Zawody Robotów Sumo Challenge 2023 - co działo się w Łodzi?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 15:00
Za nami kolejna edycja Międzynarodowych Zawodów Robotów Sumo Challenge, które odbywają się na Politechnice Łódzkiej od 2008 roku. Zawody to nie tylko świetna zabawa dla fanów robotyki, sprawdzenia możliwości robotów własnej konstrukcji, ale także okazja do wymiany doświadczeń. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Czwórki.
Międzynarodowe Zawody Robotów Sumo Challenge 2023, jak co roku przyciągnęły fanów robotyki.
Międzynarodowe Zawody Robotów Sumo Challenge 2023, jak co roku przyciągnęły fanów robotyki.Foto: zdj.org./Nina Zagórowicz
  • W sobotę 18 listopada 2023 roku w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej odbyły się Międzynarodowe Zawody Robotów Sumo Challenge 2023.
  • Zawody odbywają się od 2008 roku, a ich organizatorem jest Studenckie Koło Naukowe Robotyki SKaNeR działające przy Politechnice Łódzkiej.
  • W tegorocznych zawodach, w różnych dyscyplinach i kategoriach, wystartowało ponad 280 robotów.
  • Zawody odbyły się pod patronatem Czwórki, a nasza reporterka Weronika Puszkar była na miejscu.

W sobotę 18 listopada Łódź zamieniła się w mekkę entuzjastów robotyki. To tam na Politechnice Łódzkiej odbyły się Międzynarodowe Zawody Robotów Sumo Challenge 2023. Zawody ściągnęły fanów robotów nie tylko z Polski, ale także z zagranicy. W tym roku pojawili się między innymi konstruktorzy z Turcji i Litwy. 


Międzynarodowe Zawody Robotów Sumo Challenge - do kogo są skierowane?

Międzynarodowe Zawody Robotów Sumo Challenge 2023 to wydarzenie, które ma na celu zaintrygować i fascynować zarówno entuzjastów robotyki, jak i osoby, które na co dzień nie mają styczności z tą dziedziną nauki. Od 2008 roku odbywają się na Politechnice Łódzkiej. 

Na zawodach w różnych dyscyplinach i kategoriach wystartowało ponad 280 robotów. Odbyło się także 15 konkurencji Sumo Challenge, każda z nich ma swoje zasady i regulamin. Pomysł zawodów sumo ma oczywiście rodowód japoński. Tym razem przeszczepiono go do  świata robotów. Walka toczy się na ringu o wymiarach od 10 cm do 170 cm, w zależności od wielkości maszyn.

Jakie roboty biorą udział w zawodach Sumo?

Sumo to najbardziej znana i charakterystyczna konkurencja turniejów robotycznych. Celem, tak jak w przypadku klasycznego sumo, jest wypchnięcie przeciwnika poza ring. Roboty rywalizują podzielone na kategorie wg rozmiaru i wagi - od dużych, silnych z klasy Mega, po maleńkie roboty Nano, nieprzekraczające rozmiarami pudełka od zapałek. Sędziowie odpowiadają za ustalanie zasad, pomiar czasu i wydawanie ostatecznych werdyktów. Pomaga im w tym specjalny system stworzony przez drużynę Raptors.


Posłuchaj
05:07 CZWORKA/Czarno na żółtym - Zawody sumo challenge 2023 19.11.2023.mp3 Z uczestnikami Międzynarodowych Zawodów Sumo Challenge 2023 rozmawia Weronika Puszkar (Czarno na żółtym/Czwórka)

 

Z czego są skonstruowane roboty?

Reporterka Czwórki, Weronika Puszkar, była na miejscu i rozmawiała z młodymi konstruktorami. - Nasz robot zbudowany jest z klocków Lego. Jednak najważniejszy jest program, który nim steruje. Wszystkie elementy wystarczy do siebie przykręcać, w zasadzie pospinać - mówi jeden z uczestników zawodów. - Jako koło naukowe posiadamy salę na naszej uczelni. Zbieramy się tam, rozkładamy dużą plandekę i mamy cztery ogromne pudła Lego. Wspólnie budujemy roboty i je programujemy. To, co robimy, jest naszą pasją. Sam fakt, że przyjeżdżamy tutaj w grupie 16 osób, świadczy o tym, że klocki są dużą częścią naszej działalności i naszego koła.


Posłuchaj
04:10 CZWORKA/Czwórka do piątej - Zawody Robotów sumo challenge 2023 20.11.2023.mp3 Młodzi konstruktorzy o swoim udziale w Zawodach Robotów Sumo Challenge 2023 (Czwórka do piątej/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: "Czarno na żółtym"Czwórka do piątej

Prowadzący: Weronika Puszkar

Data emisji: 19.11.2023, 20.11.2023

Godzina emisji: 12.41, 15.40

aw/pj/mat.org.

Czytaj także

Robot - twój przyjaciel. Sztuczna inteligencja lekiem na samotność?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2023 20:40
Roboty wyposażone w sztuczną inteligencję mogą stanowić pomoc w zwalczaniu epidemii samotności - tak twierdzą naukowcy z USA i Australii, i przedstawiają konkretne wskazówki dla rządów, twórców technologii, lekarzy i ustawodawców, które mają przyczynić się do rozwoju tej metody walki z izolacją społeczną na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walki robotów. Co w programie Sumo Challenge 2023?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2023 09:30
Roboty sumo w różnych kategoriach wagowych, roboty z klocków, roboty line follower i robotyczny freestyle. Międzynarodowe Zawody Robotów Sumo Challenge odbywają się na Politechnice Łódzkiej od 2008 roku. Czwórka jest patronem wydarzenia. 
rozwiń zwiń