Santiago Roncagliolo - spotkanie z peruwiańskim pisarzem na UW

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 18:10
Do Warszawy przyjeżdża Santiago Roncagliolo - peruwiański pisarz, jeden z najlepszych latynoamerykańskich autorów młodego pokolenia. Jego książka "Noc szpilek" została w styczniu wydana w języku polskim. - Zapraszamy na spotkanie z pisarzem 5 marca na Uniwersytet Warszawski - mówią organizatorki wydarzenia z Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW.
Koło Naukowe Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW zaprasza na spotkanie z peruwiańskim pisarzem Santiago Roncagliolo.
Koło Naukowe Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW zaprasza na spotkanie z peruwiańskim pisarzem Santiago Roncagliolo.Foto: PAP/EPA/ZIPI
  • Santiago Roncagliolo to peruwiański dziennikarz i pisarz. 
  • Na język polski przetłumaczono jego książki "Wstyd", "Czerwony kwiecień".

  • W styczniu, w Polsce pojawiła się "Noc szpilek", historia czterech chłopców na tle wydarzeń Peru lat 90.

  • Pisarz będzie ją promował podczas spotkania 5 marca na Uniwersytecie Warszawskim.

- Santiago Roncagliolo i jego rodzina ze względów politycznych musieli wyjechać z Peru do Meksyku. Santiago, kiedy zdecydował, że chce być pisarzem, pojechał do Madrytu i tam mieszka do dzisiejszego dnia - mówi Angelina Nuñez Cueva de Andruszkiewicz. - Santiago mieszkał pomiędzy ludźmi, który musieli emigrować z krajów Ameryki Południowej, w tym dyktatur. Pisarz zawsze pisze o Peru z Hiszpanii, czyli z daleka.


Santiago Roncagliolo promuje "Noc szpilek".

Santiago Roncagliolo przyjeżdża do Polski promować książkę "Noc szpilek". To porywający thriller obyczajowy, który w krótkim czasie zyskał rzesze polskich fanów. Książka opowiada o czterech kumplach ze szkoły prowadzonej przez jezuitów, Peru lat 90. i o tym, jak łatwo przekroczyć granicę, zza której nie ma już odwrotu.

- Akcja książki umiejscowiona jest jednej strony w bardzo konkretnym kontekście, zarówno regionalnym, jak i historycznym. Jest to Peru z czasów zamachów Sendero Luminoso (Świetlisty Szlak - skrajnie lewicowa peruwiańska terrorystyczna organizacja polityczno-wojskowa) - opowiada Barbara Midziak. - Z drugiej strony Peru pokazane jest z perspektywy średniej i wyższej klasy. 


Wciągająca fabuła i tło historyczne

Jak zaznacza rozmówczyni Weroniki Puszkar, obok bardzo konkretnego kontekstu regionalnego i historycznego zestawiona jest historia uniwersalna. Roncagliolo w "Nocy szpilek" tworzy nie tylko arcywciągającą fabułę, lecz także wnikliwy obraz targanej przemocą Limy i całą galerię przekonujących postaci - od dorastających, chłopaków, których rozsadza testosteron, przez nieszczęśliwe małżeństwa, po przetrąconego wojną z Ekwadorem ojca z PTSD. To literatura popularna najwyższej próby.


Posłuchaj
18:32 CZWORKA/Czwórka do piątej _Santiago Roncagliolo 04.03.2024.mp3 W audycji mówimy o wizycie peruwiańskiego pisarza Santiago Roncagliolo w Warszawie, literaturze łacińskiej i działalności kół naukowych (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Zobacz także:

Książka "Noc szpilek" ukazała się w styczniu 2024 nakładem wydawnictwa ArtRage. We wtorek 5 marca pisarz będzie gościł na Uniwersytecie Warszawskim, a organizatorem spotkania jest Koło Naukowe Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW. 


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Angelina Nuñez Cueva de Andruszkiewicz (doktorantka), Barbara Midziak (Koło Naukowe Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW)

Data emisji: 04.03.2024

Godzina emisji: 15.15

aw/opis wydawcy

Czytaj także

Lizbona żyje rozmowami ludzi. Taka jest też ta książka

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 12:32
- Pisząc książkę, zdecydowałyśmy się, że nie chcemy pokazywać ludziom Lizbony tylko przez architekturę - mówią autorki "Lizbona. Miasto, które przytula". - Klimat miasta tworzą ludzie, dlatego zdecydowałyśmy się na rozmowy - dodają. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Myszka Miki w domenie publicznej. Książkowy Koziołek Matołek i Piotruś Pan też

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2024 09:00
1 stycznia 2024 roku do domeny publicznej trafił zbiór nowych dzieł. Od śmierci ich autorów minęło już 70 lat. Teraz możemy swobodnie korzystać z tych utworów. Wśród nich jest pierwszy wizerunek Myszki Miki. 
rozwiń zwiń