Niebieskie światło. Jaki ma wpływ na nasz wzrok?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2023 21:40
Częsty kontakt z urządzeniami emitującymi sztuczne światło wpływa negatywnie na zdrowie, a w szczególności na oczy. W dłuższej perspektywie problemy z oczami mogą skutkować trwałymi i poważnymi zmianami. Sprawdzamy, jak duży wpływ na nasz wzrok i widzenie ma niebieskie światło.
Ekrany emitują niebieskie światło, które jest niezdrowe dla naszego wzroku.
Ekrany emitują niebieskie światło, które jest niezdrowe dla naszego wzroku.Foto: shutterstock/Ground Picture
  • W dzisiejszych czasach często narażeni jesteśmy na kontakt ze światłem niebieskim.
  • To szkodliwe dla naszego wzroku światło emitowane jest przez słońce.
  • Jest także emitowane przez urządzenia takie jak monitory komputerowe i ekrany smartfonów.
  • Piotr Toczołowski, specjalista optometryki klinicznej, tłumaczy jak działa niebieskie światło.

 

Niebieskie światło - co to jest?

- Światło niebieskie jest światłem, które ma krótką falę, dużo energii i jest widmem światła widzialnego. Te dwie rzeczy: że jest to widmo światła widzialnego i niesie za sobą najwięcej energii, jest powodem, dla którego o tym świetle rozmawiamy - mówi Piotr Toczołowski, specjalista optometryki klinicznej. - Jeżeli chcielibyśmy ochronić nasze oczy, to moglibyśmy wyciąć światło, żeby nie docierało do struktur naszego oka. Jednak, jeśli wytniemy fragment światła, które widzimy, zmieni się postrzeganie świata i zmieni się postrzeganie barw, które widzimy na co dzień.

Jak zaznacza gość audycji, światło niebieskie jest szkodliwe. Najwięcej emituje go słońce i dlatego nadmierna ekspozycja może uszkodzić  wewnętrzną strukturę oka - siatkówkę, a szczególnie plamkę żółtą, czyli część, którą widzimy, szczegóły, kolory  dzięki której czytamy. Nie powinniśmy się więc wystawiać na nadmierną ekspozycję słońca. Światło niebieskie jest również emitowane przez ekran monitora czy smartfona. 

Smartfony, komputery i ich ekrany - czy patrzenie w nie jest szkodliwe?

Według badań średnio ponad sześć godzin dziennie spędzamy, wpatrując się w ekrany różnych urządzeń. Ich światło, jak wiadomo, ma jednak niekorzystny wpływ na kondycję naszych oczu i na zdrowie. 

- Te urządzenia towarzyszą nam na co dzień, dlatego  zawsze należy zachować zdrowy rozsądek i pewne proporcje w używaniu na co dzień telefonów czy komputerów - tłumaczy ekspert. Jak dodaje, żeby chronić wzrok w kontakcie z nimi, warto korzystać z okularów do pracy ze specjalnym filtrem.


Zobacz także:

Okulary z filtrem pomogą

Z okularów mogą korzystać osoby, które nie mają specjalnie wady wzroku. Wówczas stosujemy okulary zerówki, które mają powłoki antyrefleksyjne, wygaszające wszystkie odbicia światła.

- Mamy soczewki, na które możemy nałożyć filtr odcinający światło niebieskie, które niesie ze sobą najwięcej energii i powoduje trochę rozmazanie obrazu – wyjaśnia rozmówca Marty Hoppe. - Jednak bardzo często, jeżeli mamy problemy z pracą w bliży, najpierw należałoby zrobić dokładne badania wzroku. Zwłaszcza jeżeli to nas męczy, jeżeli czujemy piasek pod oczami, ból głowy, zaczerwienienie oczu. Same filtry wtedy mogą nie pomóc, dlatego tak ważna jest konsultacja u specjalisty, który pomoże dobrać najlepsze szkła.


Posłuchaj
16:06 CZWORKA/Czwórka do piątej - niebieskie światło 28.11.2023.mp3 Piotr Toczołowski, specjalista optometryki klinicznej opowiada o szkodliwości niebieskiego światła emitowanego przez ekrany komputerowym (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czwórka do kwadratu

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Piotr Toczołowski (specjalista optometryki klinicznej)

Data emisji: 28.11.2023

Godzina emisji: 10.15

aw

Czytaj także

Okulary przeciwsłoneczne - nie kupuj ich na straganie

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 20:00
Najwierniejszym towarzyszem wakacji są okulary przeciwsłoneczne. Odpowiednio dobrane dodają nam szyku, ale przede wszystkim chronią oczy. - Przydadzą nam się także w pochmurne dni, bo wtedy też jesteśmy narażeni na promieniowanie UV - mówi optometrystka Julia Kijewska.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Struny głosowe - jak działają i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 15:28
Głos jest głównym narzędziem pracy dla dziennikarzy, aktorów, lektorów, a także nauczycieli. W Dniu Nauczyciela sprawdzamy, jak zbudowane są struny głosowe i jak o nie dbać.  
rozwiń zwiń