Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. Co z tą wodą?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2024 12:21
17 czerwca to Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. Dla nas to okazja by rozmawiać o wodzie, jej zasobach, oszczędzaniu i gromadzeniu. 
dd
ddFoto: Shutterstock/noer cungkring

O 15.00 nasze studio odwiedzą Przemek Nawrocki z WWF i Justyna Jastrzębska, architekt krajobrazu SGGW. Porozmawiamy o wodzie, jej zasobach i pomysłach na gromadzenie i oszczędzanie. O roślinach i gromadzeniu przez nie wody.

Na początku lutego lokalne media w Meksyku donosiły, iż przedstawiciel rządowej agencji ds. wody CONAGUA powiedział, że bez znacznych opadów "dzień zero", gdy dostęp do wody utraci większość mieszkańców, może nadejść już 26 czerwca. Czy taki problem pojawia się również w Europie?
Hiszpański sektor turystyczny stoi w obliczu ogromnego wyzwania. Susza, która nawiedza kraj, stawia pod znakiem zapytania jego pozycję jako drugiego najpopularniejszego kierunku turystycznego na świecie. W szczególności region Katalonii, który w ostatnich trzech latach znalazł się w "czerwonej strefie" na mapach opadów deszczu opracowanych przez Aemet, krajową organizację pogodową, doświadcza najgorszej suszy od początku rejestracji danych pogodowych - donosząc hiszpańskie media.

O 16.00 porozmawiamy też o deszczówce. Sprawdzimy czym cechuje się woda z nieba, jak może z niej skorzystać nasz ogród i czy jest ona szkodliwa dla zdrowia. 

Czytaj także: 

O 14.00 zapraszamy na finał kampanii edukacyjnej #Otwarci Na Biznes, która jest potężną dawką wiedzy o zakładaniu i prowadzeniu własnego biznesu przy pomocy narzędzi cyfrowych. Projekt skupia się na promocji przedsiębiorczości poprzez aktywizację studentów i osób powyżej 50. roku życia.

Poznamy laureatów konkursu na najlepszy pomysł biznesowy, a naszymi gośćmi będą organizatorzy i laureaci kampanii. 


***

Na audycję z cyklu "Czwórka do piątej" - w poniedziałek (17.06) o 14.00 - zaprasza Weronika Puszkar

pj

Czytaj także

Rekordowa susza. Czy zabraknie nam wody?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 23:05
W prawie całej Polsce leśnicy ogłosili stan zagrożenia pożarami. Ciepła zima i minimalna ilość opadów śniegu spowodowały, że poziom wilgotności gleby jest na dramatycznie niskim poziomie. To trzeci rok suszy. Prognozuje się, że ta będzie najdotkliwsza od 50 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezpieczeństwo w wodzie i nad wodą. Ratownicy WOPR na posterunku

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2024 15:16
Aby wakacje były udane, potrzebne jest słońce i często woda. Spędzając czas nad akwenem, warto przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo. Strzegą nas ratownicy WOPR - można wstąpić w ich szeregi. 
rozwiń zwiń