Czy potrafimy okazywać wdzięczność?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 15:00
Psychologowie mówią, że aby cieszyć się życiem musimy dostrzec to, co mamy wokół siebie i dziękować za to każdego dnia. Wdzięczność ma to do siebie, że im częściej ją wyrażamy, tym więcej mamy do niej powodów. 
Audio
  • Chcesz być szczęśliwy? Zastanów się za co jesteś wdzięczny (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/5688709

Paradoksalnie osoby zmagające się z różnymi problemami częściej znajdują powody do wdzięczności, niż ludzie, którym obiektywnie powodzi się bardzo dobrze dr Ewa Jarczewska-Gerc 

- W psychologii szczęścia istnieją dwa nurty definiujące pojęcie spełnienia. Pierwszy z nich zakłada, że szczęście jest czymś, co się nam należy. Każdy, kto się narodził ma prawo, i niejako obowiązek bycia szczęśliwym. Drugie określa szczęście jako coś, co sami sobie wypracowujemy. Nie jest wynikiem sytuacji losowych, lecz naszej pracy - wyjaśniała psycholog, dr Ewa Jarczewska-Gerc.

Musimy pracować nad okazywaniem wdzięczności. Żyjemy w czasach przesytu, który prowadzi do tego, że zapominamy być wdzięczni za drobne rzeczy dr Ewa Jarczewska-Gerc

- Wdzięczność, zgodnie z drugim podejściem, zaliczana jest to tzw. pozytywnych priorytetów. Drobnych, ale bardzo świadomie podejmowanych działań, dzięki którym możemy poczuć się szczęśliwi - mówiła. - Powstaje coraz więcej badań, które udowadniają, że poczucie wdzięczności pozytywnie wpływa na nasze zdrowie - redukuje np. symptomy depresji.

Czy potrafimy okazywać wdzięczność? Jak się tego nauczyć? Co wdzięczność ma wspólnego z procesem mindfulness i bezrefleksyjnością? Na czym polega "rytuał wdzięczności"? I dlaczego warto powtarzać go codziennie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Ewa Jarczewska-Gerc (psycholog społeczny, trener biznesu, Uniwersytet SWPS)

Data emisji: 28.11.2018

Godzina emisji: 20.07

ac/kul

Czytaj także

Koniec miłości. Czy można temu zapobiec?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 09:00
Eksperci dowodzą, że statystycznie aż 70 proc. związków rozpada się już w ciągu pierwszych dwóch lat znajomości. - Główną przyczyną jest tu brak rozmów - mówi Dorota Minta, psycholożka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fobie, lęki, nerwice. Zaburzenia XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 10:34
- Choroba i zaburzenie to nie to samo. Można mieć zdrowe serce, ale jeśli posiada pewne dysfunkcje, nie będzie pracowało jak należy. Z psychiką jest podobnie - mówił psychiatra i psychoterapeuta dr Edward Krzemiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mimochodem o chodzeniu". Poznawaj wędrując

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 13:00
- Nie wyobrażam sobie życia, jakie przeżył mój imiennik Szymon Słupnik – mówił gość Czwórki Szymon Augustyniak. - Może przez to nie trafię do nieba, ale swoją wędrówkę po ziemi przeżyję idąc pewnym krokiem.
rozwiń zwiń