Spisz się sam. 1 kwietnia ruszy Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 16:00
Co 10 lat większość krajów na świecie dokonuje spisu swoich obywateli. W tym roku Główny Urząd Statystyczny policzy mieszkańców Polski i zapyta m.in. o ich warunki mieszkaniowe. Udział w spisie jest obowiązkowy. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ yudha satia

RODO 2 ochrona danych osobowych shutter 1200 Jirsak.jpg
RODO - sprawdź, czy wiesz jak chronić swoje dane osobowe

Oficjalna informacja mówi, że "podejmowanie strategicznych decyzji i kształtowanie polityki państwa opiera się na informacjach od nas" czyli na spisie powszechnym. Narodowy Spis Ludności i Mieszkań rozpocznie się już 1 kwietnia. 


Posłuchaj
04:20 czwórka dajesz radę 18.02.2021.mp3 Czym jest Spis Powszechny, kogo obowiązuje i na czym polega - wyjaśnia Karolina Banaszek, rzecznika Głównego Urzędu Statystycznego (Dajesz radę/Czwórka)

 

- Spis rozpoczynamy 1 kwietnia i będzie trwał trzy miesiące do 30 czerwca - mówi Karolina Banaszek, rzecznika Głównego Urzędu Statystycznego w rozmowie z Anną Depczyńską. - W związku z epidemia, planujemy przedłużenie spisu o dodatkowe trzy miesiące, by móc zarządzać dynamicznie metodami, decydować czy puszczamy rachmistrzów w teren czy nie, jednocześnie monitorując stan epidemii w kraju - dodaje. 

Do przedłużenia terminu spisu niezbędna jest nowelizacja ustawy podpisana przez prezydenta. - Gdy prezydent podpisze stosowne dokumenty, wtedy spis przedłuży się do 30 września - wyjaśnia rzeczniczka GUS. - Taki spis organizujemy raz na 10 lat. To standard międzynarodowy. Robimy to po to, by zebrać dane porównywalne między krajami na całym świecie, by móc zbudować obraz społeczności poszczególnych krajów, ale też zobaczyć w którym kierunku rozwijamy się jako populacja, jak się zmieniamy, jak się poprawiają lub pogarszają nasze warunki życia. 

Spis powszechny to taki miernik tego, co się dzieje w naszym kraju Karolina Banaszek


Metody prowadzenia spisu

Ci, którzy pamiętają rachmistrzów odwiedzających nasze domu podczas poprzedniego spisu powszechnego, tym razem będą mogli się zmierzyć z nową formą. - Rachmistrzowie i ich praca pozostaną metodą uzupełniająca spisu. Podstawową metodą będzie samospis internetowy - wyjaśnia rzeczniczka. - Jesteśmy zobowiązani wejść na stronę, wypełnić formularz i na tym nasza rola i obowiązek spisowy się kończą - dodaje. 

Jeśli ktoś nie ma dostępu do internetu, nie umie z niego korzystać, będzie mógł udać się do urzędu gminy, gdzie będą udostępnione stanowiska do samospisu. Będzie uruchomiona również infolinia spisowa. - Jeśli tego nie wypełnimy, to dopiero wówczas kontaktuje się z nami rachmistrz spisowy - wyjaśnia przedstawicielka GUSu. - W tym spisie przede wszystkim stawiamy na aplikację, która będzie dostosowana do urządzeń, ale też do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - podkreśla. 

 

konferenccja online shutterstock 1200x660.jpg
Komunikacja w czasie pandemii. "To czas kreatywności"

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. #NSP2021...

Opublikowany przez Główny Urząd Statystyczny Środa, 3 lutego 2021

Posłuchaj także:

Warto wziąć spis w swoje ręce

- Proponuję nie czekać na rachmistrza. Wypełnienie formularza samodzielnie to metoda spisu, którą premiujemy. Dzięki temu można wziąć udział w loterii, po zadeklarowaniu udziału w niej - wyjaśnia Karolina Banaszek. - Do wygrania będą bony o wartości 500 i 1000 złotych, a także samochody - zachęca. 

W formularzach spisu odnajdziemy pytania i cechy demograficzne, społeczne, takie jak wiek, płeć, miejsce zamieszkania, a także warunki mieszkaniowe np. ile osób mieszka w danym gospodarstwie domowym. - Nie zapytamy ani o zarobki, ani o dochody, ale będzie tam pytanie o to czy pracujemy - zdradza rozmówczyni Czwórki. 

Zobacz także:

Oddzielną grupą pytań w formularzu będą tzw. pytania sensytywne. - W ich wypadku można będzie zaznaczyć, że nie chcemy udzielać na nie odpowiedzi - wyjaśnia specjalistka. - To pytania dotyczące niepełnosprawności, przynależności do mniejszości narodowej lub etnicznej, czy przynależności do danego kościoła, czy wyznawanej wiary - dodaje. 

Udział w spisie jest obowiązkowy, za nie wzięcie udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań może nam grozić kara grzywny. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Anna Hardej

Materiał: Anna Depczyńska

Data emisji: 18.02.2021

Godz. emisji: 14.47

pj

Czytaj także

NNW i inne polisy. Kiedy warto się ubezpieczyć?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 15:55
Dodatkowe wydatki związane z nieprzewidzianymi wypadkami losowymi to sytuacje trudne i nieprzyjemne. Gdy zima daje się we znaki, a chodniki i ulice są śliskie i oblodzone - warto zastanowić się nad dodatkowym ubezpieczeniem. Tylko które wybrać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowy Dzień Radia. Czy radio dawało sławę?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 16:00
"Halo halo! Tu Polskie Radio Warszawa" - tak brzmiały słowa pierwszego komunikatu, który popłynął w eter w 1925 roku. Wypowiedziała je pierwsza polska spikerka Halina Sztompkówna. Pod wieloma względami pionierskie przedsięwzięcie, jakim było uruchomienie publicznej rozgłośni, stanowiło wyzwanie techniczne, ale było też niezwykle ważne dla życia Polaków. 
rozwiń zwiń