Piotr Kilian: 11 listopada przywitałem na szczycie Mount Kościuszko

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2023 18:00
Jeszcze w październiku Piotr Kilian, Pirat Dyplomata, opuścił Polskę, by zdobyć Górę Kościuszki w Australii. Udało się. - 11 listopada przywitałem na szczycie Mount Kościuszko - zdradza szczegóły wyprawy podróżnik. Ta wyprawa odbyła się pod patronatem Czwórki. 
Pirat Dyplomata 11 listopada przywitał na szczycie Góry Kościuszki
Pirat Dyplomata 11 listopada przywitał na szczycie Góry KościuszkiFoto: Piotr Kilian
  • Piotr Kilian w Święto Niepodległości zdobył australijski szczyt - Górę Kościuszki. 
  • 11 listopada wszedł na górę szlakiem pierwszego zdobywcy i autora nazwy góry Pawła Edmunda Strzeleckiego. 
  • Czwórka jest patronem wyprawy Pirata Dyplomaty. 

W dniu Święta Niepodległości połączyliśmy się z Piotrem Kilianem, który ruszył na szczyt Góry Kościuszki w Australii. Finalista plebiscytu Czwórki "Nieprzeciętni 2023" wybrał się w podróż szlakiem Pawła Edmunda Strzeleckiego - pierwszego Polaka, który okrążył Ziemię w celach naukowych, wszedł na najwyższy szczyt Australii i nadał mu imię Kościuszki.

W tym roku obchodzimy 150. rocznicę śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego, a rok 2023 został ogłoszony Rokiem Strzeleckiego. Te daty swoją wyprawą pod patronatem Czwórki chciał upamiętnić też Piotr Kilian. 

Wejście na szczyt Góry Kościuszki

- Przywitałem 11 listopada na szczycie Mount Kościuszko, najwyższej góry na kontynencie - zdradza podróżnik. - Do momentu rozmowy z Czwórką udało mi się nawet zejść z góry, dojechać autostopem i autobusem do Sydney. Warto podkreślić, że przez przesunięcia czasowe u mnie jest już 12 listopada - wyjaśnia. 


Posłuchaj
05:29 czwórka czwórka do kwadratu 11.11.2023 piotr kilian.mp3 O zdobyciu szczytu Góry Kościuszki 11 listopada 2023 opowiada Piotr Kilian, czyli Pirat Dyplomata (Czwórka do kwadratu/Czwórka)

 

Wejście na Górę Kościuszki to wcale nie jest małe wyzwanie, szczególnie, że Pirat Dyplomata postanowił zdobyć szczyt kilka razy. Zaplanował wejścia każdą dostępną współcześnie drogą. Na 11 listopada zostawił sobie pokonanie szlaku Pawła Edmunda Strzeleckiego. 

- Gdy rozpoczynałem wejście na wysokości 400 m n.p.m. towarzyszył nam busz, temperatury około 40 stopni. Na górze, na wysokości 2228 m n.p.m. leżał śnieg - opowiada Piotr Kilian. - Mój dzień niepodległości zaczął się dzień wcześniej. Wyszliśmy bardzo wcześnie. Na trasie o mały włos nie nadepnąłem jadowitego węża, towarzyszyły nam też pająki. Chcieliśmy, wraz z towarzyszem mojej podróży, wejść na szczyt na wschód słońca - o 5 rano byliśmy na szczycie. 

Ciąg dalszy wyprawy Pirata Dyplomaty

Ostatnie chwile w Australii Piotr Kilian spędza w Sydney. Podkreśla, że mimo iż jest to najludniejsze miasto kontynentu, to w ogóle tego nie czuje. Zaskoczyła go również Canberra, stolica Australii, którą odwiedził. - Tam mieszka 400 tysięcy mieszkańców. To małe miasto, ale pełne ambasad i urzędów - mówi. - Życie w Australii kwitnie w Sidney i Melbourne. 

13 listopada Pirat Dyplomata opuści kontynent, ale nie będzie to koniec jego wyprawy. Pożegna się ze swoim towarzyszem podróży - Marcinem, a sam będzie kontynuował zwiedzanie świata - ma plan, żeby okrążyć Ziemię. 

Wyprawa Pirata Dyplomaty do Australii objęta jest patronatem Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do kwadratu

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Piotr Kilian (Pirat Dyplomata)

Data emisji: 11.11.2023

Godzina emisji: 15.10

pj

Czytaj także

Rok Pawła Edmunda Strzeleckiego. To on nazwał Górę Kościuszki

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2023 10:16
Rok 2023 jest Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego. Zapisał się w historii jako wybitny odkrywca, podróżnik, geolog i badacz, który zdobył i nadał nazwę Kościuszko - najwyższej górze w Australii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Kilian ruszył na Górę Kościuszki. Wyprawa pod patronatem Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2023 13:01
Piotr Kilian dał się poznać słuchaczom Czwórki jako wyjątkowy podróżnik. W 2023 roku został jednym z finalistów naszego Plebiscytu Nieprzeciętni. Teraz ruszył do Australii - a my lecimy razem z nim. Czwórka jest patronem australijskiej wyprawy Piotra szlakiem Pawła Edmunda Strzeleckiego. 
rozwiń zwiń