Jak osiągnąć szczęście? Anna Wendzikowska o drodze do spełnienia

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2024 12:10
- Większość z nas szczęśliwymi bywa, bo szuka wyrzutów dopaminowych na zewnątrz. Tymczasem, żeby być szczęśliwym, trzeba odnaleźć spokój w sobie. Dzięki temu osiągniemy stan, który nie będzie zależał od tego, co dzieje się poza nami - opowiada Anna Wendzikowska, dziennikarka i autorka książki "Ku szczęściu. Moja droga do spełnienia i wewnętrznego spokoju".
Dziennikarka Anna Wendzikowska z książką Ku szczęściu. Moja droga do spełnienia i wewnętrznego spokoju
Dziennikarka Anna Wendzikowska z książką "Ku szczęściu. Moja droga do spełnienia i wewnętrznego spokoju"Foto: Czwórka/Jakub Jamrozek
  • Autorką książki "Ku szczęściu. Moja droga do spełnienia i wewnętrznego spokoju" jest dziennikarka Anna Wendzikowska.
  • To opowieść o tym, jak osiągnąć szczęście, które nie jest zależne od zewnętrznych bodźców. 
  • - Wypełniamy kolejne zadania, jesteśmy zadowoleni, ale ciągle towarzyszy nam niedosyt - największy wróg odczuwania szczęścia - mówi gość Czwórki.

Jak osiągnąć szczęście?

Anna Wendzikowska jest dziennikarką, przeprowadzała wywiady z gwiazdami światowego kina i występowała w popularnych serialach telewizyjnych takich jak "Klan" i "M jak miłość". Jak sama przyznaje, wiele razy była chwalona za swoją pracę, jednak sama dla siebie nie była dość dobra.

- Goniłam za zewnętrznymi celami, nawet je osiągałam, tylko że to nie mogło mnie uleczyć z poczucia wewnętrznej pustki. Zdałam sobie sprawę, że tak jak większość z nas, jestem rzucana od szczęścia do nieszczęścia przez to, co dzieje się na zewnątrz. I że przypomina to życie w klatce - opowiada gość Czwórki. - Dziś mam poczucie, że wszystko jest ok, nawet wtedy, kiedy czuję smutek. Bo każda emocja jest w porządku, pod warunkiem, że wiemy, skąd się wzięła i jak się nie zająć.

Potykamy się o "gdyby"

Jak przekonuje rozmówczyni Jakuba Jamrozka, człowiek w życiu ciągle potyka się o "gdyby". - Gdyby to, gdyby tamto, gdyby siamto, na pewno wreszcie dotarłabym do miejsca, o którym marzę. Warunkujemy poczucie szczęścia tym, co dzieje się poza nami. Wypełniamy kolejne zadania, jesteśmy zadowoleni, ale towarzyszy nam niedosyt - wyjaśnia Anna Wendzikowska. - Mózg podpowiada, że to jeszcze nie moment, w którym możesz poczuć się szczęśliwy, bo czegoś jeszcze ci brakuje. Idealne życie, które przypomina egzystencję chomika w kołowrotku. 

Zobacz także:

Dlaczego warto medytować?

Dziennikarka pomocy poszukała u psychologów. Dzięki psychoterapii zrozumiała, skąd w jej życiu wzięły się braki i co zrobić, żeby uporządkować priorytety na nowo. - Bardzo pomaga mi też medytacja, która sprawia, że czuję, że jestem "tu i teraz". Nauczyłam się wprowadzać ten stan w życie. To wycisza, balansuje emocje i wycisza reaktywny układ nerwowy - podkreśla Anna Wendzikowska. 

Posłuchaj
41:27 CZWÓRKA Wieczór z Czwórką - Ania Wendzikowska 30.01.2024.mp3 Anna Wendzikowska o książce "Ku szczęściu. Moja droga do spełnienia i wewnętrznego spokoju" (Wieczór z Czwórką/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Wieczór z Czwórką

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Anna Wendzikowska (dziennikarka, autorka podcastu i książki "Ku szczęściu. Moja droga do spełnienia i wewnętrznego spokoju")

Data emisji: 30.01.2024

Godzina emisji: 20.28

kul

Czytaj także

Parentyfikacja emocjonalna. Kiedy dziecko staje się głową rodziny

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2023 08:50
Kiedy dziecko jest pomocne: gotuje obiady, robi zakupy, zajmuje się młodszym rodzeństwem i potrafi pocieszyć zagubionego rodzica, mówi się o nim, że jest "prawdziwym skarbem". Tymczasem w psychologii sytuacja, w której dziecko wchodzi w rolę opiekuna i zaczyna pełnić jego obowiązki, jest zaburzeniem określanym mianem parentyfikacji - mówi psychoterapeuta Marlena Ewa Kazoń. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dmucha w żagle ludzi, z którymi pracuje". Jak zostać dobrym liderem?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2024 10:40
- Dziś lider musi być wizjonerem, otwartym na innowacje i gotowym do ciągłego uczenia się - mówi Aga Szóstek ekspertka z obszaru projektowania doświadczeń, autorka książki "Zostań liderem, jakim chcesz". - Musi dmuchać w żagle ludzi, z którymi pracuje. Musi wspierać swój zespół. 
rozwiń zwiń