Adam Mirek i nauka w pigułce. "O ważnych rzeczach na wesoło"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2023 17:00
- Nauka nie musi być nudna - przekonuje w Czwórce Adam Mirek, który na jednym z portali społecznościowych propaguje naukę na wesoło.
Adam Mirek i prowadząca audycję Marta Hoppe
Adam Mirek i prowadząca audycję Marta HoppeFoto: Adam Świetlicki
  • Adam Mirek robi doktorat z inżynierii biomedycznej.
  • Na swoim profilu w mediach społecznościowych propaguje naukę.
  • W krótkiej i zabawnej formie daje odpowiedzi na ważne pytania.

Adam Mirek robi doktorat z inżynierii biomedycznej i od ponad dwóch lat promuje naukę na TikToku. Na wesoło i w przystępny sposób daje odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Robi doświadczenia, opowiada o tajemnicach naszego ciała i pokazuje, że nauka może być ciekawa i fajna. Ze swoim przekazem chce dotrzeć do jak największej liczby osób.


"Kropla wiedzy w morzu komedii" 

- W swoim bio na profilu mam napisane "Kropla wiedzy w morzu komedii". Doskonale sobie zdaję sprawę z tego, że ludzie wchodzą do internetu głównie po rozrywkę i po inspirację. Jeżeli do tego dodać naukę i edukację, to super - opowiada gość Czwórki. - Zakładając profil pomyślałem, że czegoś takiego w tym medium jeszcze nie ma. Być może to jest połączenie trochę kontrowersyjne - taka nauka z TikTokiem, gdzie panuje głównie rozrywka. Ale czemu nie? I tak się zaczęło.

W krótkiej zabawnej więc formie Adam opowiada o zagadkach naszego ciała. Między innymi zdradza jak radzić sobie z czkawką, chorobą lokomocyjną i alergiami. Zaprasza także do swojego laboratorium, gdzie pod mikroskopem analizuje piasek, sok z buraka, skórę, a nawet krew. Czasem w jego filmach pojawia się sama Maria Skłodowska-Curie. 

@adam_mirek często macie czkawkę? 😵 #stem #edutok #czkawka ♬ Manke, honobo, everyday, funny, loop - arachang

Adam Mirek - gdzie szuka inspiracji? 

Jak przyznaje rozmówca Marty Hoppe, tematów na kolejne filmiki i inspiracji można szukać wszędzie: w każdej sytuacji, u każdej osoby, w każdym przedmiocie i w zdarzeniu. Dostarczają jej też followersi, którzy wysyłają pytania na nurtujące ich zagadnienia. – Tematów jest sporo, dużo z nich dotyczy funkcjonowania organizmu i ciała. Nasze ciało kryje tyle przeróżnych tajemnic, czasem nawet sobie nie zdajemy sprawy, że codziennie go używamy, a tyle rzeczy o nim jeszcze nie wiemy - tłumaczy Adam Mirek. - Nie zawsze mam od razu odpowiedź na wszystkie nadesłane pytania, ale każde z nich biorę pod rozwagę i uwzględniam w swoich ewentualnych przyszłych planach nagrywania filmów.

Posłuchaj
19:00 Czwórka/Czwórka do piątej - Adam mirek - 02.08. 2023.mp3 Adam Mirek o nauce na wesoło i swoim profilu (Czwórka do piątej/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Adam Mirek (autor profilu o nauce)

Data emisji: 02.08.2023

Godzina emisji: 15.15

aw


Czytaj także

Język strategiczny. Dlaczego warto uczyć się chińskiego?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2023 15:20
Posługuje się nim 1,3 miliarda osób, nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie coraz częściej mówi się, że język chiński zakończy dominację języka angielskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Doktor z TikToka. Naukowiec-influencer, który czuje odpowiedzialność

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023 14:04
Konrad Skotnicki znany jest w sieci jako doktor z TikToka. Ma doktorat z chemii, ogromną ciekawość świata i lubi odpowiadać na najdziwniejsze pytania. Jak znajduje te ciekawostki i po co, wraz z Europejską Agencją Kosmiczną, wysłał w kosmos teleskop o imieniu Euklides?
rozwiń zwiń