Mieszkanie ciche czy głośne? Akustyka w patodeweloperce

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2023 18:40
Małe metraże, grodzenie osiedli, zabudowa blok w blok, dewastacja przyrody - to tylko niektóre grzechy polskich deweloperów. Jednym z argumentów w walce z patodeweloperką jest akustyka budynków mieszkalnych. 
Określenie patodeweloperka dotyczy nieruchomości, które mają pewne określone niedoskonałości. Mogą się one tyczyć trzech sfer: architektury, szerszego kontekstu urbanistycznego i otoczenia społeczno-gospodarczego. (zdj. ilustracyjne)
Określenie "patodeweloperka" dotyczy nieruchomości, które mają pewne określone niedoskonałości. Mogą się one tyczyć trzech sfer: architektury, szerszego kontekstu urbanistycznego i otoczenia społeczno-gospodarczego. (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/Serghei Starus
  • Dzielenie pokoju na dwa pomieszczenia nie jest działaniem patodeweloperskim, pod warunkiem, że postawimy ścianę zgodnie z obowiązującymi normami.
  • Aktualne przepisy prawa budowlanego można sprawdzić w internecie.
  • Pomieszczenia, które nie spełniają odpowiednich wymogów, nie powinny być oddane do użytku.
  • Norma akustyczna różni się od specyfikacji technicznej. Nie ma tutaj odpowiedniej procedury ani odbiorów.
  • Jak podkreśla gość Czwórki, spełnienie wymagań prawnych wcale nie musi zapewnić nam komfortu akustycznego.

Kiedy zaczyna się patodeweloperka?

- Czy patodeweloperką jest to, że firmy próbują "wycisnąć" do cna obowiązujące normy czy to, że one już działają niezgodnie z przepisami - zastanawia się Marcin Zastawnik z Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. - Według mnie dotyczy to sytuacji, w której deweloper omija prawo. I niestety coraz częściej widzę to także w moim mieście.

Jak stawiać ścianki działowe?

Gość Czwórki jest specjalistą w dziedzinie akustyki budowlanej i akustyki wnętrz. - Jeśli planujemy z jednego pokoju zrobić dwa, to jesteśmy w stanie stworzyć takie pomieszczenia bez szkody dla mieszkańców, pod warunkiem, że będziemy postępować zgodnie ze sztuką budowlaną. W ten sposób powstają m.in. biurowce - z oddzielnymi pokojami, salą konferencyjną a nawet studiami nagraniowymi - wyjaśnia gość Czwórki. - Przy zachowaniu wszystkich norm, ściana działowa w mieszkaniu - pod kątem akustyki - nie jest patodeweloperką. Ale trzeba pamiętać, że żeby wszystko działało, taka ściana powinna być postawiona na przeciętnej podłodze, a nie na panelach, na których stoimy.

Posłuchaj
12:25 CZWÓRKA Czwórka do piatej - rzecznicy nauki 24.10.2023.mp3 Jaka powinna być akustyka we współczesnym budownictwie mieszkaniowym? (Czwórka do piątej/Czwórka)

Normy w akustyce pomieszczeń

W prawie budowlanym są uwzględnione zapisy dotyczące akustyki pomieszczeń, a obowiązujące akty prawne można znaleźć w internecie na stronach sejmowych. - Tam są opisane m.in. wymagania, jakie powinno spełniać pomieszczenie z uwzględnieniem jego funkcji, podane są też załączniki z aktualnymi normami - dodaje rozmówca Weroniki Puszkar. - Jeżeli podczas odbioru technicznego budynek nie spełnia tych wymagań, nie może być oddany do użytku.

Sprawdź też:

W zakresie akustyki nie ma takiej procedury i nie ma odbiorów, choć wymagania znane są od lat. - Dotyczą one poziomu hałasu w pomieszczeniu i tego, jak mają się izolować ściany wewnątrz i na zewnątrz budynku. Pytanie tylko, czy nadal są dobre, bo norma, która definiuje hałas w mieszkaniu, pochodzi z 1987 roku - mówi specjalista ds. akustyki budowlanej. - Tymczasem technika idzie do przodu, pojawiają się nowe rodzaje pomieszczeń, na przykład „open space”, rosną też wymagania użytkowników.

Jak sprawdzić akustykę mieszkania?

Marcin Zastawnik podkreśla jednak, że spełnienie wymagań prawnych wcale nie musi zapewnić nam komfortu akustycznego. - Wielokrotnie spotykałem się z sytuacją, w której normy nie ustrzegły mieszkańców przed hałasem z siłowni czy głośnymi rozmowami sąsiadów. I dodaje, że żeby sprawdzić, czy nasze mieszkanie ma dobrą akustykę, należy wykonać specjalne pomiary - izolacyjności akustycznej i oddźwięków uderzeniowych.  

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar   

Gość: Marcin Zastawnik (Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, Rzecznicy Nauki)

Data emisji: 24.10.2023

Godzina emisji: 14.16

kul

Czytaj także

Fizyka na stoku. Jakie siły działają na narciarza podczas skrętu?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2023 16:00
Narciarze i snowboardziści wiedzą, że sprzęt to nie wszystko. Liczy się też technika jazdy, a w jej zrozumieniu pomagają prawa fizyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prześwietlanie zabytków. O skanowaniu laserowym

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 14:30
Narzędzia przyszłości pomogą w inwentaryzacji przeszłości. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu badają zespół zabytków w Będzinie. Skanowane są pałac Mieroszewskich, synagoga Mizrachi oraz będziński zamek wraz ze wzgórzem. 
rozwiń zwiń