Garmin Rescue Heroes w Kątach Rybackich. Byliśmy na miejscu!

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 06:10
Przez całe wakacje Czwórka towarzyszy najlepszym ratownikom wodnym, którzy uczestniczą w zawodach cyklu Garmin Rescue Heroes. W weekend byliśmy w Kątach Rybackich.
Garmin Rescue Heroes w Kątach Rybackich
Garmin Rescue Heroes w Kątach RybackichFoto: Piotr Galus/Czwórka

Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim odbyły się w Kątach Rybackich 6 - 7 sierpnia. Podczas dwóch dni rywalizacji w duchu fair play rozgrywane były konkurencje indywidualne i drużynowe, m.in. wyścigi na deskach ratowniczych, akcja z pasem ratowniczym, z deską ratowniczą oraz konkurencje pływackie i biegowe. To konkurencje będące symulacją rzeczywistych akcji ratowniczych, w oparciu o regulamin Światowej Federacji Ratownictwa Wodnego (ILS).

Tym razem w szranki stanęło 40 zawodników z całej Polski - od Szczecina, Poznania, aż po Śląsk. - Mamy tu śmietankę polskich ratowników, bo to jednocześnie ostateczny sprawdzian dla tych, którzy już we wrześniu wystartują w Mistrzostwach Świata we włoskim Riccione - mówił Krzysztof "Spike" Piotrowicz z Fundacji Rescue House, współorganizator zawodów. 

Czwórka jest patronem medialnym wydarzenia. ZOBACZ WIĘCEJ <<<

Garmin Rescue Heroes w Kątach Rybackich/fot. Piotr Galus Garmin Rescue Heroes w Kątach Rybackich/fot. Piotr Galus

Zawody są też doskonałym środkiem promocji ratownictwa i bezpiecznego wypoczynku nad wodą - przy okazji zmagań odbyły się pokazy i ćwiczenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, w tym z użyciem gogli do wirtualnej rzeczywistości oraz zajęcia ruchowe dla kibiców i odwiedzających arenę zawodów.

Posłuchaj
15:16 czwórka plenair kąty 2022_08_06-15-14-56.mp3 Pierwszy dzień zmagań ratowników podczas Garmin Rescue Heroes w Kątach Rybackich (Plener/Czwórka)

Posłuchaj
04:11 _PR4_AAC 2022_08_07-11-24-53.mp3 Garmin Rescue Heroes - drugi dzień zmagań. Posłuchaj, co się działo (Co was kręci/Czwórka)

 

Garmin Rescue Heroes w Kątach Rybackich/fot. Piotr Galus Garmin Rescue Heroes w Kątach Rybackich/fot. Piotr Galus

Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim to już czwarta impreza z cyklu Garmin Rescue Heroes. Dziennikarze Czwórki relacjonowali zmagania najlepszych polskich ratowników i poprowadzili specjalne audycje. - W konkurencji "zawodnik - pozorant", czyli osoba udająca człowieka potrzebującego pomocy wbiega do wody, płynie do boi, i na jego sygnał rusza ratownik, który ma go "uratować" - mówiła Marta Kosowicz, sędzia. - Zaskoczeniem było dla mnie to, że woda była tak płytka. To było zdecydowanie bieganie po wodzie zamiast pływania. Trzeba było łapać falę i płynąć z nią. To trudne warunki, ale zdecydowanie ciekawsze niż flauta - mówiła zawodniczka Kasia z Poznania. Jak przekonywali zawodnicy ze Szczecina, do takich zawodów warto przygotowywać się cały rok. - Od stycznia do czerwca trwa sezon basenowy, ale potem już przygotowujemy się do morskich zawodów - tłumaczyli.

Zobacz także:

Zdaniem Macieja Dziubicha z sopockiego WOPR-u polskie ratownictwo jest na bardzo wysokim poziomie. Ratownik w swojej pracy posługuje się dronem. - Ratownikiem się jest, a nie bywa. To moja pasja - podkreślał. - Drony, którymi latam, to sprzęt, który nie jest wodoodporny, dlatego wszystko zależy od pogody. Jako ratownicy po prostu staramy się robić najlepiej to, co potrafimy. Bezpieczeństwo nad wodą podczas wypoczynku to także kwestia samych plażowiczów - którzy powinni przychodzić na kąpieliska strzeżone, pilnować swoich dzieci i współpracować z ratownikami - podkreślał. 

***

Tytuł audycji: PlenAir, Co Was kręci

Prowadzi: Piotr Galus

Data emisji: 06.08.2022

Godzina emisji: 15.07

mat. prasowe/kul/kd/aw

Czytaj także

Czwórka na Rescue Heroes 2021 w Kątach Rybackich. Działo się!

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2021 11:53
W weekend plaża w Kątach Rybackich zapełniła się zawodnikami, którzy na wodach otwartych walczyli w mistrzostwach ratownictwa wodnego Rescue Heroes. Czwórka oczywiście była na miejscu!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Garmin Rescue Heroes w Mielenku. Sprawdź, co się działo!

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 10:40
Przez cały weekend Mielenko było najlepiej strzeżoną plażą w Polsce. Zjechali tu najlepsi ratownicy w Polsce uczestniczący w kolejnej odsłonie Garmin Rescue Heroes, a nasza ekipa także oczywiście była na miejscu.
rozwiń zwiń