"Strach przed lataniem". Jedna z najważniejszych książek feminizmu

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2024 21:50
Powieść "Strach przed lataniem" Eriki Jong to przełomowa pozycja, która wstrząsnęła światem literackim. Jest manifestem kobiecej wolności i odkrywania własnej tożsamości. O feminizmie i nowym przekładzie tej wyjątkowej książki rozmawialiśmy z jej tłumaczką - Anną Dzierzgowską.
Za nowy przekład Strachu przed lataniem odpowiada Anna Dzierzgowska
Za nowy przekład "Strachu przed lataniem" odpowiada Anna DzierzgowskaFoto: Polskie Radio/Karina Terzoni

Istotna feministyczna pozycja

Książka "Strach przed lataniem" Eriki Jong została wydana w 1973 roku i stała się flagową pozycją ruchu feministycznego. Również dziś jest bardzo popularna, o czym świadczy nowy, polski przekład. - Wydaje mi się, że "Strach przed lataniem" to po prostu dobra książka. Jest napisana niesłychanie żywym językiem, ma oszałamiające tempo, czasem jest wulgarna, a czasem bardzo wyrafinowana - stwierdza tłumaczka książki, Anna Dzierzgowska.


Posłuchaj
49:26 PR4_28_11_2024_18_04_Girlstalk.mp3 Anna Dzierzgowska o nowym tłumaczeniu książki "Strach przed lataniem" (Girls'talk/Czwórka)

 

- To książka feministyczna, jednak nie o aktywizmie feministycznym. Erica Jong również nie była działaczką w dzisiejszym znaczeniu. "Strach przed lataniem" mógł trafiać do tych osób, których nie przekonywały marsze i demonstracje - mówi gościni Czwórki. - Książka w otwarty sposób mówi o pragnieniach, które były kulturowo nieakceptowane. To mogło być wtedy bardzo pociągające - dodaje.

"Strach przed lataniem" - nowe tłumaczenie Anny Dzierzgowskiej

- To pierwsza powieść, którą tłumaczyłam. Co więcej, już wcześniej otrzymała ona polski przekład. Nie czytałam tego tłumaczenia, ale czasem zerkałam do wersji włoskiej i hiszpańskiej. To ciekawe przyglądać się cudzym strategiom, jednak mogę to robić tylko w obcych językach - wyjaśnia Dzierzgowska.

Nowy podcast Czwórki "Wychowane na feminizmie"

Współprowadzącą audycji "Girls' talk" była Angelika Kucińska, twórczyni nowego podcastu Czwórki "Wychowane na feminizmie". - Rozmawiając z gościniami, chciałam się dowiedzieć, jak stały się feministkami. Jednocześnie dyskutujemy o ważnych zagadnieniach, postulatach i figurach feministycznych - mówi Kucińska.

Zobacz także:

- To świetna przestrzeń, aby wychować kolejne pokolenia dziewczyn i młodych kobiet - dodaje prowadząca. Pierwszy odcinek podcastu z udziałem Manueli Gretkowskiej miał premierę w czwartek, 28 listopada. 

***

Tytuł audycji: "Girls' talk"

Prowadziły: Angelika Kucińska i Ula Kaczyńska

Gościni: Anna Dzierzgowska (tłumaczka książki "Strach przed lataniem")

Data emisji: 28.11.2024

Godzina emisji: 18.04

kajz

Czytaj także

Sonia Kisza i "Histeria sztuki". Kobiety, które kultura skazała na tortury

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2024 13:00
- Jeśli chcemy spojrzeć na historię sztuki z perspektywy kobiet, to histeria jest jak najbardziej zasadna. To krzyk wypartej kobiecości, artystek pomijanych i marginalizowanych - mówi Sonia Kisza, historyczka sztuki i autorka książki "Histeria sztuki. Niemy krzyk obrazów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Księgarnie kameralne. Jak uratować umierający rynek?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2024 10:25
Jak radzą sobie niezależne księgarnie na rynku czytelniczym? Niestety muszą one stawić czoła narastającym problemom. W audycji "Ferment kulturalny" goście Alicji Michałowskiej - Paulina Bandura i Jacek Dargiewicz - opowiedzieli o rynku małych księgarń, o ich trudnościach oraz o zbliżającej się Nocy Księgarń.
rozwiń zwiń