Pomysł na wakacje? Podróż Szlakiem Kopernikowskim

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2023 19:30
Szlak Kopernikowski ma 590 km i upamiętnia postać Mikołaja Kopernika oraz jego związki z regionami, przez które przebiega. Jego trasa biegnie m.in. przez Trójmiasto, gdzie działają gdyńskie Centrum Nauki Experyment oraz gdańskie Hevelianum. 
Nocne Podglądanie Wszechświata w Hevelianum w 2022 roku.
Nocne Podglądanie Wszechświata w Hevelianum w 2022 roku.Foto: Dawid Linkowski/Hevelianum
  • W tym roku obchodzimy 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
  • Z tej okazji centra nauki z Trójmiasta przygotowały wystawy, projekcie i warsztaty promujące działalność polskiego naukowca.
  • Hevelianum z Gdańska i Centrum Nauko Experyment z Gdyni zachęcają także do wypraw Szlakiem Kopernikowskim.

Na szlaku z Kopernikiem

Drogowy szlak turystyczny prowadzi przez miejscowości związane z życiem i działalnością wielkiego uczonego, położone w województwach warmińsko-mazurskim, pomorskim i kujawsko-pomorskim. Wędrując nim, można zwiedzać zabytkowe budowle pamiętające czasy Mikołaja Kopernika, poświęcone mu ekspozycje muzealne, poznawać sekrety wszechświata w planetariach, a nawet prowadzić obserwacje astronomiczne.

"Misja Kopernik" w Centrum Nauki Experyment w Gdyni

- Podróż Szlakiem Kopernikowskim można zacząć w różnych miejscach, bo to jest pętla. Pierwszym przystankiem może być Toruń, bo z tym miastem Kopernik jest najbardziej kojarzony, a potem mamy jeszcze ponad trzydzieści różnych miejsc na terenie trzech województw - wyjaśnia  Jakub Łasek z Centrum Nauki Experyment. - My zapraszamy na m.in. na warsztaty rodzinne "Misja Kopernik", podczas których uczestnicy zajęć stworzą "kosmiczne paliwo" oraz sprawdzą między innymi ile wspólnego z kosmosem ma chemia i jakie minerały można znaleźć na innych ciałach niebieskich. Warsztaty odbywają się aż pięć razy dziennie.

15 lat Centrum Nauki Experyment! | Centrum Nauki Experyment w Gdyni

Zobacz też:

Z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika przez całe wakacje centra nauki z Trójmiasta promują dokonania i sylwetkę najsłynniejszego polskiego astronoma. A to wszystko pod hasłem "Mikołaj Kopernik Ponad Czasem".

Różne oblicza Kopernika w Hevelianium w Gdańsku

- "Mikołaj Kopernik ponad czasem" to ekspozycja poświęcona słynnemu astronomowi, który miał wiele pasji - mówi Katarzyna Mejna z Hevelianum w Gdańsku. - To symboliczna podróż po województwie pomorskim, które Kopernik odwiedzał w trakcie pełnienia swoich obowiązków.  Celem wystawy jest przybliżenie jego działalności jako lekarza, kartografa, tłumacza i dyplomaty.

Wystawa odbywa się w plenerze na terenie Hevelianum, a wstęp na nią jest bezpłatny. Można ją oglądać do końca wakacji, ale niewykluczone, że zostanie przedłużona do września. Natomiast w przestrzeni mobilnego planetarium zlokalizowanego na Górze Gradowej wyświetlane są filmy poświęcone astronomii i heliocentrycznej teorii Kopernika. - Projekcje odbywają się w namiocie sferycznym. w programie mamy filmy dla małych i dużych - opowiada gość Czwórki.

Posłuchaj
12:57 CZWÓRKA Czwórka do piatej - kopernik 17.07.2023.mp3 Szlak Kopernikowski i propozycje trójmiejskich centrów nauki (Czwórka do piątej/Czwórka)

- 11 sierpnia 2023 roku zapraszamy także na Nocne Podglądanie Wszechświata. Głównym punktem tego wydarzenia jest obserwacja roju meteorów. Na każdego, kto będzie chciał zobaczyć spadające Perseidy, czekać będą teleskopy i lornetki, ale warto też wziąć swój sprzęt. Odbędą się również: pokaz laserowy, spotkania ze specjalistami i koncert muzyki elektronicznej inspirowanej kosmosem, który wykona Przemysław Rudź - dodaje rozmówczyni Oliwii Krettek.

Nocne Podglądanie Wszechświata 2022 | Hevelianum

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Oliwia Krettek

Goście: Katarzyna Mejna (Muzeum Nauki Hevelianum w Gdańsku), Jakub Łasek (Centrum Nauki Experyment w Gdyni)

Data emisji: 17.07.2023

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Prześwietlanie zabytków. O skanowaniu laserowym

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 14:30
Narzędzia przyszłości pomogą w inwentaryzacji przeszłości. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu badają zespół zabytków w Będzinie. Skanowane są pałac Mieroszewskich, synagoga Mizrachi oraz będziński zamek wraz ze wzgórzem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile waży Warszawa? Czy powinniśmy budować ją inaczej?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2023 08:30
Naukowcy alarmują, że granica bezpiecznej liczby budynków w Warszawie została już przekroczona. Zauważają, że w latach 80. i 90. w stolicy mieliśmy większe obszary niezabudowane, które umożliwiały przewietrzenie miasta. Czy stolica Polski, podobnie jak Nowy Jork, jest już za ciężka?
rozwiń zwiń