Kurki, borowiki czy podgrzybki. Jakie grzyby zbierać i jak je odróżnić?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2023 09:24
- W lasach pojawia się coraz więcej grzybów, a grzybiarze wracają z pełnymi koszykami. Dziś najwięcej jest chyba borowików i kurek - zachęcały Sandra Chrostowska i Aleksandra król, które stworzyły specjalną aplikację dla miłośników tej rozrywki. 
Aplikacja pomoże w grzybobraniu?
Aplikacja pomoże w grzybobraniu?Foto: Shutterstock.com/Ground Picture
  • Co znajdziemy w nowej aplikacji dla grzybiarzy i jak z niej korzystać?
  • Jak odróżnić grzyby jadalne od trujących?

Aplikacje informujące nas o gatunkach i rodzajach grzybów są jednymi z najbardziej popularnych o tej porze roku w Polsce - przekonywał dziennikarz Czwórki, Kamil Jasieński. Jedną z nich stworzyli studenci z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. - Naszym głównym założeniem przy tworzeniu tej aplikacji było to, by spopularyzować chodzenie na grzyby wśród osób młodszych - mówiła Sandra Chrostowska. Jak wspominała Aleksandra Król, zbieranie grzybów to sport, którym interesują się najczęściej ludzie starsi, ale jednak staje się on coraz bardziej popularny wśród młodzieży. 

Dzięki apce odróżnisz borowika od muchomora

W tworzeniu aplikacji "Grzyby w Polsce" udział brało aż 35 studentów z różnych kierunków. - Zaczęliśmy zbierać dane z różnych wiarygodnych źródeł, opartych na badaniach. Ostatecznie wybraliśmy 284 gatunki grzybów, do których zrobiliśmy potem szczegółowe opisy, dzięki którym nawet osoby bez doświadczenia będą mogły je rozpoznać. Opisy zawierają m.in. cechy wizualne grzybów, ale także miejsca i czas w roku, w których one występują - wyliczała Aleksandra Król.

Tworzenie aplikacji - żmudny i skomplikowany proces 

Szacuje się, że na terenie Polski występuje nawet 1500 gatunków jadalnych grzybów, dla porównania, tych trujących jest "tylko" ponad 200. - Ta dysproporcja jest ogromna, a mimo to błędy się zdarzają - mówiły studentki. Ich aplikacja zawiera także mapkę. - Po przyjęciu danych tekstowych od biotechnologów zaczęliśmy nadawać odniesienia przestrzenne i uzyskaliśmy warstwy punktowe na terenie kraju. Dzięki temu użytkownik może kliknąć sobie w taki punkt i wyświetlić dane i zdjęcie konkretnego grzyba w danym regionie - tłumaczyła Sandra Chrostowska.

Posłuchaj
10:34 GRZYBY_PR4_AAC 2023_06_30-08-14-17.mp3 O aplikacji dla grzybiarzy opowiadają jej twórcy (Pierwsze słyszę/Czwórka)  

Podczas wyprawy na grzyby możemy odpalić aplikację, przeglądać zdjęcia i sprawdzać, czy te, które wybraliśmy, są jadalne. - Możemy także dodawać własne zdjęcia i gatunki grzybów - zachęcały w Czwórce studentki. - Są też filtry, dzięki którym możemy wyświetlać wyłącznie grzyby jadalne albo nie wyświetlać gatunków chronionych. To ułatwi zbieranie - mówiła Sandra Chrostowska. 

Co dalej z aplikacją?

Baza grzybów w aplikacji wciąż jest rozwijana. - W przyszłości chcemy dodać grzyby trujące, a nawet lecznicze. Planujemy też rozwijać możliwości dodawania gatunków przez użytkowników, oczywiście będą one potem weryfikowane przez ekspertów - podkreślała Aleksandra Król. 


Grzyby warto zbierać nie tylko jesienią, ale także latem/Shutterstock.com/Oksana Shufrych

Grzyby warto zbierać nie tylko jesienią, ale także latem/Shutterstock.com/Oksana Shufrych

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Sandra Chrostowska (prezes Studenckiego Koła Naukowego Geoinformatyków), Aleksandra Król (członek zarządu Studenckiego Koła Naukowego Biotechnologów) - współtworzyły aplikację "Grzyby w Polsce"

Data emisji: 30.06.2023

Godzina emisji: 07.15

kd

Czytaj także

Krakowski Festiwal Górski. "Wszystkie zajawki w jednym miejscu"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 14:50
O imprezie mówi się, że jest górskim podsumowaniem ostatnich 12 miesięcy. W tym roku Krakowski Festiwal Górski odbędzie się w pierwszy weekend grudnia, pod patronatem Czwórki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Budapeszt na city break. Co warto tam zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 10:45
Tym razem wraz z Oliwią Krettek wybieramy się do stolicy Węgier. Przez Budapeszt przepływa rzeka Dunaj - na lewym brzegu, peszteńskim, rozciąga się równina, brzeg prawy to wyżynna Buda. Sprawdzamy, jak zorganizować city break w tym mieście. 
rozwiń zwiń