Listopad w lesie. Na co zwrócić uwagę?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2023 18:50
Las przyciąga o każdej porze roku. Jesień to nie tylko dobra pora na zbieranie grzybów, ale także do obserwacji zwierząt. - Mimo braku liści, listopad w lesie może być bardzo ciekawy - przekonuje Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 
Listopad w lesie to nie tylko czas na grzyby.
Listopad w lesie to nie tylko czas na grzyby. Foto: shutterstock/Bogdan Yakuba
  • Listopad w lesie to doskonały moment na obserwowania różnego typu zwierząt. 
  • Bliżej zimy wiele gatunków łączy się w stada, można więc zobaczyć więcej osobników w jednym momencie. 
  • Jak namawia specjalistka, warto oglądać zwierzęta w ciszy i w skupieniu. 

Listopad w lesie - tropem zwierząt

Jesienna aura w tym roku była dla nas łaskawa. Ciepłe, słoneczne dni sprzyjały aktywności na świeżym powietrzu i przechadzkom. Do spacerów po lesie, wielbicieli natury i leśnych zbiorów nie trzeba przekonywać. - Listopad jest świetnym momentem do obserwowania różnego typu zwierząt, dlatego że liście opadły z drzew, więc widać w lesie więcej i dalej - mówi Anna Wierzbicka. - To też moment, gdy można je spotkać w stadach. Większość gatunków zwierząt nie zasypia, ale ma taką formę przetrwania, że przed zimą łączą się w stada. To nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także daje większe szanse przetrwania w razie mrozu. 

Może się więc zdarzyć, że podczas jesiennych spacerów natkniemy się na zwierzęta w większych grupach. Wówczas warto je poobserwować w ciszy. - Nie rozmawiajmy, nie wykonujmy gwałtownych ruchów sięgając np. po telefon, bo wtedy na pewno uciekną - zaznacza rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Cieszmy się tą chwilą i oglądajmy się wokół siebie. Radujmy się z tego, że obcujemy z naturą i nie myślmy tylko o zdjęciach.

Kleszcze cały czas aktywne

Mimo, że mamy jesień, wychodząc do lasu warto zabezpieczyć się przed kleszczami. Wyższe temperatury sprawiają, że cały czas są one aktywne. - Kleszcze mają się dobrze. Jest dosyć ciepło, do tego jest wilgotno, więc dla nich to idealna pogoda na szukanie żywiciela - zauważa specjalistka. - Dobrze więc przed wyjściem skorzystać z preparatów odstraszających te owady.

Zobacz także: 

Szansa na grzyby

Tegoroczna jesień nie rozpuszcza grzybiarzy. Dotychczas była dość sucha, więc grzybów było niewiele. Jednak jeszcze nic straconego, bo w dalszym ciągu jest ciepło, ale także wilgotno i częściej pada. - Jeśli opady będą miały miejsce przez siedem dni, to są duże szanse na grzyby - tłumaczy Anna Wierzbicka.

- Generalnie zasada jest taka, że zbieramy te grzyby, których jesteśmy pewni. Na stronach Lasów Państwowych są dostępne materiały informacyjne, które sobie można ściągnąć na telefon i zobaczyć, jak poszczególne okazy wyglądają.


Posłuchaj
11:32 CZWORKA/Czwórka do piątej - las) (mp3) 2023_11_14-14-09-50.mp3 O jesiennym lesie opowiada Anna Wierzbicka ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki

 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadziła: Weronika Puszkar   

Gość: Anna Wierzbicka (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)

Data emisji: 14.11.2023

Godzina emisji: 14.25

aw/pj/DS

Czytaj także

Ruszaj na grzyby jak na poszukiwanie skarbów

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2022 10:57
Początek jesieni to najlepszy czas, by ruszyć na grzybobranie. Przede wszystkim należy jednak pamiętać, aby nie zbierać i nie jeść tych, co do których mamy choć cień wątpliwości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żmije i węże jak się zachować, gdy na nie trafisz?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 14:05
Zbliżające się lato sprzyja wędrówkom. Coraz wyższe temperatury cieszą nie tylko nas, sprawiają także, że węże coraz śmielej wychodzą na słoneczko. Jak się zachować, gdy podczas spaceru lub we własnym ogródku na drodze stanie nam wąż? To sprawdzamy w Czwórce.
rozwiń zwiń