X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy potrafimy okazywać wdzięczność?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 15:00
Psychologowie mówią, że aby cieszyć się życiem musimy dostrzec to, co mamy wokół siebie i dziękować za to każdego dnia. Wdzięczność ma to do siebie, że im częściej ją wyrażamy, tym więcej mamy do niej powodów. 
Audio
  • Chcesz być szczęśliwy? Zastanów się za co jesteś wdzięczny (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/5688709

Paradoksalnie osoby zmagające się z różnymi problemami częściej znajdują powody do wdzięczności, niż ludzie, którym obiektywnie powodzi się bardzo dobrze dr Ewa Jarczewska-Gerc 

- W psychologii szczęścia istnieją dwa nurty definiujące pojęcie spełnienia. Pierwszy z nich zakłada, że szczęście jest czymś, co się nam należy. Każdy, kto się narodził ma prawo, i niejako obowiązek bycia szczęśliwym. Drugie określa szczęście jako coś, co sami sobie wypracowujemy. Nie jest wynikiem sytuacji losowych, lecz naszej pracy - wyjaśniała psycholog, dr Ewa Jarczewska-Gerc.

Musimy pracować nad okazywaniem wdzięczności. Żyjemy w czasach przesytu, który prowadzi do tego, że zapominamy być wdzięczni za drobne rzeczy dr Ewa Jarczewska-Gerc

- Wdzięczność, zgodnie z drugim podejściem, zaliczana jest to tzw. pozytywnych priorytetów. Drobnych, ale bardzo świadomie podejmowanych działań, dzięki którym możemy poczuć się szczęśliwi - mówiła. - Powstaje coraz więcej badań, które udowadniają, że poczucie wdzięczności pozytywnie wpływa na nasze zdrowie - redukuje np. symptomy depresji.

Czy potrafimy okazywać wdzięczność? Jak się tego nauczyć? Co wdzięczność ma wspólnego z procesem mindfulness i bezrefleksyjnością? Na czym polega "rytuał wdzięczności"? I dlaczego warto powtarzać go codziennie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Ewa Jarczewska-Gerc (psycholog społeczny, trener biznesu, Uniwersytet SWPS)

Data emisji: 28.11.2018

Godzina emisji: 20.07

ac/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koniec miłości. Czy można temu zapobiec?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 09:00
Eksperci dowodzą, że statystycznie aż 70 proc. związków rozpada się już w ciągu pierwszych dwóch lat znajomości. - Główną przyczyną jest tu brak rozmów - mówi Dorota Minta, psycholożka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fobie, lęki, nerwice. Zaburzenia XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 10:34
- Choroba i zaburzenie to nie to samo. Można mieć zdrowe serce, ale jeśli posiada pewne dysfunkcje, nie będzie pracowało jak należy. Z psychiką jest podobnie - mówił psychiatra i psychoterapeuta dr Edward Krzemiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mimochodem o chodzeniu". Poznawaj wędrując

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 13:00
- Nie wyobrażam sobie życia, jakie przeżył mój imiennik Szymon Słupnik – mówił gość Czwórki Szymon Augustyniak. - Może przez to nie trafię do nieba, ale swoją wędrówkę po ziemi przeżyję idąc pewnym krokiem.
rozwiń zwiń