Bzyczący problem? Opryski w walce z komarami

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 16:15
Przyzwyczailiśmy się już do sprayów na komary, które są nieodłącznym elementem naszego wakacyjnego wyposażenia. Niestety stosowane w zbyt dużych ilościach mogą nam poważnie szkodzić.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/rihaij

Komary istnieją na świecie 20 razy dłużej niż człowiek. Możemy więc domniemywać, że mamuty i neandertalczycy też byli kąsani. W odróżnieniu od nich my mamy metody do walki z tymi małymi uprzykrzającymi życie owadami. Najczęściej stosowany przez nas środek - spray - jak się okazuje, nie jest do końca bezpieczny dla naszego zdrowia.  

Posłuchaj

03:41 Czwórka/Stacja Nauka - komary 05.07.2021.mp3 Jak radzić sobie z komarami podpowiada Karol Piertrewicz (Stacja Nauka/Czwórka)

- Nie jestem fanem tych środków, ponieważ zawarty w sprayach składnik DEET w dużych stężeniach jest parzący i można się nim poparzyć - mówi Karol Piertrewicz z firmy Bez komarów. - Od wielu lat jest tendencja, do zwiększania stężenia DEET. Jednak przeprowadzone przez Uniwersytet w Holandii  badania wykazały, że przy zawartości tego składnika na poziomie ok. 20 proc. skuteczność preparatu nie zwiększała się, za to zwiększało się ryzyko poparzeń.

Spray to nie jedyny środek na komary, który może być dla na nas szkodliwy. Lepiej również unikać dotykania specjalnych świec, czy spirali zapachowych, które odstraszają komary dymem.


komar FREE 1200.jpg
Po co są komary?

Czytaj także:

Komary są irytujące, jednak najlepiej unikać środków chemicznych, które je odstraszają, zwłaszcza że trudno jednoznacznie ustalić, w którym momencie stają się dla nas szkodliwe. Można pomieszczenia zabezpieczać moskitierami, można stosować również metody profesjonalnej dezynsekcji, a wśród preparatów można znaleźć ekologiczne rozwiązania.

- Od dłuższego czasu nie używam chemikaliów. Miejsca, w których przebywam w lecie najczęściej są opryskane - mówi rozmówca Agaty Nowotnik. - Stosuję pyretroidy albo BDI, to są bakterie, które żywią się larwami komarów, ale potrafią też uśmiercić komara nawet w czwartym stadium rozwoju. Jest to skuteczna metoda, a efekt utrzymuje się dość długo. Bakterie nie mutują ani nie przeistaczają się w inne formy.


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek 

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik 

Data emisji: 05.07.2021

Godzina emisji: 12.23

aw

Czytaj także

"Opóźnienie może ulec zmianie". Podróż po marzenia

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 11:00
Marcin Antosz, autor książki "Opóźnienie może ulec zmianie", aby spełnić kolejowe marzenia, porzucił pracę informatyka i sam przygotował się do specjalistycznego egzaminu. Dziś wozi nas po Polsce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małże w wielkim mieście. "Pracują w wodociągach"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 14:03
Do badania jakości wody wykorzystuje się w stołecznych wodociągach m.in. małże.
rozwiń zwiń