Black Friday. Staraj się kupować z szacunkiem

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 19:40
Black Friday, czyli Czarny Piątek, zadomowił się w polskiej rzeczywistości i traktowany jest jak święto zakupów. Tylko czy na pewno jest co świętować?
Czy na pewno potrzebujemy tych wszystkich rzeczy kupujemy w Black Friday?
Czy na pewno potrzebujemy tych wszystkich rzeczy kupujemy w Black Friday?Foto: Shutterstock/ Andrey_Popov
  • Black Friday to święto zakupów, promocji i konsumpcji. 
  • W jego kontekście naukowcy zwracają na ekologiczne i społeczne problemy świata. 
  • Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie proponuje alternatywę dla Black Friday - Laboratorium Dobrej Konsumpcji.
  • Jeśli musimy kupować, kupujmy z szacunkiem do planety i ludzi. Gdy nie musimy, lepiej skorzystajmy z warsztatów. 

Naukowcy biją na alarm w związku z coraz bardziej negatywnymi skutkami nadmiernej produkcji i konsumpcji. Zwracają uwagę na:

  • rosnące góry odpadów,
  • tony plastiku w oceanach,
  • kryzys klimatyczny,
  • degradację środowiska,
  • wymieranie kolejnych gatunków roślin i zwierząt.

Do tego należy dołożyć wyzysk pracowników i pracownic, zwłaszcza w krajach globalnego Południa. Dąży się do tego, aby wyprodukować jak najtaniej i jak najwięcej dóbr, które kupujemy, choć potem często zalegają na dnie szafy, a my nawet z nich nie korzystamy.

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie proponuje alternatywę dla Black Friday - Laboratorium Dobrej Konsumpcji. Celem wydarzenia jest wyrażenie sprzeciwu wobec niezrównoważonej produkcji i niepohamowanej konsumpcji, które niszczą naszą planetę.

Black Friday - do zakupów podejdź z szacunkiem

W tym roku Black Friday wypada 24 listopada. Tego dnia wcale nie warto korzystać z licznych promocji w sklepach - rozsądniej jest popatrzeć na to, co już się ma. Do zakupów warto podjeść z szacunkiem albo zrezygnować z nich i skorzystać z warsztatów Laboratorium Dobrej Konsumpcji. 

- W ramach warsztatów poruszamy temat globalnych łańcuchów dostaw, ale podchodzimy do tego w sposób praktyczny, prosty i przyjemny. Chcemy budować świadomość, dlatego tyle o tej tematyce mówimy przez publikacje dla młodych, poważne raporty czy wizyty w mediach - mówi Alina Pękalska z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie. - Temat jest bardzo szeroki. Dotyczy odzieży, żywności, elektroniki itd.

Idź na warsztaty, nie kupuj 

Warsztaty w ramach Laboratorium Dobrej Konsumpcji Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie organizuje już trzeci raz. Zaplanowane są one na sobotę po Black Friday i nawiązują do dnia promocji. - Pokazujemy, co stoi za niższą, promocyjną ceną. Wskazujemy na zarobki dużych firm, ale też na początek tego łańcucha produkcji, który zwykle ma swoje miejsce w Bangladeszu czy Indiach, a praca np. szwaczek, często niepełnoletnich, jest słabo opłacana - zauważa gość Czwórki. - To temat, o którym często nie chcemy wiedzieć. Niestety, jesteśmy podatni na to, co nam się pokazuje w ładnie opakowany sposób. 


Posłuchaj
09:40 czwórka reset 16.11.2023 black friday 17.12.mp3 O odpowiedzialnych zakupach, Black Friday i warsztatach w ramach Laboratorium Dobrej Konsumpcji opowiada Alina Pękalska (Reset/Czwórka)

 

Alina Pękalska wskazuje również na zjawisko green washisngu, które jest teraz niezwykle popularne, oraz na hasła, które znaczą wiele, ale nie idzie za nimi konkretne działanie. 

Nie wyrzucaj - wykorzystaj

W kontrze do Czarnego Piątku możemy ustawić minimalizm - filozofię życia, w której skupiamy się na ograniczeniu posiadania rzeczy do tego, co nam jest naprawdę potrzebne. Na warsztatach Laboratorium Dobrej Konsumpcji niepotrzebnym rzeczom możemy nadać nowe życie.  

- W zeszłym roku robiliśmy woskowijki, naprawialiśmy obuwie, gotowaliśmy z dzikich roślin, produkowaliśmy kosmetyki. Zależy nam na tym, żeby się nie powtarzać, dlatego w tym roku mamy inne propozycje - zdradza gość Piotra Firana. - Będziemy uczyć się pakowania prezentów z wykorzystaniem wielorazowych chust, naprawiać i wykorzystywać potłuczoną ceramikę czy szyć czapki ze starych swetrów. 

Alina Pękalska zwraca uwagę, że czasem, gdy chcemy zrobić coś ekologicznie, musimy zwolnić. A często chcemy, by wszystko było teraz, natychmiast. Symbolem tego podejścia jest Black Friday. - By na co dzień być lepszymi konsumentami warto zwolnić, podejść do zakupów z szacunkiem - do tego, co kupujemy, by to nie krzywdziło środowiska, nie krzywdziło innych osób - podkreśla. 

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Alina Pękalska (Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie)

Data emisji: 16.11.2023

Godzina emisji: 17:12

pj/kc

Czytaj także

"Nasza Żywność. Nasza Przyszłość" - czy kupujesz odpowiedzialnie?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 13:15
Ostatnio w niektórych sieciach sklepów spożywczych klienci mogli zobaczyć na produktach żywnościowych tajemnicze naklejki z hasłem #UkrytySkładnik. Ich celem było zwrócenie uwagi na uboczne skutki produkcji jedzenia, jakimi są łamanie praw człowieka i zatruwanie środowiska. Sprawdzamy, o co chodzi w akcji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Black Friday, Cyber Monday - jak nie dać się złapać w pułapki promocji

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 14:44
Odzież, buty i akcesoria - to najchętniej kupowane rzeczy podczas listopadowego tygodnia wyprzedaży. - Na drugim miejscu znalazła się elektronika, a potem produkty dla domu i ogrodu - wymieniała reporterka Czwórki Marta Zinkiewicz.
rozwiń zwiń