Jak zrozumieć Śląsk? Pomogą muzyka, AI i plejada gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2023 18:20
Skarby ukryte pod ziemią, Trójkąt Trzech Cesarzy, trzy powstania, dwie wojny światowe i dwa totalitaryzmy. Jak zrozumieć Śląsk? - To trudne jest nawet dla nas, Ślązaków. Pogmatwana historia składa się z tylu wątków, ilu mieszka tu ludzi - mówi Tomasz Szabelski, pomysłodawca widowiska "Zrozumieć Śląsk".
Zrozumieć Śląsk to historyczny spektakl multimedialy stworzony z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. (zdj. ilustracyjne
"Zrozumieć Śląsk" to historyczny spektakl multimedialy stworzony z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. (zdj. ilustracyjne" Foto: logorytm/ Shutterstock

Językiem przyszłości o przeszłości 

"Zrozumieć Śląsk" to widowisko, w którym usłyszymy piosenki w zaskakujących aranżacjach oraz zobaczymy, jak przeszłość Śląska jest widziana z perspektywy przyszłości. Postarała się o to sztuczna inteligencja, która na podstawie haseł związanych z historią Górnego Śląska wygenerowała wizualizacje, które zostaną zaprezentowane podczas koncertu. - Językiem przyszłości chcemy opowiedzieć o stuletniej historii Śląska - wyjaśnia gość Czwórki. - Zaprezentujemy kadry, filmy, zdjęcia, a nawet pocztówki z lat 20. i 30. ubiegłego wieku, wygenerowane przez algorytmy AI.  

Czołówka polskiej sceny i śląskie orkiestry górniczo-hutnicze

Na scenie pojawią się także stuosobowa orkiestra dęta i kilkunastu solistów i solistek. W tym gronie znaleźli się m.in. abradAb, Karolina Czarnecka, Misia Furtak, Grubson, Kasia Lins, Joka, Leszek Możdżer, Maciej Obara, Tomasz Organek, Krystyna Prońko, Rahim & Fokus, Piotr Rogucki, FejzJESTM, czyli syn Magika z Kalibra 44 oraz śląskie orkiestry górnicze i hutnicze (KWK Rydułtowy, KWK Marcel, KWK JasMos, Huta Łabędy) z kwartetem smyczkowym orkiestry AUKSO. Wszystko to pod batutą Łukasza L.U.C. Rostkowskiego i otwartej orkiestry orkiestr Rebel Babel Ensembles. 

Co w programie?

W spektaklu zaprezentowane zostaną związane z historią Śląska utwory artystów, którzy zaznaczyli się na kartach jego historii, a także współczesne kompozycje oraz instrumentalne wątki narracyjne.

Sprawdź też:

- Prologiem będą powstania śląskie i utwór "O, mój Śląsku" skomponowany przez Józefa Skrzeka. Potem mamy kryzys lat 20. i 30., drugą wojnę światową, mrok komuny i epokę Edwarda Gierka, stan wojenny, rewolucję 1989 i współczesność - wymienia rozmówca Weroniki Puszkar. - Jeśli natomiast chodzi o repertuar muzyczny, to w widowisku wykorzystaliśmy utwory m.in. zespołów Myslovitz i Dżem. Artyści zaprezentują też własne piosenki, ale w nowych, przygotowanych specjalnie na ten koncert, aranżacjach.     

Posłuchaj
07:29 CZWÓRKA Czat Czworki - zrozumiec slask 22.05.2023.mp3 "Zrozumieć Śląsk" - o multimedialnym widowisku opowiada pomysłodawca i producent Tomasz Szabelski (Czat Czwórki/Czwórka)

Widowisko "Zrozumieć Śląsk" odbędzie się 26 maja 2023 roku w gliwickiej Arenie.

Zrozumieć Śląsk | Stowarzyszenie Pokolenie

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Weronika Puszkar 

Gość: Tomasz Szabelski (pomysłodawca i organizator widowiska "Zrozumieć Śląsk")

Data emisji: 22.05.2023

Godzina emisji: 15.40

kul

 


Czytaj także

Rozwój technologii i jej wpływ na środki masowego przekazu  

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 14:30
Rozwój nowych technologii postępuje w galopującym tempie i ma bezpośredni wpływ na obraz współczesnych mediów. Od dłuższego czasu obserwujemy jak na naszych oczach zmienia się świat przekazu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obsesja melodii. O komponowaniu muzyki do filmów

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2023 12:50
Istnieje przekonanie, że dobra muzyka filmowa to taka, której widz nie słyszy. - Zgadzam się, że w pewnych momentach muzyka powinna działać na poziomie podświadomym, ale czasami powinna się pokazać i ponieść widza - mówi kompozytor i producent muzyczny Maciek Dobrowolski. 
rozwiń zwiń