Widowisko nad głową, czyli magia obserwowania ptaków

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2025 17:53
Wystarczy lornetka, odrobina cierpliwości i spostrzegawczość, aby zanurzyć się w fascynującym świecie ptaków. Obserwowanie ich nie wymaga drogiego sprzętu ani specjalistycznej wiedzy - w audycji "Science zone" Witek Muchowski opowiedział o tym, co trzeba wiedzieć aby zacząć świadomie obserwować ptaki.
Gdzie obserwować ptaki?
Gdzie obserwować ptaki?Foto: Shutterstock

Witek Muchowski organizuje wycieczki i wyprawy dla obserwatorów ptaków, a także uczy rozpoznawania różnych gatunków i ich głosów, a także wyszukuje ciekawych miejsc na obserwację. - W gruncie rzeczy jest to praca przewodnika, ale zorientowana przede wszystkim na przyrodę i ptaki - opowiada w Czwórce Muchowski.


Posłuchaj audycji "Science zone" o obserwowaniu ptaków


Obserwowanie ptaków

Jak sam twierdzi, obserwowanie ptaków to dobre zajęcie dla każdego, które wcale nie musi wiązać się z wielogodzinnym oczekiwaniem pod osłoną nocy. - Są miejsca, do których można pojechać nawet w środku dnia; wstać o normalnej godzinie, zjeść śniadanie, pojechać w teren i zobaczyć ciekawe gatunki - wyjaśnia Muchowski.



Jednak czas największej aktywności ptaków przypada na okres wschodu słońca i tuż po nim, co czasem wymaga od obserwatorów wyruszenia na wyprawę w nocy. - Wiosną ja ulegam takiej pokusie, żeby wstać bardzo wcześnie i na godzinę przed wschodem słońca już być w terenie. Zdarzały mi się nawet w tym roku wycieczki, które się zaczynały o godzinie drugiej w nocy, tak żebyśmy o trzeciej z minutami już mogli gdzieś w środku puszczy się zameldować, kiedy ptaki zaczynają śpiewać - mówi Witek Muchowski.

- Późną wiosną noc jest bardzo krótka. W momencie, kiedy na godzinę czy półtorej godziny przed wschodem słońca pojawiamy się w terenie, to niebo już nie jest atramentowo czarne, a ptaki zaczynają być bardzo aktywne - zaznacza rozmówca Weroniki Puszkar.


Zobacz także:


Wiosną ptaki są najbardziej aktywne

- Kulminacyjnym okresem dla obserwatorów ptaków, dla przyrody i samych ptaków, jest wiosna, zarówno wczesna, jak i późna. Dla niektórych gatunków można wręcz powiedzieć, że w tej chwili, mimo że mamy już astronomiczne lato, to jeszcze jest taki schyłek wiosny - wyjaśnia gość Czwórki. - Niektóre gatunki ptaków rozpoczynają teraz już jesienną migrację - dodaje.



Dobre miejsca na obserwację ptaków

- Nie zaskoczę pewnie nikogo, jeśli wymienię wśród takich miejsc Puszczę Białowieską i Bagna Biebrzańskie, bo one się wszystkim kojarzą z miejscami cennymi przyrodniczo i występowaniem ciekawych gatunków ptaków. Bardzo ciekawym miejscem, gdzie można połączyć rekreację, bierny wypoczynek i obserwację ptaków jest wybrzeże Bałtyku - tłumaczy rozmówca Weroniki Puszkar. - Wybrzeże Bałtyku jest szlakiem migracyjnym bardzo wielu gatunków ptaków, a migracja trwa również w lipcu i sierpniu - zaznacza.

***

Tytuł audycji: Science zone

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Witek Muchowski (obserwator ptaków i przewodnik wypraw NaPtaki.pl)

Data emisji: 22.07.2025 

Godzina: 13.12

kajz

Czytaj także

Zrozumieć śpiew ptaków. O tajemnicach, jakie kryją odgłosy naszych skrzydlatych przyjaciół

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2024 12:56
Ćwierkot wróbli i skowronków, charakterystyczne dźwięki wydawane przez kukułki czy pianie koguta - ptasie rozmowy słyszymy regularnie za oknem i znamy z wiersza Juliana Tuwima. Czego dotyczą rozmowy naszych skrzydlatych przyjaciół? Tego wciąż nie wiemy. Ich odszyfrowaniem zajmuje się bioakustyka, czyli nauka o znaczeniu dźwięku w życiu zwierząt. Co do tej pory udało się ustalić badaczom?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co robi żaba w lecie? "Jest w szczytowej formie"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2024 11:20
"Żabie lato" to autorska audycja czwórkowej "Żaby", czyli dziennikarki Marty Hoppe. Pod jej nieobecność Weronika Puszkar postanowiła sprawdzić, co żaby robią w lecie. Pomógł jej w tym dr hab. Paweł Koperski z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. 
rozwiń zwiń