Pirat Dyplomata w 2023 okrążył Ziemię. Jakie ma plany na 2024 rok?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2024 14:06
11 listopada 2023 roku Piotr Kiljan zdobył Górę Kościuszki, najwyższy szczyt Australii. Czwórka była patronem jego wyprawy, a podróżnik w minionym roku odwiedził aż 10 krajów, okrążył też Ziemię. Jakie ma cele na 2024 rok?
Patronem wyprawy Piotra Kiliana była Czwórka
Patronem wyprawy Piotra Kiliana była CzwórkaFoto: Pirat Dyplomata
  • Piotr Kilian w 2023 roku zdobył górę Kościuszki, najwyższy szczyt Australii. Wyprawie patronowała Czwórka. 
  • Podróżnik w minionym roku okrążył też Ziemię, przemierzył Stany drogą lądową. Odwiedził 10 krajów. 
  • W rozmowie z Martą Hoppe zdradza, gdzie jeszcze nie był i jakie ma plany na 2024 rok. 

Koniec roku i początek nowego to czas na podsumowania i plany. Takie snuje już Piotr Kilian czyli Pirat Dyplomata, który w 2023 roku pod patronatem Czwórki wyruszył do Australii. 

Pirat Dyplomata okrążył Ziemię

- Cele 2023 roku zostały zrealizowane. Weszliśmy na Górę Kościuszki z każdej możliwej strony. Wspinaliśmy się nie tylko szlakami turystycznymi, ale też od strony, od której wchodził nasz wielki rodak Paweł Edmund Strzelecki. Tam było "wesoło" - spotykaliśmy jadowite węże i pająki - wspomina Piotr Kilian w rozmowie z Martą Hoppe. - Oprócz tego udało mi się okrążyć Ziemię - to siedziało mi w głowie od dawna. Chyba każdy podróżnik o tym marzy. Można się poczuć jak Magellan, tylko 500 lat później i zrobić to nieco łatwiej - dodaje. 

Pirat Dyplomata był też na Filipinach i przejechał przez całe Stany Zjednoczone drogą lądową. Łącznie odwiedziłem 10 państw, w tym: Singapur, Japonie i Islandię. 

- Gdy rok 2023 widniał na horyzoncie to wydawało mi się, że jedyną moją wyprawą będzie Grenlandia, propozycja innego podróżnika, Jędrka czyli Polaka w podróży - przyznaje. - Potem jednak były jeszcze dwie inne wyprawy - w Alpy i dookoła świata. Można powiedzieć, że podróżniczo rozbiłem bank.

Piotr Kilian bawi się swoimi podróżami, czerpie z nich dużo, ale też dzieli się z innymi - udziela lekcji w szkole, opowiada o swoich wyprawach. Zapraszany jest też na podróżnicze festiwale - dzięki swoim przygodom występuje na wielkich scenach. 


Posłuchaj
13:40 czwórka czwórka do piątej 01.01.2024 pirat dyplomata 15.15.mp3 Pirat Dyplomata opowiada o swoich podróżach 2023 roku i zdradza co planuję na 2024 (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Ruszając w podróż dookoła świata Czwórkowy gość ruszył na wschód. Dotarł na Filipiny, potem do Australii, dalej do Stanów. Zwykle rozpoczyna podróż od samolotu, po drodze zaś korzysta z przeróżnych środków transportu: pociągów, tuktuków, autobusów, rikszy. - Nie planuję moich podróży w 100 procentach. Lubię zostawić sobie dozę niepewności - zdradza. - To pozwala mi czerpać z podróży, zachwycać się. Wszystkie kraje, które odwiedziłem były bardzo różnorodne - Australia miała i śnieg w górach, i kangury, i niezwykłe wybrzeże, Stany, przez to że są ogromne i różnorodne, trudno mi ocenić. Los Angeles jest inne niż w moich wyobrażeniach, Nowy Jork zachwycający. Każde miejsce jest niesamowite - dobrze jest nie mieć zbyt wielu wyobrażeń o danym miejscu. Ja najbardziej lubię rzucić się na głęboką wodę - rzeczy, które nie były zaplanowane, ale się wydarzyły, najmilej się wspomina. 

Pirat Dyplomata i plany na 2024 rok

Piotr Kilian od dwóch tygodni jest w Polsce. Przyznaje, że na 2024 rok nie planuje dalekich wypraw, a chce skupić się na najbliższych regionach.

- Jest jeszcze kilka polskich górskich szlaków, których nie miałam okazji zobaczyć - opowiada. - Na szlaka ruszam już 3 stycznia. Planuję dużo spotkań z młodzieżą. Chciałbym też odwiedzić kraje takie jak Norwegia, Finlandia, Szwecja - nigdy tam nie byłem. Podobnie jest z Litwą, Łotwą i Estonią. 

Podróżnicza lista Pirata Dyplomaty zapełnia się z każdym rokiem, jedna wciąż zostaje wiele do zrealizowania. - Marzę o Brazylii - klimat Ameryki Południowej bardzo mi się podoba - zdradza. - Wszystkie wyprawy organizuję na własną rękę, czasem staram się o granty, sponsorów. Pełna sakiewka nie zawsze jest potrzebna do podróżowania. 

Piotr Kilian, czyli Pirat Dyplomata, na Filipinach. Piotr Kilian, czyli Pirat Dyplomata, na Filipinach.

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Piotr Kilian (Pirat Dyplomata)

Data emisji: 01.01.2024

Godzina emisji: 15.15

pj

Czytaj także

Piotr Kilian dotarł do Australii. Relacja z wyprawy pod patronatem Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2023 17:20
To już szesnasty dzień podróży Piotra Kiliana do Australii. Wyprawa, której patronuje Czwórka, wiedzie szlakiem Pawła Edmunda Strzeleckiego. - Dotarłem do Canberry, stolicy Australii i to jest właściwie ostatni przystanek przed rozpoczęciem aktywności górskiej - opowiada podróżnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Kilian: 11 listopada przywitałem na szczycie Mount Kościuszko

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2023 18:00
Jeszcze w październiku Piotr Kilian, Pirat Dyplomata, opuścił Polskę, by zdobyć Górę Kościuszki w Australii. Udało się. - 11 listopada przywitałem na szczycie Mount Kościuszko - zdradza szczegóły wyprawy podróżnik. Ta wyprawa odbyła się pod patronatem Czwórki. 
rozwiń zwiń