Samotność groźniejsza niż palenie i depresja – czy to epidemia?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 15:00
Okazuje się, że samotność  ma bardzo duży wpływ na zły stan zdrowia dwudziestolatków. Kortyzol – hormon stresu, może doprowadzić do stanu zapalnego całego organizmu.
Audio
  • Epidemia samotności. Dlaczego nie potrafimy nawiązywać relacji? (Czat Czwórki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Realstock

Ludzie nie myślą o sobie dobrze. Kiedy tak się dzieje trudniej jest nam budować relacje z innymi ludźmi Joanna Godecka

W walce z izolacją społeczną, jako problemem zdrowia publicznego, brytyjski rząd powołał stanowisko ministra do spraw samotności. Jak groźna może być samotność? I czy wiemy jak z nią walczyć? 

- Przede wszystkim zmieniły się relacje społeczne, w których funkcjonujemy - wyjaśniał Joanna Godecka, coach i terapeutka. - Rodzina nie jest już najważniejszym spoiwem. Nie osiadamy na zawsze w jednym miejscu, więcej podróżujemy i częściej zmieniamy miejsce zamieszkania - tłumaczyła wskazując na aspekty składające się na współczesną epidemię samotności. 

Rośnie presja, motywujemy się negatywnie do podejmowania różnych działań, mamy wrażenie, że na wielu gruntach nie dajemy sobie rady Joanna Godecka

- Samotność to nieumiejętność nawiązywania relacji. Należy zauważyć, że pierwsza relacja, jaką nawiązujemy, to relacja z samym sobą. Jeśli mamy wysoką samoocenę i lubimy siebie łatwiej jest nam lubić innych ludzi - mówiła.

- Miejsc do socjalizacji jest coraz mniej - zwracał uwagę seksuolog Andrzej Gryżewski. - Na podwórkach, ławkach i trzepakach ludzie budowali relacje i uczyli się umiejętności miękkich. Dziś wszystko przeniosło się do przestrzeni wirtualnej. Ludzie ze sobą nie rozmawiają, nawet, jeśli siedzą obok siebie - wskazywał gość Czwórki.

Czym jest tzw. społeczna samotność? Dlaczego przestaliśmy ze sobą rozmawiać? Czy media społecznościowe zniszczyły umiejętności miękkie? Jaki udział w izolacji społecznej dziecka mają współcześni rodzice? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Joanna Godecka (coach relacji, terapeutka TSR), Andrzej Gryżewski (seksuolog)

Data emisji: 5.12.2018

Godzina emisji: 15.10

ac

Czytaj także

Czy potrafimy okazywać wdzięczność?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 15:00
Psychologowie mówią, że aby cieszyć się życiem musimy dostrzec to, co mamy wokół siebie i dziękować za to każdego dnia. Wdzięczność ma to do siebie, że im częściej ją wyrażamy, tym więcej mamy do niej powodów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sposób na relaks - masaż, który pomoże oczyścić umysł

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 15:19
Relaks jest zazwyczaj rzeczą, na którą w codziennej pogoni nie mamy czasu i odkładamy go na "później". Tymczasem czas na odpoczynek warto znaleźć w każdym wieku i w każdej życiowej sytuacji. Idealnym rozwiązaniem jest zabieg masażu?
rozwiń zwiń