Ile waży Nowy Jork? Czy jest za ciężki i zatonie?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2023 11:00
Nowy Jork to z pewnością jedno z najludniejszych miast świata. Ze względu na nadoceaniczną lokalizację wkrótce jego najpoważniejszym problemem może się jednak okazać... ciężar budynków. Czy wieżowce Manhattanu znikną pod wodą? 
O Nowym Jorku mówi się, że to miasto, które nigdy nie zasypia
O Nowym Jorku mówi się, że to miasto, które nigdy nie zasypiaFoto: Gregorio Koji/Shutterstock.com

Badacze z United States Geological Survey oraz University of Rhode Island sugerują, że Nowy Jork zapada się, co w praktyce oznacza, że poziom miasta obniża się w stosunku do poziomu wód. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest liczba budynków i ich masa. 

Naukowcy obliczyli masę przeszło miliona budynków Nowego Jorku. Okazało się, że łącznie ważą około 762 miliardy kilogramów. - To waga, której żaden grunt położony nad brzegiem oceanu raczej by nie wytrzymał - mówi dr Kamil Leziak, klimatolog z Uniwersytetu Warszawskiego, i zwraca uwagę na zmiany klimatyczne, z którymi mamy do czynienia. - Poziom wód oceanicznych cały czas się podnosi. Oznacza to, że wszystkie obszary przybrzeżne, zwłaszcza te, na których zlokalizowane są duże miasta, z dużą liczbą ludności, jak właśnie Nowy Jork, mogą spodziewać się niestety rosnących problemów związanych z podnoszącym się poziomem wód. 

Naukowiec spodziewa się, że pod koniec tego stulecia, około roku 2100, poziom wód w Nowym Jorku i okolicach może podnieść się o około 2 metrów w stosunku do obecnego. - Oznacza to, że tereny, które są w tym momencie terenami nadbrzeżnymi, np. obszary portowe, znajdą się pod wodą - tłumaczy. - By temu zapobiec, można próbować wprowadzić jakieś rozwiązania architektoniczne. 


Posłuchaj
03:52 czwórka pierwsze słyszę 13.06.2023 nowy jork.mp3 Czy ciężkie budynki Nowego Jorku sprawią, że miasto zostanie zalane? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Wysokie i ciężkie

Nowy Jork to też miasto, które nie zostało zbudowane na pewnych fundamentach. - Był to teren dość podmokły i nie do końca stabilny geologicznie. Dziś, gdy mamy duże nagromadzenie wysokich, ciężkich budynków, które ważą wiele ton, wzrósł nacisk wywierany na grunty. To powoduje, że fundamenty stopniowo zapadają się - wyjaśnia rozmówca Weroniki Puszkar.

Nowy Jork to jedno z czołowych miast w Ameryce Północnej pod względem gęstości wysokich budynków. - W ich przypadku liczba pięter sprawia, że wywierają one duży nacisk na podłoże - tłumaczy doktor Kamil Leziak. - Wysoki budynek oddziałuje silniej na podłoże geologicznie niż np. budynek o takim samym obrysie, ale o połowę niższy. 

Niektórzy eksperci amerykańscy już ostrzegają deweloperów przed stawianiem kolejnych wieżowców. W Nowym Jorku budynki ulokowane są bardzo blisko siebie. - Gdy patrzymy z góry na cały intensywnie zabudowany półwysep, to widzimy miejską dżunglę - ocenia Mateusz Piróg, redaktor naczelny Urbnews.pl. - Rozwój miasta, budowa nowych drapaczy chmur odbywa się tam w granicach prawa. Rynek wymusza to i zachęca, by budować jeszcze gęściej i wyżej. 

W Nowym Jorku działki są bardzo drogie. Deweloperzy i inwestorzy doskonale wiedzą, że im więcej kondygnacji, tym większy zwrot z inwestycji. 

Jaki jest ratunek?

Jednym z proponowanych rozwiązań problemu jest budowanie na wodzie. Miasto już ma odpowiedni plan zagospodarowania. To wyście poza ramy tradycyjnych inwestycji budowlanych. 

W swoich badaniach naukowcy ostrzegają, że sytuacja pokazana na przykładzie Nowego Jorku może dotyczyć również innych rozwijających się metropolii. Zwracają też uwagę na jakość budynków w Nowym Jorku. Okazało się, że ponad 90 procent tych wybudowanych po 2021 roku nie spełnia standardów przeciwpowodziowych. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 13.06.2023

Godzina emisji: 8.47

pj

Czytaj także

Rośliny sposobem na walkę z mikroplastikiem?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 12:05
Na Wybrzeżu powstała prawdopodobnie pierwsza na świecie stacja oczyszczająca wodę z mikroplastiku. Spółka Gdańskie Wody wykorzystuje do tego rośliny, a ich wyniki dają nadzieję na poprawę sytuacji ekologicznej wód światowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Budapeszt na city break. Co warto tam zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 10:45
Tym razem wraz z Oliwią Krettek wybieramy się do stolicy Węgier. Przez Budapeszt przepływa rzeka Dunaj - na lewym brzegu, peszteńskim, rozciąga się równina, brzeg prawy to wyżynna Buda. Sprawdzamy, jak zorganizować city break w tym mieście. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Minnesota - tu jest więcej akwenów, niż stałego lądu

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2023 11:55
Magda Campion przeprowadziła się do Minnesoty 10 lat temu. Nie zaskoczyła jej kultura Stanów, a siła przyrody, która wyznacza rytm codziennego życia. 
rozwiń zwiń