Ulubione miasta zetek. Czym młodych przyciąga Warszawa?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2024 13:05
Najlepszym miejsce do życia dla młodych ludzi jest podobno kanadyjskie Vancouver. Jednak stolica Polski też ma sporo do zaaferowania przedstawicielom pokolenia Z. Autorki profilu @sen.nocy.warszawskiej przekonują, że Warszawa da się lubić. 
Warszawa jest miastem cenionym przez pokolenie Z
Warszawa jest miastem cenionym przez pokolenie ZFoto: shutterstock RossHelen
  • Wśród najlepszych miast do życia dla młodych na pierwszych miejscach plasują się Vancouver, Amsterdam i Berlin. 
  • Życie w stolicy Polski uwielbiają licealistki prowadzące profil @sen.nocy.warszawskiej, na którym dzielą się ciekawostkami o Warszawie. 
  • Dziewczyny przypominają o zapomnianych miejscach, które dają ogromne możliwości. 
  • Zapraszają do Łazienek, spacer tropami Davida Bowie czy do Fotoplastikonu. 
  • Zdradzają też, co w Warszawie je drażni. 

Najlepsze miasta dla młodych

Przedstawiciele pokolenia Z to osoby urodzone po 1997 roku. Część z nich wciąż uczęszcza do szkół średnich, inni kończą studia licencjackie lub magisterskie, a jeszcze inni stawiają pierwsze kroki na rynku pracy. Jedno jest pewne: już wkrótce ruszą w poszukiwaniu idealnego miejsca do życia. 

Według jednego z najnowszych raportów pierwsza trójka najlepszych miast dla przedstawicieli młodego pokolenia to:

  • Vancouver
  • Amsterdam
  • Berlin

Vancouver został doceniony za to, że jest miejscem, w którym można poczuć się wolnym, jest tam dużo natury, a edukacja stoi na wysokim poziomie. Podobne czynniki zaważyły na pozycji Amsterdamu. Berlin zaś przyciąga młodych stosunkowo niskimi kosztami życia i wielokulturowością. 

Warszawa da się lubić

Warszawa też ma wiele do zaoferowania zetkom, co na swoim profilu sen.nocy.warszawskiej udowadniają licealistki: Joanna Kaczmarczyk, Agata Karolak, Zuzanna Kleszczewska i Marta Szymanek. Zdradzają, że przedstawiają tę stronę Warszawy, o której często zapominamy. Łączą kontent historyczny, edukacyjny, z zabawnym i ciekawym. 

- Mamy swoje unikalne, choć spójne spojrzenie na miasto - przyznaje Asia. - Jesteśmy przyjaciółkami, więc wiele nas łączy i wpływa na wspólne zainteresowania. Polecamy takie miejsca, o których wiele osób z naszego pokolenia może zapomnieć, przytaczamy różne historie. 


Posłuchaj
21:05 czwórka czym brzmi miasto 02.05.2024 zetki 10.08.mp3 Warszawa - miasto przyjazne młodym ludziom (Czym brzmi miasto?/Czwórka)

 

Jedną z anegdotek, którą odnajdziemy na profilu uczennic, jest opowieść o pobycie Davida Bowiego w Warszawie. Artysta miał przejechać przez Warszawę pociągiem, w drodze z Moskwy do Berlina Zachodniego. Jego pociąg miał awarię i dłuższy postój na dworcu Warszawa Gdańska. Muzyk postanowił wybrać się na spacer po stolicy Polski. Dotarł na pl. Wilsona (wtedy pl. Komuny Paryskiej) tam kupił płytę zespołu Śląsk, która stała się inspiracją do piosenki "Warszawa". To wydarzenie miało miejsce 47 lat temu. Gościnie Marty Zinkiewicz zgodnie stwierdzają, że kochają stolicę. Liczą, że zostaną tu na studia. Przyznają, że wiedzę o Warszawie czerpią z artykułów, audycji Polskiego Radia, od swojej kadry nauczycielskiej, ale też zaprzyjaźnionych znawców stolicy. 

- Warszawę można cenić za wiele rzeczy. Ja lubię okolice Stadionu Narodowego, dziką Wisłę - przyznaje Marta. - Niby jest to środek Warszawy, ale jest tu natura, spokój, klimat. 

Jeśli ktoś uwielbia muzea, to w Warszawie i na profilu licealistek też ich nie brakuje. Dziewczyny już poleciły wizytę w Cosmosie i Łazienkach Królewskich. 

- Nasze miasto daje ogrom możliwości, gdzie nie spojrzeć, tam jest kawiarnia, muzeum, park. Dla nas to daje ciągłą możliwość odkrywania czegoś. Dzięki temu się nie nudzimy - podkreślają przedstawicielki pokolenia Z. - Możemy też pójść do kina, teatru. Wszystko to wykorzystać do swojego rozwoju. 

Ciekawostki stolicy to coś, co dziewczyny pociąga od lat. Ich profil w mediach społecznościowych jest miejscem, w którym się nimi dzielą i chcą pokazywać innym. 

Wśród rekomendowanych przez nie miejsc jest Fotoplastikon Warszawski, jedyny w Europie, który działa od początków swojego istnienia w tym samym miejscu. - Niby jest w centrum, bo jego adres to Aleje Jerozolimskie, a mało osób o tym wie - zapraszają. - Tam jest mnóstwo zdjęć starej Warszawy, ale też fotografie z innych zakątków całego świata. 

Zetki przyznają w Czwórce, że doceniają też możliwości edukacyjne, jakie daje im stolica. Cenią bogatą ofertę kulturalną i miejsca, w których mogą spotkać się z przyjaciółmi, bo jak podkreślają, to obecnie najważniejsze dla nich relacje.

Zobacz także: 

Warszawski, czyli jaki?

Joanna Kaczmarczyk, Agata Karolak, Zuzanna Kleszczewska i Marta Szymanek, przygotowując się do wizyty w studiu Czwórki, zastanawiały się, co dla nich znaczy i z czym się kojarzy przymiotnik "warszawski". - Tu nie ma jednej odpowiedzi - oceniają. - Warszawska jest syrenka, ale też ten kontrast: zabytkowe kamienice, peerelowskie blokowiska, szklane wieżowce i żółto-czerwone tramwaje. 

Zdradzają, że są też w ich mieście kwestie, które im przeszkadzają. Do nich zaliczają tłum, szum i gwar, który z powodu lokalizacji ich liceum potrafi nawet być przyczyną przerwania lekcji. 

Zuza podkreśla, że nie lubi podziału na lepsze i gorsze dzielnice. Jako mieszkanka Białołęki docenia spokój i sąsiedztwo przyrody, dzików i saren. 

***

Tytuł audycji: Czym brzmi miasto?

Prowadzący: Marta Zinkiewicz

Goście: Joanna Kaczmarczyk, Agata Karolak, Zuzanna Kleszczewska i Marta Szymanek (licealistki, autorki kanału @sen.nocy.warszawskiej)

Data emisji: 02.05.2024

Godzina emisji: 10.08

pj/wmkor

Czytaj także

Idealne dla starszych i młodszych. Jak będą wyglądać miasta przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 16:00
Kwestie związane z klimatem, technologią, komunikacją i dostępnością. Miasta muszą przejść pewne zmiany, które wymusiła na nich pandemia. Wiele z nich już się dopasowuje do nowych norm - stają się obszarami bardziej przyjaznymi i integracyjnymi. Sprawdzamy, jakie według ekspertów powinny być miasta przyszłości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Indeks Zdrowych Miast - wygrana nieoczywistych liderów

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2022 18:43
Indeks Zdrowych Miast został opublikowany. Na pierwszym miejscu ogólnego rankingu znalazła się stolica, ale nie jest liderem z żadnej z mniejszych kategorii. W edukacji prześcignął ją m.in. Białystok, w zdrowiu - Opole, a w kategorii środowisko - Sopot.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile waży Warszawa? Czy powinniśmy budować ją inaczej?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2023 08:30
Naukowcy alarmują, że granica bezpiecznej liczby budynków w Warszawie została już przekroczona. Zauważają, że w latach 80. i 90. w stolicy mieliśmy większe obszary niezabudowane, które umożliwiały przewietrzenie miasta. Czy stolica Polski, podobnie jak Nowy Jork, jest już za ciężka?
rozwiń zwiń