Góry na zimę. Nie tylko dla fanów "białego szaleństwa"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2024 15:00
W cyklu "Podróże małe i duże" podpowiadamy, gdzie zimą w góry mogą wybrać się ci, którzy nie szusują po stokach. 
Góry na zimę. Magda i Mateusz podpowiadają najlepsze trasy
Góry na zimę. Magda i Mateusz podpowiadają najlepsze trasyFoto: shutterstock/Marina Poushkina
  • W cyklu Czwórki "Podróże małe i duże" sprawdzamy, gdzie warto pojechać w góry.
  • Naszymi przewodnikami są Magda i Mateusz z bloga "Plannawypad".
  • Podpowiadają, jak wybrać najbardziej malownicze szlaki. W ich zestawieniu znalazły się Tatry, Bieszczady i Beskid Sądecki. 

Góry zimą wyglądają pięknie. Podziwiać je można, nie tylko szusując, ale także wybierając się na pieszą wędrówkę, zwłaszcza że wiele szlaków jest otwartych i dostępnych dla turystów. W Czwórce o swoich ulubionych trasach opowiadają Magda i Mateusz.

Góry na zimę. Zaczynamy od Rusinowej Polany

- Na początek szlak, na który najłatwiej dostaniemy się z okolic Zakopanego. Nie będziemy szli wysoko w góry, ale za to zobaczymy przepiękną panoramę Tatr. Rusinowa Polana to według nas najlepsza trasa na zimę - mówi Magda. - Szlak jest bardzo łatwy, przyjemny i każdy praktycznie może go przejść. To jest jedna z najbardziej widokowych polan w Tatrach.

Jak podpowiada blogerka, wariantów tras jest wiele, można więc wybrać tą, która jest najlepiej dopasowana do naszych umiejętności i kondycji.

Bieszczady i miłe traski

Spod Tatr przenosimy się w Bieszczady. Według Magdy jest tam więcej prostych i dostępnych szlaków. - Bieszczadzkie połoniny są już powszechnie znane, ale zwykle wybieramy się tam latem lub jesienią, a zimą może być jeszcze piękniej - zachwala rozmówczyni Jeremiego Angowskiego. - Proponujemy Połoninę Caryńską. Według nas jest to chyba jedna z fajniejszych miejscówek na rozpoczynanie swojej przygody z Bieszczadami. Tam na wspinaczy czekają super widoki.Beskidy z pięknym widokiem

Kolejny punkt to Beskidy - góry mniej oblegane od Tatr, lecz nie mniej malownicze. Tam można podejść na Wierchomlę. - Zimą Wierchomla jest dość przyjemnym i wdzięcznym miejscem - opowiada Magda. - Znajduje się tam pięknie położona bacówka, z której przy dobrej pogodzie mamy przepiękny widok na Tatry. Możemy sobie usiąść z herbatką, kawą, super szarlotką i podziwiać te niezwykłe widoki.

Zobacz także:

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Pamiętać należy, że wybierając się w góry, zwłaszcza zimą, trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie. - Warto wyposażyć się w cieplejszą odzież i górskie buty. Dobrze, żeby były nieprzemakalne, bo jeśli mamy ciężki, mokry śnieg, to szybko mogą przemoknąć. Jeśli chodzi o Tatry, warto też mieć w plecaku raczki, zapasowe skarpetki i rękawiczki - zaznacza Mateusz. - Dobrze też mieć termos z ciepłym piciem i coś do przekąszenia.

Przed wędrówką należy także sprawdzić dokładnie prognozy pogody, bo w górach pogoda bywa zmienna. Jak podkreślają Magda i Mateusz, bezpieczeństwo jest przecież najważniejsze.


***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Jeremi Angowski

Data emisji: 25.01.2024

Godzina emisji: 18.15

aw, kor-wm

Czytaj także

Zakopane. W poszukiwaniu ducha Młodej Polski

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2023 12:40
Kiedyś miasto słynęło jako uzdrowisko, dziś jest to świetna baza wypadowa w góry. A turyści, którzy miłość do stolicy Tatr mają w genach, przekonują, że do Zakopanego się wyrusza, nie jedzie, w Zakopanem się spożywa, a nie je. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tatry. Jak zacząć przygodę z najwyższymi górami Polski?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 22:40
Jesień to ulubiona pora górskich turystów. Południe Polski przyciąga bajkowymi kolorami liści i słońcem, które jeszcze gości na stokach. - Wyprawa w góry to nie igraszka, pamiętajmy, żeby się do niej dobrze przygotować - mówi podróżnik Jakub Przykopski.   
rozwiń zwiń