary", przedstawiająca realistyczne postaci Diany i Dodiego, z których dłoni wzbija się w powietrze ogromny albatros.

elżbieta anthony blunt eastnews 1200.jpg
Romans w rządzie, szpieg w pałacu. Historia w trzecim sezonie "The Crown"

Doktor Hasnat Khan w przeciwieństwie do egipskiego milionera uważał, że śmierć Diany była tragicznym wypadkiem, a nie efektem knowań jej wrogów. We wrześniu 1997 roku był obecny na pogrzebie swej niedawnej kochanki. Sprawa jego dwuletniego romansu z księżną uczyniła z niego rozpoznawalną postać, choć on sam nie lubił rozgłosu. Podobno właśnie dlatego nie zdecydował się na zaręczyny i następujące po nich ujawnienie relacji łączącej go z Dianą.

W 2006 Khan ożenił się z Hadią Sher Ali, która także pochodziła z królewskiej rodziny, ale tym razem afgańskiej. Także ten związek skończył się po dwóch latach. Obecnie żoną lekarza jest Somi Sohail. Hasnat Khan pracuje jako konsultant kardiochirurgii w Londynie i w Essex Cardiothoracic Centre w podlondyńskim Basildon.

Ponad 90-letni Mohamed Al-Fayed, po kilku skandalach związanych z publicznymi oskarżeniami o molestowanie seksualne swoich pracownic, wycofał się z życia publicznego. Cała czwórka jego dzieci z drugiego małżeństwa zajmuje się przedsięwzięciami biznesowymi, każde w innej dziedzinie. Jego żona Heini Wathén dzieli czas między angielskim domem w Surrey a posiadłością w fińskim Espoo.

1200 Buckingham Palace wielka brytania londyn free.jpg
Włamanie po królewsku. Pogawędka intruza z Elżbietą II w "The Crown"

Czytaj więcej:

mc

Czytaj także

Ameryko, ratuj królową! Ile prawdy w "The Crown"?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 08:00
Czy księżniczka Małgorzata, siostra Elżbiety II, rzeczywiście tak oczarowała prezydenta USA podczas kolacji w Białym Domu, że zapewniła Wielkiej Brytanii wielomilionowe wsparcie finansowe? Tak przedstawia to serial Netflixa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"The Crown" i tragedia w Aberfan. Gdzie jest królowa?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 07:00
21 października 1966 roku w walijskim Aberfan w wyniku osunięcia się hałdy węglowej zginęły 144 osoby, w tym 116 dzieci. Elżbieta II z nieznanych powodów aż osiem dni zwlekała z wizytą na miejscu katastrofy. Serial Netflixa spekuluje, co mogło dziać się za drzwiami pałacu Buckingham.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmy i seriale historyczne. Podsumowanie roku 2019

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 08:00
Ponad sto dwadzieścia odcinków, dziewięć filmów, pięć królowych, trzech Piłsudskich, dwa gangi, jedna caryca, do tego garść rycerzy i żołnierzy obu wojen światowych... A to nie wszystko. Przedstawiamy subiektywny wybór najciekawszych produkcji filmowych opartych na wydarzeniach historycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jego Wysokość w kryzysie. Książę Filip w serialu "The Crown"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 13:00
Zmarłego 9 kwietnia 2021 księcia Filipa można było bliżej poznać dzięki serialowi "The Crown". Najpierw u boku Claire Foy grał go Matt Smith, potem wcielił się w niego Tobias Menzies w towarzystwie Olivii Colman. Dwaj aktorzy zmierzyli się z historią 30 lat życia księcia Filipa, które w "The Crown" pokazano jako okres burzliwych egzystencjalnych zmagań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elżbieta II i Margaret Thatcher. Dystans i szacunek

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 05:55
Relacja pomiędzy dwoma wpływowymi kobietami jest jednym z głównych wątków nowego sezonu serialu "The Crown". Jego twórcy przedstawiają 11 lat politycznej współpracy pomiędzy Margaret Thatcher a Elżbietą II.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmy i seriale historyczne. Podsumowanie 2020 roku

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 06:00
Rok 2020 przyniósł światu pandemię koronawirusa SARS-CoV-2, która powstrzymała plany filmowców. Pomimo tego w odchodzącym roku widzowie mogli obejrzeć wiele interesujących premier.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na faktach, na tle faktów i obok faktów. Filmy i seriale historyczne w 2021 roku

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 05:55
Po chudym pandemicznym roku 2020 polskie i światowe wytwórnie filmowe i telewizyjne raźno zabrały się do odrabiania strat i dosłownie zarzuciły widzów nowymi produkcjami. Wśród nich nie zabrakło dzieł o tematyce historycznej, choć nie każde z nich wiernie trzyma się prawdy.
rozwiń zwiń