Czy grozi nam "rozbicie dzielnicowe"?!

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2012 10:00
Katalonia, Szkocja, Kraj Basków, Bawaria - w tych częściach Europy mówi się o chęci odłączenia od państwa macierzystego. Czy jest ryzyko, że Unia Europejska zmieni się w unię tysięcy państewek?
Audio

Pojawiają się głosy, że projekt Unii Europejskiej jest projektem przestarzałym. Dodatkowo w całej Europie odzywają się ruchy separatystyczne. - Powodem tego stanu rzeczy na pewno jest kryzys, z którym zmaga się Unia - uważa Łukasz Pałka, redaktora portalu Money.pl.

W Katalonii, najbogatszym regionie Hiszpanii, słychać hasła "koniec z niewolą". - To teraz najciekawszy temat, jeśli mowa o ruchach separatystycznych w Europie, i chyba najbardziej istotny - mówi Łukasz Pałka. - Wszyscy twierdzą, że nie ma szans, by Katalonia oddzieliła się od Hiszpanii. Trzeba jednak pamiętać, że idea tego rozłamu cieszy się wyraźnym poparciem społecznym. Ten temat nie znika z czołówek głównych gazet - dodaje.

Podobne głosy słychać też w Szkocji, która chce oddzielenia od Zjednoczonego Królestwa. Pod koniec 2014 roku zorganizowane zostanie referendum, w którym Szkoci opowiedzą się za lub przeciwko rozłamowi.

Łukasz Pałka uważa, że gdyby nie kryzys nastroje separatystyczne, nie budziły by się aż tak gwałtownie. O oddzieleniu od kraju macierzystego mówią już nawet Bawarczycy, a i Baskowie wysuwają roszczenia. Czy te proponowane podziały Europy są realne? Co stoi im na przeszkodzie? Dowiesz się, słuchając audycji "Śniadanie Europejskie" .

W audycji rozmawialiśmy również o pobycie w  Glasgow w ramach programu Erasmus. Była stypendystka, studentka architektury na Politechnice Warszawskiej ,opowiedziała o szkockim akcencie, śniadaniach, o samym mieście oraz o Szkotach.
(pj)

Czytaj także

Europa ćwicząca, czy zasiedziała?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2012 07:07
W "Śniadaniu europejskim" sprawdziliśmy jak to jest z tą kondycją fizyczną u mieszkańców Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Imigranci jak kukułcze jaja

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2012 11:54
Fale nielegalnych uchodźców na południu Europy to jeden z największych problemów ostatnich lat. Czy uszczelnienie granic zewnętrznych Unii jest dobrą metodą obrony? Posłuchaj dyskusji w "Śniadaniu Europejskim".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja bez tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2012 10:00
W "Śniadaniu europejskim" odwiedzamy ten kraj i zdradzamy kilka jego językowych tajemnic...
rozwiń zwiń