Festiwal Explory 2024. Szansa dla młodych naukowczyń i naukowców

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2024 23:00
- Zależy nam na tym, żeby młodzież miała przestrzeń do realizowania swoich pomysłów. Chcemy ich w tym wspierać i łączyć z autorytetami ze świata nauki oraz z ekspertami od biznesu - mówi Ewa Babicka z Fundacji Zaawansowanych Technologii, która jest organizatorem festiwalu Explory. 
Na Explory każdego roku czekają młodzi naukowcy i wynalazcy.
Na Explory każdego roku czekają młodzi naukowcy i wynalazcy.Foto: Piotr Hukało i Karol Stańcza
  • Explory to program dla młodych innowatorów.
  • Konkurs adresowany jest do osób w wieku 13 - 20 lat i daje szansę na skonfrontowanie swoich pomysłów z przedstawicielami świata nauki oraz zdobycie doświadczenia w prezentowaniu autorskich projektów naukowo-badawczych.
  • W tym roku jurorzy zakwalifikowali 161 projektów.
  • Zwycięzców poznamy w październiku 2024 roku. 
  • Partnerem Festiwalu Explory 2024 jest Czwórka.

Święto młodej nauki i wynalazców

Explory to największa w Polsce inicjatywa wpierająca utalentowaną młodzież w realizacji innowacyjnych projektów naukowych oraz promująca ich osiągnięcia na arenie międzynarodowej. Od lat patronem medialnym wydarzenia jest Czwórka. Explory tworzy społeczność innowatorów i naukowców i innowacyjnego biznesu, dając im przestrzeń dla rozwoju pomysłów i projektów.

- Nasz program adresujemy do ludzi młodych, którzy mają pomysły i chcą je przekuć w coś rzeczywistego - podkreśla Ewa Babicka. - Wspieramy ich na różnych płaszczyznach. Oprócz konkursu mamy programy grantowy, mentorski i stażowy oraz serię wydarzeń popularno-naukowych.

Explory w liczbach:

  • 4300 Młodych Talentów
  • ponad 2400 projektów badawczych i inżynierskich
  • ok. 190 wydarzeń dla ponad 56 tys. uczestników
  • o wyborze najlepszych pomysłów decydowało już ponad 191 jurorów
Posłuchaj
17:29 CZWÓRKA Czwórka do piatej - explory 09.02.2024.mp3 Explory 2024 - znamy szczegóły tegorocznej odsłony konkursu dla młodych naukowczyń i naukowców (Czwórka do piątej/Czwórka)

Kto zakwalifikował się do konkursu?

Flagową inicjatywą Explory jest konkurs, który w tym roku odbędzie się po raz 13. 31 stycznia poznaliśmy wyniki rekrutacji, która trwała od jesieni ubiegłego roku.

- Konkurs Explory ma wysoki próg wejścia i jest dość wymagający w stosunku do uczestniczek i uczestników - przyznaje rozmówczyni Marty Hoppe. - W tym roku otrzymaliśmy rekordową liczbę zgłoszeń - 323. Do półfinału dopuściliśmy 161 projektów. Półfinał odbędzie się w kwietniu - po raz pierwszy w historii jako jedno wielkie wydarzenie, które potrwa aż 5 dni. Wtedy też młodzi naukowcy i wynalazcy będą mieli okazję skonfrontować swoje pomysły z ekspertami.  

Zobacz także:

Do finału, który odbędzie się w październiku, może zakwalifikować się 35 projektów. - Nasz festiwal jest rozciągnięty w czasie, więc uczestniczki i uczestnicy konkursu mają czas na pracę nad swoimi pomysłami. Często jest tak, że projekty, które trafiają do nas na początku, w finale prezentują już zupełnie inne oblicze - dodaje Ewa Babicka. 

Młodzi stawiają na interdyscyplinarność

- W tym roku otrzymaliśmy dużo projektów poświęconych sztucznej inteligencji, ale to, co zdominowało tegoroczny nabór, to interdyscyplinarność. Trudno nam było zakwalifikować zgłoszenia do konkretnej dziedziny. Bo jeśli na przykład pojawiła się inżynieria to połączona z aplikacją mobilną, jeśli AI to w projekcie chemicznym - opowiada gościni audycji. - Co tylko świadczy o tym, że młodzi ludzie mają szerokie horyzonty.

W ubiegłym roku do konkursu Explory zgłoszono 286 projektów. W gronie zwycięzców znaleźli się m.in. Piotr Węgrzyn nagrodzony za procesor PCPU oraz Oliwia Raniszewska, Bogdan Jabłoński i Wiktoria Sadowska za Skin Preventer - system wspomagania diagnostyki zmian skórnych.

Explory Tour - nowa forma konsultacji społecznych

Ale Explory to nie tylko konkurs, ale także regionalne festiwale, a w tym roku także żółty autokar, który będzie jeździł po Polsce. - W czerwcu ruszamy w Explory Tour. Odwiedzimy kilka miast i będziemy namawiać młodych ludzi, żeby lokalne problemy próbowali rozwiązać naukowymi i start-up’owymi sposobami. Nasze spotkania będą miały charakter konsultacji społecznych, więc zapraszamy także samorządy - dodaje  Ewa Babicka. - Lata współpracy z młodymi pokazały nam, że oni mają świetne pomysły, które wcale nie są "odstrzelone", tylko bardzo praktyczne, osadzone w rzeczywistości. 

Marta Hoppe. Czwórka od wielu lat jest patronem Festiwalu Explory. Marta Hoppe. Czwórka od wielu lat jest patronem Festiwalu Explory.

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Ewa Babicka (Fundacja Zaawansowanych Technologii) 

Data emisji: 09.02.2024

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Akcja Inspiracja. "Motywujemy do działania młodzież z małych miast"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2023 18:30
Ogólnopolska Akcja Inspiracja to spotkania, które mają na celu aktywizację młodzieży w lokalnych społecznościach. - Młodzi ludzie nie zawsze wiedzą, gdzie szukać inspiracji do działania, my dajemy im dostęp do nowych, ciekawych możliwości - tłumaczy Weronika Szewczuk z Our Future Foundation. Czwórka jest patronem tego wydarzenia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

PISA 2022 - badanie umiejętności uczniów. Polscy piętnastolatkowie radzą sobie nieźle

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2023 16:51
Umiejętności polskich piętnastolatków są powyżej średniej uzyskanej przez uczniów z UE oraz krajów OECD - wynika z najnowszego badania PISA 2022. To dobra informacja dla szkół, ale jest też aspekt, który niepokoi. 
rozwiń zwiń