Potencjał ciuchów z drugiego obiegu - jak je wykorzystać?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2023 21:50
Rzeczy z drugiego obiegu, wyrzucone przez kogoś, nie są złe. To idealny materiał na przeróbki, poprawki i nowe życie - tak na ubrania patrzy Jakub Buczyński, projektant mody cyrkularnej. - W dzisiejszym świecie ogromny potencjał ma przetwarzanie i drugi obieg - mówi Jacob w Czwórce.
W sklepach z odzieżą z drugiej ręki trafiają się prawdziwe perełki
W sklepach z odzieżą z drugiej ręki trafiają się prawdziwe "perełki"Foto: shutterstock/seeshooteatrepeat
  • Jakub Buczyński to uznany projektant mody cyrkularnej. 
  • Jego marka powstała w 2017 roku z potrzeby zamanifestowania sprzeciwu wobec wszechobecnej nadprodukcji dóbr.
  • Wszystkie produkty powstają przy użyciu ciuchów, tkanin i materiałów z odzysku pochodzących z second-handów.  

 

Po studiach na AWF, Jakub miał na poważnie zająć się sportem, jednak poszedł za głosem serca. Za dwieście złotych, które pożyczył od rodziców, kupił dziesięć kurtek w lumpeksie. Przerobił je i zrobił post na blogu. Dziś jego marka świetnie się rozwija, a jego klientkami są m.in. Natalia Kulkulska, Beata Kozidrak, Julia Wieniawa czy Natalia Nykiel. Kurtki vintage, płaszcze i akcesoria od Jacoba Buczyńskiego wykonane są wyłącznie z rzeczy z drugiego obiegu. Swoją kolekcję Jacob miał okazję zaprezentować na tygodniu mody w Nowym Jorku.


Jakub Buczyński - jak zaczynał?

- Kiedy zaczynałem było wiele osób, które pukały się w czoło i nie wierzyły, że to się może udać. Kurtki z frędzlami - kto to w ogóle będzie chciał? Ale było zupełnie inaczej - wspomina gość Czwórki. - Przeszedłem się po Warszawie w jednej z tych kurtek i zobaczyłem, jak reagują ludzie. Uświadomiłem sobie jak ogromny potencjał mają te katany. Później zrozumiałem także, jak ogromny potencjał w dzisiejszym świecie ma przetwarzanie i drugi obieg.Jakub jest samoukiem, początkowo doczepiał do używanych dżinsowych kurtek frędzle. Z czasem rozwijał swoje umiejętności, choć jak mówi początki nie były takie proste. - Oceniałem siebie bardzo długo, że jest krzywo, tu coś nie wyszło. Wreszcie odpuściłem. Powstały super kurtki i nowe produkty, których dzisiaj jakby nie oceniam. Po prostu są super - opowiada gość audycji. - Ważne, żeby nie oceniać swoich początkowych prób i prac. Bo jak zaczniemy oceniać, wyrzucać, poddawać się - to nic z tego nie będzie. Wyzwaniem dla młodych, ale nie tylko młodych ludzi jest "nie ocenianie", dawanie sobie po prostu szans na popełnianie błędów i szukanie swojej drogi.


Jakub Buczyński - jaka jest jego misja?

Jakub Buczyński namawia do tego, żeby przed pójściem na kolejne zakupy zajrzeć do swojej szafy. Może po niewielkich przeróbkach uda się uzyskać coś oryginalnego i unikatowego, czego nikt nie będzie miał. Przyświeca temu także głębsza idea. Jego marka powstała z  potrzeby zamanifestowania sprzeciwu wobec wszechobecnej nadprodukcji dóbr.

 - Upcycling  i recycling jest przyszłością planety, bo bardzo dużo wyprodukowaliśmy różnego rodzaju odpadów tekstylnych i nie tylko - tłumaczy. - Jest tego na świecie bardzo dużo. Więc fajnie, gdyby wszyscy mogli zrozumieć, że drugi obieg i przetwarzanie to obecnie konieczność.


Posłuchaj
17:54 Czwórka/Czwórka do piątej - Jacob Buczyński - moda cylkuralna 22.09.2023.mp3 Jakub Buczyński o modzie cyrkularnej i upcyclingu (Czwórka do piątej/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Jakub Buczyński (projektant mody cyrkularnej)

Data emisji: 22.09.2023

Godzina emisji: 15.15

aw

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprzątanie świata. "Zacznij od własnego podwórka"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:00
- Ludzie śmiecą, najczęściej nie zdając sobie sprawy z tego, jak jest to niebezpieczne dla nich i dla planety, dlatego tak ważna jest edukacja - podkreślał Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator akcji "Sprzątanie świata - Polska". 
rozwiń zwiń