"Braty". Dyskretny urok dorastania

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 14:00
- Świat deskorolki jest mi bliski z czasów dorastania. Co prawda mniej jeździłem, a więcej fotografowałem, ale "Braty" to powrót do tamtych wspomnień - opowiada reżyser Marcin Filipowicz. 
Kadr z filmu Braty.
Kadr z filmu "Braty".Foto: Marcin Filipowicz/Studio Munka - SFP

Postaci w ciągłej przemianie

Główny bohater Filip (Hubert Miłkowski) ma siedemnaście lat. Choć stoi u progu dorosłości, to jeszcze dzieciak, który nade wszystko kocha jeździć na deskorolce. Od zawsze żyje w cieniu starszego o dwa lata brata Bartka (Sebastian Dela) stanowiącego dlań wzór do naśladowania. Chłopcy kilka miesięcy wcześniej stracili matkę i od tego momentu nic już nie jest takie samo. Ojciec (Cezary Łukasiewicz), niegdyś świetny tata i mąż, pogrążony w żałobie co wieczór zamyka się w swoim pokoju i dzięki narkotykom jest w stanie zapomnieć o cierpieniu. - Filip wchodzi w dorosłość w trudnym momencie, ale film nie bazuje na negatywnej dramaturgii - mówi gość Czwórki. - Dorastanie - dla mnie jako dla twórcy - jest bardzo ciekawym tematem. Bohaterowie muszą sobie radzić z rzeczami, które są dla nich nowe, a na dodatek nie mają do tego narzędzi. Proces dojrzewania jest bardzo filmowy, postaci ewoluują, są w ciągłej przemianie.

Marcin Filipowicz jest absolwentem Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz kursu dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Na koncie ma szereg filmów krótkometrażowych, które były nagradzane na festiwalach. - Wszystko, co do tej pory robiłem, dotyczyło dorastania. Chciałem, żeby pełnometrażowy debiut był podsumowaniem tego rozdziału, albo początkiem nowego etapu w opowiadaniu o wchodzeniu w dorosłość - dodaje twórca.

BRATY / BROYS TEASER | BROYS

Sprawdź także:

Muzyka jako narrator

Niezwykle ważnym elementem filmu jest ścieżka dźwiękowa, za której kształt odpowiadał Noon - kompozytor i wiodący polski producent hiphopowy. Obok jego kompozycji znalazły się na niej m.in. utwory tria Waglewski Fisz Emade. - W filmie mamy fragment koncertu Synów, który odbył się, zanim duet zakończył działalność. To było dla mnie ważne, żeby mieć w kadrze muzykę na żywo. Na ścieżce dźwiękowej znalazły się też autorskie numery Piernikowskiego i 1988.

Posłuchaj
08:22 CZWÓRKA Pierwsze slysze - braty 01.04.2022.mp3 "Braty" - o swoim debiucie filmowym opowiada reżyser Marcin Filipowicz (Stacja Kultura/Czwórka)

Czarno-białe dorastanie

"Braty" to kino o dużym ładunku emocjonalnym, nasiąknięte klimatem buntu, seksem, poszukiwaniem własnej tożsamości oraz rozczarowaniem dorosłością. Bohaterowie filmu jeżdżą na deskorolce, włóczą się po warszawskich blokowiskach i palą gumę pierwszymi samochodami. - To jest historia o dorastaniu, którą zdecydowaliśmy się nakręcić na czarno-białej taśmie. Nie potrzebowaliśmy koloru, żeby ją opowiedzieć. Myślę nawet, że kolor by nam przeszkodził - wyjaśnia reżyser. "Braty" powstały w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka w ramach programu "Sześćdziesiąt minut". W kinach pojawi się jesienią.

***

Tytuł audycji: "Najlepszy dzień tygodnia"

Prowadzący: Marta Zinkiewicz Szymon Jaworski

Gość: Marcin Filipowicz (reżyser filmu "Braty")

Data emisji: 01.04.2022

Godzina emisji: 8.20

kul


Czytaj także

Stanisław Jędryka - reżyser polskich "Cudownych lat"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 16:50
W jego kinie nie było szybkiego montażu, niezwykłych efektów, magicznych gadżetów, a mimo to Stanisław Jędryka to mistrz filmów i seriali dla dzieci i młodzieży.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdynia stolicą polskiego kina. "To miasto, które kocha filmy"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 14:00
20 września rozpocznie się 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. - Co jak co, ale kino nam się w Polsce udało. Mamy wspaniałą powojenną kinematografię i świetnie zapowiadających się debiutantów. Wszystko to pokażemy naszym widzom w tym roku - zapowiada Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
rozwiń zwiń