Zdrowe święta - czas dla siebie i post

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 14:48
Wielki Piątek to dobry czas na refleksje, nie tylko te duchowe, ale też te, dotyczące naszego zdrowia, ciała, codziennych wyborów. Czy dziś znalezienie czasu dla siebie to wyzwanie? 
Audio
  • Jak znaleźć spokój i czas na relaks nie tylko w Wielki Piątek? (Stacja Nauka/Czwórka)
  • Jak post wpływa na nasz orgaznizm? (Stacja Nauka/Czwórka)
  • Jak barwić skorupki jaj, po jakie barwniki sięgać, a jakich unikać? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Oleg_Mit/shutterstock.com

Z okazji Wielkiego Piątku wielu chrześcijan szuka ciszy i spokoju. Nie pomaga przy tym świąteczna gorączka pełna zakupów, sprzątania i prac kuchennych. Psycholog, Sylwia Sitkowska, poleca, by czas relaksu też wpisać na listę "rzeczy do zrobienia". 

- Jest wiele metod, które pomagają nam zwolnić. Ostatnio modny jest trend mindfulness, po polsku "uważność" - mówi gość z Przystani Psychologicznej. - Możemy iść na jogę, na pilates, poczytać książkę, wziąć wolne, zrobić coś dla siebie. Ustalmy, że mamy to zrobić planujmy czas dla siebie - dodaje. 

shutterstock jajka wielkanoc 1200.jpg
Myślisz, że widziałeś już wszystko? Tego jeszcze nie wiesz o jajkach

Dla niektórych czas przed świętami Wielkiej Nocy to czas decydowania się na post. Jak na nasz organizm wpływa jednodniowy post, podczas którego pijemy jedynie wodę. Dlaczego decydując się na rezygnację z jedzenia powinniśmy być zupełnie zdrowi? Kto absolutnie nie powinien pościć? Co daje jednodniowy post, a co taki trwający pięć dni? Jak dbać o efekty, które przynosi?

Czwórkowa reporterka, Ada Janiszewska, sprawdziła też jak na nasz organizm wpływają przeróżne barwniki do ciast. Zapytała dr hab. nauk chemicznych, Beatę Krasnodębską-Ostręgę co może kryć się w kolorowych tubkach z barwnikami do deserów, których dodatków lepiej unikać, a z którymi można zaszaleć - czy to przy farbowaniu kremów, czy skorupek jaj. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Weronika PuszkarAda Janiszewska 

Data emisji: 19.04.2018

Godzina emisji: 12.15

pj/kul

Czytaj także

Myślisz, że widziałeś już wszystko? Tego jeszcze nie wiesz o jajkach

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 15:51
Jajko jajku nierówne. Zazwyczaj jemy kurze, ale przecież możemy sięgnąć po jajko gęsie, kacze, perlicze, przepiórcze czy strusie. Czym się różnią i jakie mają dla nas wartość? Tuż przed świętami wielkanocnymi sprawdziliśmy to w audycji "Stacja Nauka".
rozwiń zwiń