Suche rzeki - odczujemy to w naszych portfelach

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 13:17
Wisła wysycha w ekspresowym tempie. Po epidemii żegluga może nie wrócić. Jakie jeszcze skutki może przynieść tak gwałtowne wysychanie rzek?
Audio
  • Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego opowiada o suszy i jej konsekwencjach (Stacja Nauka/Czwórka)
Widok na Wisłę, niski poziom wódzdjęcie ilustracyjne.
Widok na Wisłę, niski poziom wód/zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/Qfiat

shutterstock_las 1200.jpg
"Kocham Puszczę". Co możemy zrobić dla lasów?

Z suszą boryka się cała Europa. Od miesięcy odnotowujemy niewielkie opady deszczu, najniższy stan rzek od lat. 

- Susza jest to deficyt opadu. On powoduje pewne problemy zarówno w glebie, rzekach, jak i wodach podziemnych - wyjaśnia Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego. - Niestety od 4 lat mamy okres posuchy - deficyt opadów wynosi już po kilka miesięcy w całym kraju. Ostatni rok 2019 był dodatkowo ekstremalnie ciepły, a zima 2019/2020 była bezśnieżna. Takiej sytuacji, od kiedy prowadzimy pomiary hydrologiczne, jeszcze nie było - podkreśla. 

Ostatni tydzień przyniósł kilka dni opadów. Niestety nie oznacza to dużej poprawy. - Te opady w nieznacznym stopniu poprawiły sytuację w glebie - mówi specjalista. - Jeśli chodzi o rzeki, to zadziałało to tylko lokalnie. Nadal obserwujemy suszę hydrologiczną. Niestety, jeśli sprawdzą się nasze prognozy, to susza będzie cały czas postępować - dodaje. 

Skutki suszy odczuwamy wszyscy. Wcześniej czy później odczuje je przede wszystkim nasz portfel. Odnotujemy wzrosty cen wszystkiego - żywności, usług Grzegorz Walijewski

Rozmówca Agaty Nowotnik zwraca uwagę, że najwcześniej skutki suszy odczują rolnicy, to ni odnotują mniejsze plony. Konsekwencje suszy mogą być groźne dla każdej z branż - transport, przemysł, elektrownie, szczególnie te korzystające z wód rzek. Ostrzega także przed pożarami, bo mimo iż stopień zagrożenia pożarowego w lasach spadł, to gleb i ściółka są wciąż bardzo suche i nietrudno o zaprószenie ognia. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 11.05.2020

Godzina emisji: 12.34

pj

Czytaj także

W polskich morzach brakuje ryb. Przyczyną są zmiany klimatyczne

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 17:53
W morzach i łowiskach brakuje ryb. Całkowicie zamknięto połowy dorsza bałtyckiego. Żadne nie są planowane na 2020 rok.  Brakuje im miejsc do życia, a to wszystko związane jest z degradacją ich środowiska naturalnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czekasz na miód? Pszczoły właśnie zaczynają pracę

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 14:46
Druga połowa kwietnia to czas, gdy w ulach zaczyna się wzmożony ruch. Pszczoły zaczynają produkcję miodu.
rozwiń zwiń