Czy wystarczająco chronimy swoje dane osobowe?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 11:24
Firma Splash Data opublikowała listę najgorszych haseł 2018 roku. Najpopularniejszym hasłem jest niezmiennie "123456".
Audio
  • Najgorsze hasła 2018 roku - "123456" nadal w czołówce (Pierwsze słyszę)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Rawpixel.com/Shutterstock.com

Hasła logowania powinny być wystarczająco długie, zawierać wielkie litery, znaki specjalne i być zmieniane co dwa - trzy miesiące. Tyle, jeśli chodzi o teorię. 

Opublikowany niedawno raport jednej z amerykańskich firm pokazuje, że "123456" jest hasłem, które dostępu do swoich kont strzeże 3 na 100 użytkowników. Po raz piąty z rzędu jest liderem wśród najczęściej wybieranych haseł. 

-  "123456", "Qwerty" czy "password" to najczęściej hasła wyjściowe, które z lenistwa lub niedbalstwa nie są odpowiednio często aktualizowane - mówiła Monika Żuber-Mamakis z portalu Chip.pl. - Nadal nie obawiamy się zagrożenia ze strony hakerów. Wydaje nam się, że cyberataki dotyczą dużych firm i instytucji, nic bardziej mylnego - tłumaczyła.

Co sprawdzi się lepiej, niż jednoskładnikowe hasło? Dlaczego nie powinniśmy wymyślać zbyt skomplikowanych kompilacji znaków? Które oprócz "123456" znalazły się w czołówce najgorszych, najczęściej wybieranych zabezpieczeń w 2018 roku? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Goście: Monika Żuber-Mamakis (Chip.pl); Piotr Kupczyk (Kaspersky Lab Polska)

Data emisji: 3.01.2019

Godzina emisji: 7.30

ac/pj

Czytaj także

Rozporządzenie RODO. Czy nasze dane będą bezpieczne w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 12:00
- Obecnie za dane osobowe uznajemy informacje, które umożliwiają potwierdzenie naszej tożsamości jak imię, nazwisko, czy nr PESEL. Są to także informacje na temat lokalizacji, czy identyfikator internetowy. W ramach rozporządzenia definicja danych osobowych została rozszerzona o kolejne elementy - mówił spec. ds. ochrony danych Piotr Liwszic.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czyściciele internetu". W sieci widzą więcej niż Ty

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 11:05
Niewiele o nich wiadomo. Kim są? Gdzie mają biura? Co oglądają każdego dnia? I czemu dzięki nim jesteśmy bezpieczniejsi? O filmie "Czyściciele internetu" i tym niełatwym zawodzie rozmawialiśmy w Czwórce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Efekt "RODO" - internauci usuwają dane z sieci

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 17:40
Konsumenci usuwają swoje dane osobowe z mediów społecznościowych, banków i firm handlowych. Na taki krok decyduje się coraz większa grupa ludzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Posty na Facebooku będą miały oprawę muzyczną

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 15:31
Portal jest w fazie testowania nowej funkcji. Pozwoli ona na ilustrownie naszych zdjęć i postów dźwiękami muzycznymi np. piosenkami ulubionych artystów.
rozwiń zwiń