Polskie Radio
Section05
pokolenie z

Prawdziwe oblicze pokolenia Z. Krzywdzące stereotypy kontra rzeczywistość

Roszczeniowi małolaci, którym nie chce się pracować – takie niemiłe, wręcz brutalne opinie można usłyszeć o pokoleniu Z, czyli osobach urodzonych po 1998 roku. Czy naprawdę tacy są? Co sami myślą o sobie i o innych generacjach? Na te pytania kompleksowo odpowiada nowy raport.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pokolenie z raport badanie badanie raport rynek pracy influencer praca rozwój osobisty zarobki pieniądze zdrowie psychiczne millenialsi Robert Grzędowski Trójka

Iwona Skv: moja nadchodząca płyta to mój flirt z różnymi gatunkami muzyki elektronicznej [WIDEO]

Za artystycznym pseudonimem Iwona Skv skrywa się Iwona Skwarek, połowa elektronicznego duetu Rebeka. Singiel "Haiku" zapowiada jej solową płytę, którą usłyszymy już w czerwcu. W rozmowie z Ulą Kaczyńską Iwona przyznaje, że ta płyta to jej flirt z różnymi gatunkami muzyki elektronicznej. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka MUZYKA Ula Kaczyńska Iwona Skv Alternatywa elektronika Rebeka pokolenie z millenialsi

Pokolenie Z czuje się najbardziej samotne? Alarmujące dane

Młodzi ludzie coraz częściej doświadczają poczucia osamotnienia. Izolacja w trakcie pandemii i przeniesienie życia do sieci nie sprzyjały utrzymywaniu bezpośrednich relacji z rówieśnikami. - Zwróćmy uwagę, że już od co najmniej dekady żyjemy w tzw. epoce bezkontaktowej - zwraca uwagę Dorota Kaczyńska-Majeran z MINDGENIC. - Wszystko możemy robić online.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka pokolenie z samotność młodzież Marta Zinkiewicz

Tatuaże a podejście społeczne. Jak się zmieniło na przestrzeni lat?

Niegdyś obarczone stereotypami, kojarzone z subkulturą więzienną i niemile widziane przez pracodawców - tatuaże. Na przestrzeni lat nasz stosunek się do nich zmienia, a ich posiadanie staje się codziennością. - Im ktoś jest młodszy, tym bardziej toleruje tatuaże - mówi dr Beata Rajba z Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. - W ich opinii jest to po prostu sposób wyrażania siebie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński społeczeństwo tatuaż Pokolenie Y pokolenie z moda

"Silversi": coraz silniejsza grupa społeczna. Jakie są ich zalety, a jakie słabości?

W Polsce rośnie liczba osób w wieku 50+: obecnie jest ich ponad 14 mln, czyli stanowią blisko 40 procent społeczeństwa. I ta grupa stale się zwiększa. Nazywani "silversami" stają się coraz ważniejszą i silniejszą grupą, która ma wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. I wcale nie zamierzają odchodzić na emeryturę.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo silver generation silversi emerytura starość aktywność praca pokolenie z Witold Lazar Trójka

Pasja i hobby. Jak organizacje studenckie pomagają rozwijać talenty?

Nie tylko nauką student żyje. Oprócz wykładów i ćwiczeń młodzi ludzie na swoich uczelniach poszukują przestrzeni w której mogą rozwijać swoje pasje. - Wielu z nas jest w stanie pogodzić naukę z hobby i czymś, co po prostu sprawia, że życie jest lepsze - mówią w Czwórce Zofia Makaś i Anna Radkiewicz, studentki psychologii.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka pokolenie z studia studenci Marta Hoppe organizacje studenckie