Kiedy urodził się Krzysztof Kolumb? Czy wiedział, co odkrył?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 09:00
Postać Krzysztofa Kolumba obrosła licznymi legendami, opowieściami i historycznymi sporami. Najprawdopodobniej jego urodziny powinniśmy świętować między 25 sierpnia a 31 października. W Czwórce sprawdzamy, jaki polski wątek jest chętnie wplatany w jego życiorys. 
Sebastiano del Piombo, Portret mężczyzny, domniemany portret Krzysztofa Kolumba, 1519, The Metropolitan Museum of Art
Sebastiano del Piombo, "Portret mężczyzny", domniemany portret Krzysztofa Kolumba, 1519, The Metropolitan Museum of ArtFoto: Domena publiczna/CC0

Nie do końca wiemy, kiedy Krzysztof Kolumb przyszedł na świat. Szacuje się, że między 25 sierpnia a 31 października 1451 roku. Pozornie tej postaci nie trzeba nikomu przedstawiać, znamy ją z podręczników do geografii i historii. Tymczasem naukowcy od lat toczą spory i dyskusje dotyczące tego słynnego odkrywcy. Portugalski historyk Manuel da Silva Rosa twierdzi nawet, że Kolumb był synem polskiego króla. 

Gdzie urodził się Kolumb?

Najbardziej znanymi faktami są te, że Krzysztof Kolumb urodził się w Genui, mówił po portugalsku, żeglował pod flagą Hiszpanii. Ale to wszystko nie jest do końca jasne - mówi Dariusz Zabielski, student historii na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. - Publikacji na temat jego pochodzenia jest bardzo wiele. Mainstreamowa teoria mówi, że był genueńczykiem, jego ojcem był tkacz albo kupiec. Są też przypuszczenia, że pochodził z Kastylii, Korsyki albo Portugalii. Pojawiają się interpretacje, że był z rodu Paleologów, ostatniego cesarskiego rodu bizantyjskiego. Ulubioną przez Polaków teorią jest ta, która mówi, że był synem Władysława Warneńczyka, który miał cudem przeżyć w bitwie pod Warną w 1444 roku, następnie ukryć się i spłodzić Kolumba - dodaje. 


Posłuchaj
04:39 czwórka czwórka do piątej 23.08.2023.mp3 Kiedy urodził się Krzysztof Kolumb? Co wiemy o wielkim odkrywcy? (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Czy Krzysztof Kolumb wiedział, co odkrył?

Wiemy, że celem wypraw morskich Krzysztofa Kolumba były Indie. Miał on wytyczyć morską drogę do tego kraju, by pominąć Bliski Wschód. - Są badacze, którzy twierdzą, że Kolumb, wytyczając swoją trasę, wiedział, że nie dopłynie do Indii, a płynął tam, gdzie uważał, że "coś" jest - tłumaczy rozmówca Jędrzeja Rosiewicza. - Inni naukowcy, bazując na listach Kolumba wysyłanych na dwór Hiszpanii, uważają, że Kolumb zorientował się, że do Indii nie dopłynął. Są też tacy, którzy mówią, że aż do śmierci nie miał świadomości, że nie wytyczył nowej drogi do Indii. To wszystko są domysły - dodaje. 

Odkrycia wielkiego podróżnika

Warto pamiętać, że Krzysztof Kolumb cztery razy wyruszył w rejs przez Atlantyk. - Pierwsza wyprawa była najbardziej skromna i jest najbardziej znana. To podróż z 1492 roku. Dopłynął wtedy do Bahamów, na wyspy: Kubę i Hispaniolę, czyli dzisiejszą Dominikanę - przypomina student. - Druga wyprawa była największa, ale skończyła się najmniejszymi odkryciami. Popłynęło wtedy kilkadziesiąt statków, ale doszło do kłótni. W pewnym momencie nawet aresztowano samego Kolumba. Trzecia wyprawa dotarła aż do wybrzeża Ameryki Południowej, czwarta zaś do wybrzeży Meksyku. 

Na przełomie XIV i XV wieku Europejczycy nie byli ignorantami. Szybko zdali sobie sprawę z odkryć Krzysztofa Kolumba. - Owszem, ówczesna wiedza była okrojona, ale wiedzieli, jak wygląda społeczeństwo, religia, a przede wszystkim towary, które były w Indiach dostępne - mówi rozmówca Czwórki. - Ten znany obraz nie pasował oczywiście do ludów, które spotkał Kolumb. 

Pochodzenie nazwy Ameryka

Krzysztofa Kolumba uważamy za odkrywcę Ameryki, jednak sama nazwa kontynentu pochodzi od imienia innego podróżnika - Amerigo Vespucciego, który uczestniczył w wyprawach do nowo odkrytych obszarów. W swojej korespondencji w barwny sposób opisywał ziemie za oceanem.

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadziła: Oliwia Krettek

Materiał przygotował: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 23.08.2023

Godzina emisji: 15.43

pj


Czytaj także

Sprzątanie świata. "Zacznij od własnego podwórka"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:00
- Ludzie śmiecą, najczęściej nie zdając sobie sprawy z tego, jak jest to niebezpieczne dla nich i dla planety, dlatego tak ważna jest edukacja - podkreślał Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator akcji "Sprzątanie świata - Polska". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd się wzięły wyspy? Jak powstają te magiczne miejsca?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2023 17:00
Wielu z nas fascynują wyspy, przyciągają krystalicznie czystą wodą, piaszczystymi plażami, górami, wyjątkową roślinnością i pewną niedostępnością. Na świecie są ich tysiące - Jędrzej Rosiewicz sprawdził skąd się wzięły?
rozwiń zwiń