Komary - naturalne metody na wakacyjne utrapienie

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 14:35
Komary - to właśnie te małe, bzyczące owady mogą być zmorą wakacyjnego wypoczynku. Jest jednak sposób, który sprawi, że w naszym domu lub na podwórku może być ich mniej. To specjalne rośliny, które odstraszają te dokuczliwe insekty.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Kwangmoozaa

komar komary las natura 1200.jpg
Bzyczący-problem-Opryski-w-walce-z-komarami

Jednym z najbardziej naturalnych sposobów na komary jest posadzenie roślin na swoim balkonie lub w ogródku. Do takich roślin należy komarzyca, znana również pod nazwą plektrantus koleusowaty. Sprawdzamy, dlaczego owady się jej boją.


Posłuchaj
04:08 Czwórka/Stacja Nauka - komary - 16.07.2021.mp3 Karol Pietrewicz radzi, jakie rośliny zasadzić, żeby było mniej komarów w naszym otoczeniu (Stacja Nauka/Czwórka)

 

- Roślina komarzyca pachnie jak kamfora i właśnie tego zapachu komary tak się boją. Dlatego nie będą się pojawiać w pobliżu tych roślin - mówi Karol Pietrewicz z firmy "Bez komarów". - Generalnie ten zapach należy do grupy, która się nazywa terpeny. Można kupić również kamforę, która jest pozyskiwana z cynamonowca kamforowego, a spalenie jej kilkunastu gramów skutecznie odstrasza komary.


komar FREE 1200.jpg
Po co są komary?

Czytaj także:


Komarzycę można spotkać w naturze, rośnie nad brzegami rzek, najczęściej w miejscach, gdzie jest cień i półcień. Te rośliny o charakterystycznych liściach z białą otoczką można również spotkać w ogrodach. Najsilniej działają w grupie, więc w zależności od powierzchni dobrze zasadzić nawet kilkadziesiąt roślin. Mogą również stanowić element kompozycyjny innych cieniolubnych roślin.

Są również inne rośliny, które odstraszają komary. - Należy do nich m.in. trawa cytrynowa, moi znajomi posadzili i rzeczywiście komarów było nieco mniej - mówi rozmówca Agaty Nowotnik. - Można też stosować olejki eteryczne, których owady nie lubią. 


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik 

Data emisji: 16.07.2021

Godzina emisji: 12.23

aw

Czytaj także

"Opóźnienie może ulec zmianie". Podróż po marzenia

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 11:00
Marcin Antosz, autor książki "Opóźnienie może ulec zmianie", aby spełnić kolejowe marzenia, porzucił pracę informatyka i sam przygotował się do specjalistycznego egzaminu. Dziś wozi nas po Polsce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małże w wielkim mieście. "Pracują w wodociągach"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 14:03
Do badania jakości wody wykorzystuje się w stołecznych wodociągach m.in. małże.
rozwiń zwiń