Nory, kopce, sterty liści - domy mieszkańców lasu

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 11:23
Zwierzęta, tak jak ludzie, potrzebują własnego lokum. Niektóre czworonogi wybierają kawalerki, inne - ogromne pałace, jeszcze inne zupełnie nie dbają o swoje "M".
Chomik europejski przed swoim domem
Chomik europejski przed swoim domemFoto: Shutterstock.com/Michal Pesata

szympans 1200.jpg
Najmądrzejsze zwierzęta? "Ssaki, które żyją w strukturze socjalnej"

Posłuchaj
13:10 czwórka ndt zwierzęta 20210611.mp3 Niezwykłe domy mieszkańców lasu - tak żyją zwierzęta (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka) 

Okazuje się, że gniazdach mieszkają nie tylko ptaki. Wybierają je także owady i niektóre ssaki. - Zwierzęta korzystają z gniazd budowanych przez ptaki, albo konstruują je samodzielnie. Wiewiórki mają dwa sposoby na to, by stworzyć sobie takie lokum - wymieniał dr Łukasz Borzycki, biolog i fotograf przyrody. - Pierwszy to gniazdo we wnętrzu budki lęgowej, albo dużej dziupli. Druga możliwość to budowanie gniazda na czubku drzew. Taka konstrukcja jest okrągła i zamknięta, łatwo więc ją rozpoznać - podkreślał.

shutterstock sowa kamuflaż 1200.jpg
Trudna sztuka kamuflażu. Jak to robią mistrzowie?

Czytaj także: 

Zwierzęta aranżują także wnętrza swoich mieszkań. Niektóre z nich organizują oddzielne pomieszczenia do spania, gromadzenia pożywienia, czy jedzenia posiłków, inne bałaganią. Największym pedantem wśród zwierząt najprawdopodobniej jest borsuk, który lubi komfort i porządek. - Lubi też spać na czymś miękkim i ciepłym, więc do swojej nory zgarnia liście, które układa, by było mu wygodnie - opowiadał dr Łukasz Borzycki. - Za potrzebą chodzi do toalety zlokalizowanej specjalnie nieopodal nory. To różni te zwierzęta od lisów, które wszystkie swoje potrzeby załatwiają w jednym miejscu. Utrzymują ogólny bałagan: wszędzie mają resztki jedzenia, czy odchody. 

Czytaj także:

Chomik europejski, który jest znacznie większy od domowych chomików i może ważyć nawet pół kilograma, także buduje nory. - Ma miejsca, w których śpi, odpoczywa, ale tworzy także tzw. krótkie nory, w których chowa się przed drapieżnikami - mówi ekspert. - W przypadku tego gatunku jesienią samica gromadzi zapasy pożywienia, a wiosną, w okresie godowym, do jej nory wprowadza się samiec, który z tych zapasów korzysta. Gdy okres godowy się skończy samiec przenosi się do innej partnerki - tłumaczył Łukasz Borzycki. Lokum musi przed zimą znaleźć także niedźwiedź, który zapada w sen i jest wówczas bezbronny. - Zaatakować go może człowiek, ale także m.in. wilki. Niedźwiedź potrzebuje spokoju i bezpieczeństwa, buduje więc dość duże nory, albo wykorzystuje szczeliny w skałach - wymieniał dr Łukasz Borzycki. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Anna Hardej

Data emisji: 11.06.2021

Godzina emisji: 6.25, 7.25, 8.25

kd

Czytaj także

Tajemnice wilków. "Żyją w rodzinach, a nie watahach"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 12:23
- Silnie się przywiązują, wiążą się w pary na całe życie, a kolejne pokolenia młodych pomagają rodzicom karmić rodzeństwo. To nie są zwykłe "stada", a prawdziwe rodziny - mówiła przyrodnik Marta Szczypek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żubry. "Wyglądają łagodnie, ale nie daj się zwieść"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 09:43
Są prawdziwymi królami europejskich lasów i puszcz, a przy okazji jednymi z największych ssaków na naszym kontynencie. To majestatyczne, łagodne zwierzęta, z którymi jednak mało który mieszkaniec puszczy zadziera.
rozwiń zwiń