Tajniki Ameryki - jak spełnić swój amerykański sen

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2024 09:11
Naszym gościem będzie Sylwia Górajek, Polka mieszkanka słonecznej Kalifornii, która stworzyła społeczność "Tajniki Ameryki" zrzeszającą setki Polaków, którzy chcą spełnić swój amerykański sen lub już go spełniają.
Wielu marzy o życiu w Stanach. Sprawdzimy, jak spełnić swój amerykański sen.
Wielu marzy o życiu w Stanach. Sprawdzimy, jak spełnić swój amerykański sen.Foto: shutterstock.com/spyarm

Tuż po 15.00 spotkamy się z Sylwią Górajek, która swoje życie związała ze Stanami. Przeprowadziła się tam w 2012 roku  i dziś pomaga Polakom zrealizować marzenie o życiu w Stanach. Pracowała dla wielu międzynarodowych korporacji, na jej kanale na YouTube gościły największe sławy Doliny Krzemowej. 

Jak aktualnie wygląda życie w USA, jakie są opcje na legalną przeprowadzkę, co zrobić jeśli nie zostanie się wylosowanym w loterii wizowej (ta zbliża się w maju), jakie Polacy najczęściej obierają drogi lub też jakie stoją przed nimi największe wyzwania, to pytania, które zadamy Sylwii z nadzieją, że podzieli się swoimi spostrzeżeniami.

O 14.00 nasze studio odwiedzą Julita Lewoń i Jakub Widera z Koła Naukowego Spraw Zagranicznych przy Szkole Głównej Handlowej, współorganizatorzy Human Rights Week 2024. To wydarzenie skierowane do studentów i licealistów, gdzie razem angażują się w kwestie związane z prawami człowieka na świecie. 

Celem organizatorów jest zwrócenie uwagi na globalne naruszenia praw człowieka i zaangażowanie młodzieży w poszukiwanie kreatywnych rozwiązań. W tym roku stawiają przede wszystkim na warsztaty, podczas których uczestnicy pochylą się w grupach nad konkretnymi zagadnieniami oraz ich potencjalnymi rozwiązaniami, a będą to: problemy dotyczące wydarzeń w Gazie, problemy związane z bezdomnością, podejściem do praw człowieka w przypadku różnic kulturowo-religijnych oraz problemy związane z prawami kobiet. Jak zapowiadają, nie zabraknie paneli eksperckich, na których będziemy mogli posłuchać o: wpływie sztucznej inteligencji na prawa człowieka, wrogiej architekturze (w kontekście osób bezdomnych), handlu ludźmi oraz o dzieciach walczących w konfliktach zbrojnych. 

Wydarzenie zaplanowane jest na termin 15-19 kwietnia. 

Spotkamy się też z Rzecznikiem Nauki - Pawłem Jedynakiem z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, który opowie jak wykrywać zagrożenia w wodzie, jakimi metodami można zobaczyć mikroskopijne, lecz niebezpieczne algi i zawczasu móc przeciwdziałać zakwitowi wód. 

Zobacz także:

***

Na audycję z cyklu "Czwórka do piątej" - we wtorek (03.04) o 14.00 zaprasza Marta Hoppe.


Czytaj także

Legendarna Route 66. "Tu spotkasz tańczącego Elvisa, ale nie zjesz burgera"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2023 12:29
- Ta droga bardzo mocno wryła się w światową popkulturę. Dziś podróż Route 66 jest pełna sentymentu dla Amerykanów i ciekawostek dla turystów m.in. z Europy - mówił Artur Owczarski, autor książki "Droga 66. Droga - matka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Minnesota - tu jest więcej akwenów, niż stałego lądu

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2023 11:55
Magda Campion przeprowadziła się do Minnesoty 10 lat temu. Nie zaskoczyła jej kultura Stanów, a siła przyrody, która wyznacza rytm codziennego życia. 
rozwiń zwiń