Czy da się przewidzieć upały? "To możliwe z dużym prawdopodobieństwem"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2023 12:33
- Jesteśmy w stanie z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć upały z wyprzedzeniem nawet do kilku dni, bo rozpoznajemy takie typowe sytuacje synoptyczne. Na dłużej niż tydzień, dwa będziemy mogli opierać się wyłącznie na orientacyjnych prognozach długoterminowych i tam posługujemy się odchyleniami od normy - tłumaczyła Anna Woźniak, synoptyk, meteorolog, ekspert IMGW.
Czy da się przewidzieć upały i jak się do nich przygotować?
Czy da się przewidzieć upały i jak się do nich przygotować?Foto: shutterstock/ KieferPix
  • Czym jest upał? Jest naukowa definicja tego słowa - kreski na termometrach wskazywać powinny powyżej 30 stopni Cesjusza
  • Upał szkodzić może najbardziej osobom starszym i dzieciom
  • Z dużym prawdopodobieństwem można przewidzieć zmiany pogodowe tylko do kilku dni 
  • Ochrona przed wysoką tempertaturą? Warto się nawadniać i zadbać o to, by w okolicy było zacienione miejsce

Klimatyzatory, kurtyny wodne, albo zwykły wachlarz, dzięki któremu będziemy mogli uprzyjemnić sobie choć na chwilę czas upału - sposobów na radzenie sobie z pogodą jest wiele. jak si i się przygotowaćę okazuje, można ją też przewidzieć, oczywiście do pewnego stopnia. 

Upał upałowi nie równy - kiedy mamy do czynienia z anomalią?

- Upał to w definicji meteorologicznej temperatura powyżej 30 stopni Celsjusza. Oczywiście inaczej będziemy odczuwać ta temperaturę w różnych warunkach pogodowych, ale to granica, która musi się pojawić na termometrze - tłumaczyła Anna Woźniak, synoptyk, meteorolog, ekspert Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Dodatkowe wskaźniki biometeorologiczne w różnych warunkach to m.in. wilgotność powietrza, określają one poziom obciążenia dla organizmu.

Jeśli 30 stopni pojawi się na naszym termometrze w styczniu, będzie to anomalia pogodowa, w lipcu - nie. - Anomalia w powszechnym rozumieniu to zjawisko wyjątkowe, unikalne, niespodziewane. W nauce to po prostu odchylenie od normy - tłumaczyła Anna Woźniak. - Normy są jednak bardzo szerokie i niekoniecznie intuicyjne. Normą jest wciąż przymrozek na początku czerwca w wielu regionach Polski, choć może on niektórych zaskoczyć. Bierzemy jednak pod uwagę dane z wielu lat i dla meteorologów to nie jest odchylenie od normy.   

Anomalie pogodowe i alerty RCB. Kiedy dostaniesz powiadomienia?

Zdarzają się anomalie dodatnie i ujemne, i są one uzależnione od regionu Polski. - Anomalia dodatnia to na zachodzie Polski odchylenie od średniej o ok. trzy stopnie, a na północy tylko o jeden stopień. W tym roku w lipcu temperatura jest wysoka, ale nadal nie możemy mówić, że ten miesiąc jest niezwykły - zaznaczała gość Czwórki.

W Polsce upały pojawiające się na jeden bądź dwa dni, dla osób młodych i aktywnych, nie są jeszcze uciążliwe. - Niebezpieczne są fale upałów, albo utrzymująca się przez wiele dni bardzo wysoka temperatura, czyli powyżej 33 - 35 stopni. Problem dotyka przede wszystkim osób pracujących fizycznie na zewnątrz, osób starszych czy małych dzieci - opowiadała Anna Woźniak. - Wówczas warto zadbać o nawodnienie i miejsce, w którym można schronić się przed słońcem. 

Jak radzić sobie z upałem? "Można przewidzieć pogodę i się przygotować"

Rzeczywiście możliwe jest przewidywanie pogody z dużym prawdopodobieństwem. - Rozpoznajemy typowe sytuacje synoptyczne. Jeśli wiemy, że do Polski zacznie napływać powietrze z południa i południowego zachodu, czyli znad Sahary, bądź ze wschodu, czyli gorące, suche powietrze kontynentalne, to daje nam podstawę by sądzić, że w Polsce pojawią się upały. Jesteśmy w stanie to przewidzieć nawet do kilku dni wcześniej - tłumaczyła Anna Woźniak. - Przy prognozowaniu z wyprzedzeniem, na okres tygodnia do dziesięciu dni, specjalistyczne modele pogodowe pomagają nam wyliczyć najbardziej prawdopodobne wartości - tłumaczyła gość Czwórki.

Posłuchaj
09:53 upał_PR4_AAC 2023_07_18-14-36-25.mp3 Jak przewidzieć pogodę z dużym prawdopodobieństwem? Mówi Anna Woźniak z IMGW (Czwórka do piątej) 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Oliwia Krettek

Goście: Anna Woźniak (synoptyk, meteorolog, ekspert Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej)

Data emisji: 18.07.2023

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

Zwierzęta w podróży. Nawodnienie to podstawa

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 17:40
Zabrać zwierzę ze sobą w wakacyjną podróż, zostawić w domu pod dobrą opieką, a może skorzystać z usług hotelu dla zwierząt? Każda z wymienionych możliwości jest dobra, pod warunkiem dostosowania jej do gatunku zwierzęcia, który z nami mieszka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje z pupilem. "Spraw, by dla niego lato też było frajdą"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 19:17
Niektórzy zabierają czworonogi na wakacje ze sobą, inni wolą zostawić pupila w domu, pod opieką bliskich lub zawożą swoich podopiecznych m.in. do specjalnego hotelu dla zwierząt. 
rozwiń zwiń