Pokolenie Z pokochało trend loud budgeting - co to jest?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2024 13:04
Dla najmłodszego pokolenia dorosłych pieniądze przestają być tematem tabu. Rozmawiają o nich wprost, nawet przed randką, na której każdy płaci sam za siebie. Sprawdzimy jak działa loud budgeting. 
Według badania YouGov więcej niż jeden na trzech przedstawicieli pokolenia Z preferuje bezpłatną randkę - np. spacer w parku.
Według badania YouGov więcej niż jeden na trzech przedstawicieli pokolenia Z preferuje bezpłatną randkę - np. spacer w parku.Foto: Shutterstock/Nicoleta Ionescu

Trendów związanych z pokoleniem Z jest mnóstwo. Jednym z nich jest też "loud budgeting" czyli głośne budżetowanie. To zjawisko polega na tym, że na początku randki lub tuż przed nią para ustala limit finansowy wydatków. Otwarcie mówią ile mają kasy, ile mogą wydać i każdy płaci za siebie. Ich celem jest też oszczędne radowanie.  Według badania YouGov więcej niż jeden na trzech przedstawicieli generacji Z preferuje bezpłatną randkę - np. spacer w parku. Tym samym pokolenie Z przyznaje, że dla nich pieniądze nie są tematem tabu.

My sprawdzimy jak to zjawisko przyjmuje się w Polsce, jak do randkowania pochodzą inne pokolenia. Czy Polacy rozmawiają o tym ile zarabiają, czy umieją rozmawiać o pieniądzach i czemu ten temat wywołuje u nas obawy. Naszymi gośćmi będą Hanna Országh-Szturo, Inkubator Uniwersytetu Warszawskiego, i dr hab. Agata Gąsiorowska, psycholog ekonomiczny z USWPS we Wrocławiu

Sprawdzimy też, w Czwórkowej sondzie, czy łatwo odpowiadamy na pytanie: ile zarabiasz?

O 16.00 naszym gościem będą Dominika Chmielewska z Fundacji Avalon i Rafał Pawłowski z Fundacji Brak Barier. Wspólnie sprawdzimy, czy polski rynek pracy jest otwarty na osoby z niepełnosprawnościami i jak te osoby się na nim odnajdują. Powstał projekt ustawy mający na celu zagwarantowanie wzrostu dofinansowań dla osób z niepełnosprawnościami. 

Czy ta inicjatywa sprawi, że znikną pewne stereotypy? Wraz z ekspertką opowiemy z czym mierzą się osoby z niepełnosprawnościami, które szukają pracy, jakich prac szukają i czy często muszą decydować się na oferty poniżej swoich kwalifikacji. 

***

Na audycję z cyklu "Czwórka do piątej" - we wtorek (21.05) o 14.00 zaprasza Marta Hoppe.

pj

Czytaj także

Ulubione miasta zetek. Czym młodych przyciąga Warszawa?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2024 13:05
Najlepszym miejsce do życia dla młodych ludzi jest podobno kanadyjskie Vancouver. Jednak stolica Polski też ma sporo do zaaferowania przedstawicielom pokolenia Z. Autorki profilu @sen.nocy.warszawskiej przekonują, że Warszawa da się lubić. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Płoszyńska: prowadzę normalne życie, ten wózek to tylko dodatek

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2024 14:17
Anna Płoszyńska na swoim koncie ma tytuł mistrzyni Polski w pływaniu, finalistki mistrzostw świata w pływaniu, wicemiss świata, jest laureatką statuetki #pełniażycia, przyznawanej osobom, które żyjąc z niepełnosprawnościami, żyją prawdziwą pełnią życia inspirując świat swoimi działaniami. - Dziś, kiedy nie napotykam barier architektonicznych to zapominam o mojej niepełnosprawności - przyznaje. 
rozwiń zwiń