Zwierzęta w podróży. Nawodnienie to podstawa

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 17:40
Zabrać zwierzę ze sobą w wakacyjną podróż, zostawić w domu pod dobrą opieką, a może skorzystać z usług hotelu dla zwierząt? Każda z wymienionych możliwości jest dobra, pod warunkiem dostosowania jej do gatunku zwierzęcia, który z nami mieszka.
Wakacje z psem mogą stać się prawdziwą przygodą. Trzeba tylko zadbać o kilka spraw
Wakacje z psem mogą stać się prawdziwą przygodą. Trzeba tylko zadbać o kilka spraw!Foto: Pixabay/Unsplash/dom. publiczna

Posłuchaj
10:16 [CZWORKA]Dajesz rade 3 sierpień 2020 zwierzeta.mp3 Jak podróżować ze zwierzętami? (Dajesz radę/Czwórka)

 

shutterstock pies wakacje para szczęście 1200.jpg
Wakacje z psem. Jak się przygotować?

Arbuz zamiast wody

- Najważniejsze w podróżowaniu ze zwierzętami w lecie jest nawodnienie naszych podopiecznych - podkreśla lekarz weterynarii Sybilla Berwid-Wójtowicz. - Wstawienie samej miski do transportera nie rozwiązuje problemu. Pomagają mata chłodząca, ewentualnie mokry ręcznik z mikrofibry, a w trakcie przerw wilgotne przekąski takie jak arbuz czy melon dla psa i sos z saszetki dla kota- wymienia gość Czwórki.

Podróż w transporterze

Inne podejście należy zaprezentować, gdy mamy do czynienia z psem, kotem, a inne kiedy mieszkańcem naszego domu jest drobny ssak taki jak kawia domowa, szynszyla, szczur czy koszatniczka, a jeszcze innym w przypadku ptaków, gadów, owadów czy ryb. - Zwierzę nie powinno być transportowane "luzem" ze względu na bezpieczeństwo jego i nasze. W takcie hamowania pies czy kot zamienia się w pocisk i może wypaść przez przednią szybę samochodu - zauważa rozmówczyni Kacpra Kowalczyka. - Zwierzęta najlepiej wozić w pojemnikach transportowych, które spełniają normy bezpieczeństwa i zapewniają mu odpowiednią ilość miejsca.

Posłuchaj:

Zamiast chemii - oswajanie

Wiele osób, które wyjeżdżają na wakacje ze zwierzętami decydują się podać swoim podopiecznym środki uspakajające. - Jakiekolwiek działanie "w ciemno", bez konsultacji z weterynarzem nie jest dobrym rozwiązaniem - ostrzega dr Sybilla Berwid-Wójtowicz. - Jeśli nasz pies lub kot nie lubi jazdy samochodem, powinniśmy go jak najszybciej zacząć go oswajać z pojazdem. I to jeszcze przed wyprawą. Natomiast w dniu podróży, na kilka godzin przed jazdą, nie powinniśmy karmić zwierząt. Ale zawsze musimy pamiętać o wodzie - dodaje.   

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz (specjalistka żywienia klinicznego)

Data emisji: 03.08.2020

Godz. emisji: 14.09

kul


Czytaj także

Bocian czarny - spotkanie z niezwykłym ptakiem

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 11:18
Zaprosimy na spotkanie z bocianem czarnym, kuzynem białego. Powiemy też o zbawiennym wpływie wiśni na nasze ciało i zajrzymy do świata sportu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jesteśmy w Kątach Rybackich na Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Morskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 12:00
Nasi dziennikarze są w Kątach Rybackich. To tam w ten weekend rozgrywane są Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim. Czwórka objęła to wydarzenie swoim patronatem.
rozwiń zwiń