Wielki Dzień Pszczół i dieta w pradziejach

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2023 09:52
Skąd wiemy co jedli ludzie w przeszłości i czy już wtedy byli roślinożercy i mięsożercy? To sprawdzimy we wtorkowe popołudnie. Powiemy też o święcie pszczół. 
Jak każdy z nas może pomagać pszczołom, nawet mieszkając w mieście?
Jak każdy z nas może pomagać pszczołom, nawet mieszkając w mieście?Foto: shutterstock.com/Maljalen

Wtorek, 8 sierpnia to Wielki Dzień Pszczół. Według Najwyższej Izby Kontroli te sympatyczne i niezwykle pożyteczne owady zarabiają dla polskiego rolnictwa od 4,1 do 4,7 miliarda złotych rocznie. Bez pszczół zniknęłaby większość owoców i wiele warzyw, a ceny innych uwielbianych produktów, jak mięso czy kawa, poszybowałyby w górę. 

To właśnie pszczołom zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności. Rośliny wzrastają we współpracy z pszczołami, bez nich byłoby to niemożliwe. Jak mówiła w rozmowie z Czwórką Kasia Dytrych, ekspert programu "Pomagamy pszczołom", kwiaty dają pszczołom nektar i pyłek. - Pszczoły miodne żyją w bardzo dużych rodzinach. Pierwszą rzeczą jaką robi, gdy tylko wygryzie się ze swojej komórki, to sprzątają po sobie - mówi ekspertka. - W ulu pszczoły pełnią różne funkcje - karmią larwy, wylatują by zbierać nektar i pyłek, a także strzegą wejścia do ula.

Jak każdy z nas może wspomóc pszczoły? Zmieniając wystrój swojego balkonu, słuchając odpowiedniej muzyki. A może odpuszczając sobie część prac ogrodowych?

Sprawdź także:

W drugiej części audycji gościem w studiu Czwórki będzie dr Rafał Fetner z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wraz z ekspertem sprawdzimy, jaka była dieta w pradziejach. Skąd wiemy co jedli ludzie w przeszłości i czy już wtedy byli roślinożercy i mięsożercy? Czy już w pradziejach były jakieś nietolerancje pokarmowe, albo podobne do współczesnych - alergie? Ile posiłków każdego dnia spożywali wtedy ludzie? Jakimi metodami współcześnie naukowcy są w stanie sprawdzić co było jedzone i jakie wartości miało samo pożywienie. Jak sprawdzają, kiedy dziecko było odstawione od piersi? Na te pytania odpowiedzi poszukamy po godz. 15.00.

Zapraszamy również na:

  • naukową ciekawostkę 
  • naukowy ekspres

Czytaj także:

***

Na audycję z cyklu "Czwórka do piątej" w poniedziałek (31.07) o godzinie 14.00 zaprasza Oliwia Krettek.

pj

Czytaj także

Struny głosowe - jak działają i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 15:28
Głos jest głównym narzędziem pracy dla dziennikarzy, aktorów, lektorów, a także nauczycieli. W Dniu Nauczyciela sprawdzamy, jak zbudowane są struny głosowe i jak o nie dbać.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zbędne kilogramy to stygmat". Jak wspierająco mówić o otyłości?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2023 15:30
Słowa mają moc oddziaływania na emocje i samoocenę. Dobrze wiedzą o tym osoby chorujące na otyłość. "Świnia", "grubaska", "spasiony leń" - takie słowa słyszą na co dzień, a ze stygmatyzacją z powodu wagi spotykają się na każdym kroku. 
rozwiń zwiń