Matura z matematyki. "Czas powtarzać funkcje, ciągi i stereometrię"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2024 18:00
- Z maturą z matematyki trzeba się oswoić, dlatego zachęcam, żeby taki egzamin robić sobie samemu w domu. Regularny trening pozwoli nam pozbyć się stresu. Bo im więcej przerobimy arkuszy, tym pewniej poczujemy się na sali egzaminacyjnej - mówi Miłosz Głowacki, autor książki "Jak zdać maturę z matmy?", która ukazała się pod patronatem Czwórki. 
Podstawowa matura z matematyki czeka wszystkich maturzystów. (zdj. ilustracyjne)
Podstawowa matura z matematyki czeka wszystkich maturzystów.  (zdj. ilustracyjne)Foto: Ground Picture/Shutterstock
  • Podstawowa matura z matematyki czeka wszystkich maturzystów. 
  • W książce "Jak zdać maturę z matmy?" Miłosz Głowacki podpowiada jak się z tym uporać. 
  • Patronem medialnym wydawnictwa jest Czwórka.
  • W tym roku egzaminy maturalne rozpoczną się 7 maja. 

Matura z matematyki - jak będzie wyglądać w 2024 roku?

Tegoroczna matura będzie powtórką tego, z czym mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku. - Nowa matura, która zaczęła wówczas obowiązywać, nie jest już zagadką. Wiemy, jak ona wygląda i jak punktowane są kolejne zadania - mówi gość Czwórki. - Warto wzorować się na próbnych maturach na przykład z CKE, bo to jest najbardziej aktualna wiedza i typy zadań, które pojawią się na tegorocznym egzaminie.

Wzory to podstawa

Na maturze z matematyki zawsze jest zadanie ze stereometrii. Żeby je rozwiązać, należy nauczyć się wzorów, a potem zastosować je do podanej w zadaniu figury. - Jeżeli nauczymy się schematów, będzie nam łatwiej "odczytać" zadanie. Wystarczy, że dane podłożymy pod wzór i już mamy rozwiązanie - wyjaśnia autor książki Jak zdać maturę z matmy?".

Odpoczynek równie ważny jak nauka   

Oprócz nauki najważniejszym elementem w trakcie przygotowań do egzaminu dojrzałości jest odpoczynek. - I z tego nie można zrezygnować - podkreśla rozmówca Weroniki Puszkar. - Dlatego namawiam, żeby ferie zimowe wykorzystać na relaks, bo to ostatni wolny czas przed maturą. To, co można zrobić, to sprawdzić, czy i gdzie ma się jeszcze braki, nad którymi można by popracować.

Posłuchaj
13:42 CZWÓRKA Czwórka do piatej - matematyka 22.01.2024.mp3 Miłosz Glowacki podpowiada, jak przygotować się do matury z matematyki (Czwórka do piątej/Czwórka) 

Jakie powtórki zaplanować na luty? 

- Teraz skupiłbym się na detalach trudniejszych zadań, na przykład z funkcji kwadratowej, z ciągów i ze wspomnianej stereometrii. One są wyżej punktowane więc mogą poprawić ostateczny wynik - przekonuje ekspert. Jeżeli chodzi o podstawową maturę z matematyki to maksymalna liczba punktów, którą zdający mogą zdobyć, wynosi 46. By zaliczyć egzamin z tego przedmiotu, trzeba zdobyć minimum 14 punktów.

Sprawdź też:

Ile godzin spać, żeby lepiej się uczyć?

Podstawą skutecznej nauki jest sen. Ile godzin powinni spać maturzyści? Jak się okazuje na to także jest wzór. - Uważa się, że młodzi ludzie powinni przesypiać ok. 9 godzin w ciągu doby i pamiętać, że pełen wypoczynek dają pełne fazy, z których każda trwa 90 min. Wybudzenie ze snu głębokiego sprawia, że czujemy się zmęczeni. Dużo lepiej wstaje się, kiedy nasz sen naturalnie się kończy - dodaje Miłosz Głowacki. - Jeśli kładziemy się o północy, najlepiej nastawić sobie budzik na 9.00, ale najbardziej efektywny jest sen miedzy 22.00 a 2.00 w nocy. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Miłosz Głowacki (autor książki "Jak zdać maturę z matmy?", autor serwisu "Matematyka z Głową")

Data emisji: 22.01.2024

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Doktorka Tutorka. Po co inżynierowi kompetencje miękkie?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2024 19:00
- Kompetencje miękkie są niezbędne i powinniśmy o nie dbać nie tylko na etapie studiów, ale dużo wcześniej - już w szkole podstawowej - przekonuje dr inż. Natalia Schmidt-Polończyk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, czyli Doktorka Tutorka. - To coś, co procentuje i pozwala nam rozwinąć się w przyszłości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mentoring UW. "Pomagamy studentom realizować ich projekty"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 19:40
Mentoring UW - program realizowany we współpracy Inkubatora UW i Klubu Absolwentów UW- to wyjątkowe przedsięwzięcie, łączące studentów Uniwersytetu Warszawskiego, z absolwentami tej uczelni, którzy już odnieśli swoje pierwsze sukcesy lub są doświadczonymi praktykami w swojej branży.
rozwiń zwiń