Oznakowanie kosmetyków. Na co zwracać uwagę?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 14:01
Bezpieczne dla środowiska, nietestowane na zwierzętach, bez parabenów - niestety okazuje się, że często zapominamy o tym, jak ważne jest czytanie etykiet używanych przez nas produktów.
Audio
  • Etykiety kosmetyczne. Jak je czytać? (Stacja nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ARTFULLY PHOTOGRAPHER

Sprawdzajmy skład i datę przydatności

Coraz częściej sprawdzamy etykiety kupowanych przez nas produktów. Jednak nie zawsze wiemy, co oznaczają zawarte na nich informacje. Na co zwracać uwagę? Jaka informacja jest dla nas najważniejsza? W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na skład i datę przydatności. - Te dwie składowe dadzą nam najwięcej informacji na temat tego, czy produkt jest dla nas właściwy. Każdy z nas posiada indywidualne predyspozycje, składniki dla jednych dobre, innych mogą alergizować - mówiła mec. Joanna Uchańska, szef praktyki Life Sciences and Health Care.

Etykieta - źródło cennych informacji

Jak mówiła ekspertka, warto też zwrócić uwagę na to, w jakich warunkach powinniśmy przechowywać produkt i jak szybko powinniśmy go zużyć. Co poza tymi informacjami będzie dla nas ważne? - Zbadajmy jakie są potrzeby naszej skóry i dawajmy jej to, czego potrzebuje - przekonywała. - To, czy krem przeznaczony jest do stosowania "na dzień" lub "na noc" jest istotne - tłumaczyła.

To, co na niej znajdziemy regulowane jest przez ustawę

A co obowiązkowo musi znaleźć się na opakowaniu? Przede wszystkim muszą to być informacje zgodne z prawdą, nie mogą w bezpośredni sposób działać na niekorzyść konkurencji, powinny ułatwiać decyzję zakupową. Obecnie informacje, które znajdują się na etykietach produktów, które kupujemy regulowane są przez ustawę o produktach kosmetycznych, która wiele przepisów dostosowała do rozporządzenia unijnego, które ma także kontrolować obieg wyrobów określanych jako produkty medyczne. - Czas pokaże, czy wpłynie to na dostępność tych produktów i ich ceny - komentowała.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 9.03.2020

Godzina emisji: 12.37

ac/kd


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Myślisz, że to miłość? Tak działa chemia w twoim mózgu

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 16:15
- Motyle w brzuchu, szczęście i świat widziany przez różowe okulary, czyli popularna "miłość" - to tylko efekty "wybuchowej mieszanki hormonów" w naszym organizmie - przekonuje neurobiolog Adam Pabiś.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dzieje się ze śmieciami po tym jak wylądują w koszu?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 15:45
312 kg - statystycznie każdego roku każdy z nas wytwarza taką ilość śmieci. Co się z nimi dzieje po wyrzuceniu do kosza? Zaglądamy do sortowni i spalarni śmieci i śledzimy cały proces przetwarzania odpadów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pomagamy pszczołom bez lipy". Bo pszczoły są ważne

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 13:25
- To dzięki owadom zapylającym mamy aż 70 proc. tego, co jemy, m.in. jabłka, gruszki, ale także rzepak. Nasza dieta jest urozmaicona - mówiła Aleksandra Mrowiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiedzą, jak ekologicznie zamienić plastik w paliwo

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 14:57
Każdego roku Chivas Venture dzieli milion dolarów pomiędzy przedsiębiorców zaangażowanych społecznie, aby zwiększyć ich pozytywny wpływ na świat. W tegorocznej odsłonie konkursu w finałowej piątce znalazł się startup Handerek Technologies. 
rozwiń zwiń